Skocz do zawartości


Jodla

Rejestracja: 31 maj 2008
Poza forum Ostatnio: 01 paź 2008 20:55
-----

Moje tematy

Nowa karta dziwiekowa- problem

01 czerwiec 2008 - 18:30

Normalnie pisze rozwiazanie problemow az do dzisiaj. :)
Posiadam zintegrowana karte dziwiekowa i dokupilem SB X-fi. Wszystko ladnie smigalo. Potem zrobilem formata i zaczyna sie moj problem. Instaluje strowniki i wyskakuje :
Dołączona grafika
z innymi wersjami sterownika to samo. Co mam robic??
EDIT: Nie czuje wogule karty dziwiekowej w Menadrzeze urzadzen. Tzn. czuje urzadzenie audio ale nie wie co to jest.

Firefox vs. internet Explorer

31 maj 2008 - 22:05

W dziesiejszych czasach jest wiele przegladarek internetowych. W Windowsach odrazu mamy

Internet Explorera (IE). Jest to jedna z najbardziej popularnych. Drugą znaną jest Firefox (FF). Właśnie tym dwóm chce poświecić ten krótki artykuł. Miejsce w tabeli popularnych przegladarek mają koło siebie, ale tak naprawde dzieli je

wiele. Może wymienie:
1. Bezpieczeństwo: chyba nikt nie chce, by do naszego komputera dostał sie jakiś "robaczek".
2. Poprawność otwierania stron: chyba nie chcemy przegladać strony która jest
"poprzewracana".

Przybliże wam te programy robiąc testy i porownania.

1. Zacznijmy odrazu od testu ACID2, poniewaz ACID1 przechodzi każda przegladarka nawet ta

prymitywna.
FF:
Dołączona grafika
Jak widać Firefox nie ma zadnych problemow.

IE:
Dołączona grafika
Internet Explorer całkowicie sie pomieszał. To wogule nie przypomina "buźki"

Podsumowanie: 1 test wygrał FF


2. Kolejny test to ACID3. Przykladowy wynik testu 50/100
FF:
71/100
IE:
11/100

Podsumowanie: 2 test wygrał zdecydowana przewagą Firefox.



Test ten jest ubogi, ale i tak przybliża jakość tych dwóch przegladarek. Z biegiem czasu postaram się ten artykuł uaktualniac. Błedy i propozycje prosze pisac na PW albo w temacie.

Odlokowywanie portow.

31 maj 2008 - 21:21

Dużo ludzi ma problem z odblokowywaniem portów w routerze. Właśnie dlatego powstała strona: http://portforward.com/ . Jeżeli na stronie nie znaleźliście pomocy piszcie w tym temacie i nie zakładajcie nowych tematów!!
Admin, mam nadzieje ze nie obrazisz sie ze przejmuje troche twoja role i pilnije porzadku ;]

Gimp

31 maj 2008 - 20:57

GIMP (GNU Image Manipulation Program) – stworzony w ramach projektu GNU program do obróbki grafiki rastrowej.

GIMP jest popularnym narzędziem przetwarzania grafiki cyfrowej. Można przy jego użyciu tworzyć grafikę, zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać różnych operacji na kolorach, łączyć obrazy stosując warstwy, oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych.

Oprócz stosowania interaktywnego, GIMP-a można oprogramować do automatycznego działania przy użyciu makr zarówno za pomocą wbudowanego języka Scheme, jak też Perla, Pythona, Tcl czy Ruby. GIMP-a można także zastosować do tworzenia grafiki "na żądanie" przy zastosowaniu skryptów CGI.

Interfejs GIMP-a opiera się na aktywnym używaniu wszystkich przycisków i rolek (kółek) myszy oraz na otwieraniu dużej liczby okien, co widać na zamieszczonych obok obrazkach. Okna, zawierające palety i narzędzia, można grupować w zakładki, dzięki czemu interfejs zyskuje na przejrzystości, a liczba otwartych okien znacznie się zmniejsza. Dzięki wykorzystaniu biblioteki GTK+ do tworzenia interfejsu programu szybko powstały wersje dla wielu systemów operacyjnych. Dostępne są wersje dla Mac OS, Linuksa oraz Microsoft Windows. Planowane jest zastąpienie GTK+ biblioteką GEGL, która m.in. obsługuje więcej niż 8 bitów na kanał.

GIMP jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji GNU GPL. Jego zwolennicy porównują go do płatnego Paint Shop Pro czy nawet do narzędzia profesjonalistów, Adobe Photoshop. Dzięki filtrom możliwości programu są znacznie rozszerzone.

Dla użytkowników Adobe Photoshop stworzono modyfikację o nazwie GIMPShop, której zadaniem jest zbliżenie interfejsu GIMP-a do interfejsu Photoshopa.

Maskotka i zarazem logo programu to Wilber.
Źródło:http://pl.wikipedia.org



Jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem tego programu. Narzędzia dorównują PS, ale GIMP jest na licencji GNU ( więc jest darmowy). Zachecam do sciagania i testowania ;]

Aktualizacja BIOS`u

31 maj 2008 - 20:30

[fade][scroll]Aktualizacja BIOS`u
[/scroll]
[/fade]



:569: Po co uaktualniać BIOS?
Uaktualnianie BIOSu jest czynnością ryzykowną, o czym będzie mowa za chwilę. W związku z tym należy poważnie zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy nowszej wersji BIOSu. Rozsądne powody dla których można zaryzykować uaktualnienie BIOSu to:

* posiadanie BIOSa, który nie ma wsparcia Plug'n Play
* posiadanie BIOSa, który nie ma wsparcia dla dużych dysków - starsze wersje BIOSa mogą nie mieć obsługi LBA (Logical Block Addressing), przez co część przestrzeni dyskowej dużych dysków może być niedostępna.
* chęć wykorzystania nowych opcji BIOSu - na przykład startowanie systemu z CD-ROMu, z napędów Zip, z sieci, zabezpieczenia antywirusowe


:569: Jak uaktualniać BIOS?

1.Przed uaktualnieniem BIOSu musisz dokładnie wiedzieć, jaki model płyty głównej posiadasz. Jeżeli ta informacja nie jest zawarta w dokumentacji lub zapisana na płycie głównej, możliwe jest uzyskanie powyższych danych na podstawie identyfikatora BIOSu wgranego na płytę główną (dotyczy to tylko BIOSów firmy AMI i Award, BIOSy firmy Phoenix nie oferują tej możliwości). Identyfikator ten jest wyświetlany na dole ekranu po uruchomieniu komputera (podczas wykonywania testu pamięci). Naciśnięcie klawisza Pause na tym etapie spowoduje wstrzymanie startu systemu (dzięki czemu można zdążyć z przepisaniem tego numeru na kartkę).

Aby zidentyfikować model i producenta płyty głównej na podstawie identyfikatora BIOSu zobacz na przykład tabelę umieszczoną na stronie www.wimsbios.com/numbers.shtml (dla BIOSu firmy Award) lub na stronie www.wimsbios.com/numbersami.shtml (dla BIOSu firmy AMI).
Do identyfikacji modelu płyty głównej można również użyć jednego z następujących programów:

* Unicore BIOS Agent
* CTBIOS
* AMI Motherboard Identification Utility

2. Szukanie uaktualnien. Wchodzmy na stronę http://www.usbman.co...pdate_sites.htm
Każdy znajdzie swoja markę zamiast przegrzebywać cały Internet :)

3.Do wgrania obrazu BIOSu do pamięci Flash można wykorzystać jeden z następujących programów:

* UniFlash - uniwersalny program do uaktualniania BIOSu, dostępny razem z kodem źródłowym
* AwdFlash - program firmy Award
* AmiFlash - program firmy American Megatrends
* AFlash - program firmy ASUS

4.Kolejnym krokiem jest utworzenie dyskietki startowej. Najbezpieczniej jest utworzyć dyskietkę systemową DOS, jeżeli z jakichś względów wolisz użyć dyskietki systemowej Windows, podczas startu systemu wciśnij F5, aby mieć pewność, że nie zostaną uruchomione żadne programy w tle (mogłyby one zakłócić pracę programu do uaktualniania BIOSu).

5.Na drugą, pustą dyskietkę wgraj program do uaktualniania oraz pobrany obraz BIOSu.

6.W ustawieniach BIOSu wyłącz opcję "System BIOS Cacheable" (oznacza to wyłączenie kopiowania BIOSu do pamięci RAM)

7.Uruchom system z utworzonej dyskietki startowej.

8.Po ukazaniu się znaku zachęty A:\ włóż do stacji drugą dyskietkę. Mocno zalecane jest zapisanie aktualnego obrazu BIOSu. Większość programów do aktualizacji BIOSu ma taką opcję. Dzięki temu będziesz mógł powrócić do poprzedniej wersji BIOSu, jeżeli napotkasz problemy związane z nową wersją. Możliwe będzie również odtworzenie oryginalnego BIOSu, jeżeli procedura uaktualniania się nie powiedzie. Wywołaj zatem program z opcją powodującą zgranie obecnego BIOSu. Spowoduje to utworzenie na dyskietce nowego pliku (na przykład o nazwie backup.bin).

9.Aby mieć możliwość odtworzenia oryginalnego BIOSu w przypadku niepowodzenia operacji uaktualniania, wykonaj następującą czynność:

* Jeżeli używasz BIOSu firmy American Megatrends, wystarczy zmienić nazwę backup.bin na amiboot.rom.
* Jeżeli używasz BIOSu firmy Award dyskietka z programem do uaktualniania powinna być również systemowa. Utwórz na niej plik autoexec.bat, w którego pierwszej linijce następuje wywołanie programu do uaktualniania z parametrem backup.bin i opcjami powodującymi, że program dokona aktualizacji bez pytania użytkownika o potwierdzenie (patrz rozdział "Co zrobić, jeżeli aktualizacja BIOSu się nie powiodła").

10.Uruchom program do aktualizacji BIOSu.

11.Procedura wgrywania nowego BIOSu do pamięci flash nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście sekund. Jeżeli zakończy się ona pomyślnie, uruchom komputer ponownie.

12.Jeżeli operacja powiodła się, powinien uruchomić się system operacyjny. Może on jednak pracować bardzo niestabilnie, jeżeli wystąpił konflikt pomiędzy nowymi ustawieniami BIOSu a ustawieniami systemu operacyjnego. Często konieczna jest reinstalacja systemu.


:569: Ryzyko związane z uaktualnianiem BIOSu

Uaktualnianie BIOSu jest ryzykowne. Nie bez powodu strona "www.flash-bios.com" jest przekierowywana na adres "www.recoverybios.com". Jeżeli pobierzesz niewłaściwy obraz BIOSu, podczas flashowania nastąpi przerwa w dostawie prądu albo wystąpi inny nieprzewidziany błąd, może się okazać, że komputer nie chce się uruchomić. Dlatego nie uaktualniaj BIOSu, jeżeli nie jest to naprawdę niezbędne.

:569: Co zrobić, jeżeli aktualizacja BIOSu się nie powiodła

Jeżeli po zmianie BIOSu komputer w ogóle nie chce się uruchomić, istnieje możliwość "reanimacji".

Wiele współczesnych płyt głównych ma tak zwany blok startowy BIOSu. Jest to część BIOSu, która nie jest nadpisywana podczas aktualizacji BIOSu i która pracuje poprawnie nawet wtedy, gdy cała reszta BIOSu jest uszkodzona. Blok startowy zawiera zwykle wyłącznie obsługę stacji dyskietek. Rozwiązaniem jest zatem umieszczenie w stacji dyskietki z zapisanym starym obrazem BIOSu i zrestartowanie komputera. Blok startowy BIOSu firmy Award spróbuje uruchomić system z dyskietki. W pliku autoexec.bat powinno znaleźć się wywołanie programu do aktualizacji BIOSu. Ponieważ blok startowy nie zawiera obsługi karty graficznej oraz klawiatury, program nie powinien oczekiwać na żadną reakcję użytkownika, tylko przystąpić do wgrania obrazu BIOSu.

W przypadku AMI BIOSów nie jest konieczne, aby dyskietka była dyskietką startową. Podczas startu komputera należy nacisnąć [Ctrl]+[Home]. Blok startowy spróbuje wtedy znaleźć na dyskietce plik amiboot.rom zawierający obraz BIOSu. Blok startowy automatycznie wgrywa go do pamięci flash.

W przypadku płyt Intel blok startowy BIOSu jest wykonywany tylko wtedy, gdy ustawiona jest zworka Flash Recovery. Procedura reanimacji BIOSu wygląda dokładnie tak samo jak opisano to dla BIOSów Award. Po odtworzeniu BIOSu należy przestawić zworkę Flash Recovery do pozycji wyjściowej.

Drugim rozwiązaniem jest skontaktowanie z producentem płyty głównej i kupno nowej kości z BIOSem. Niektórzy producenci oferują je za darmo.

Najbardziej niebezpiecznym rozwiązaniem jest wymiana BIOSu "w locie":

* Potrzebujesz kości z działającym BIOSem (najlepiej, aby była to dokładnie taka sama kość, jaka jest wstawiona do Twojej płyty głównej). Kość z uszkodzonym BIOSem zastąp kością z działającym.
* Uruchom komputer, w ustawieniach BIOSu włącz opcję "System BIOS cacheable".
* Wystartuj system z dyskietki systemowej zawierającej program do aktualizacji BIOSu i obraz działającego BIOSu.
* Uruchom program do aktualizacji BIOSu.
* W momencie, gdy program poprosi o potwierdzenie, przy włączonym komputerze zastąp kość z działającym BIOSem kością z uszkodzonym.
* Potwierdź operację i po zakończeniu aktualizacji BIOSu uruchom komputer ponownie.





Żródło: http://students.mimuw.edu.pl + głowa ;]
Jeśli napotkaliście błedy albo macie jakies problemy proszę pisać. Mile widziane również komentarze ;].
Admin, proszę o przyklejenie ;]