Skocz do zawartości


boleslaw.brylinski

Rejestracja: 27 mar 2016
Poza forum Ostatnio: 12 kwi 2016 16:52
-----

Moje tematy

Zestaw na LGA1151

27 marzec 2016 - 00:35

Witam.
Buduję ostatnio zestaw na LGA 1151 i potrzebuję trochę porad. Z Założenia zestaw ma służyć w 50% do przeglądania internetu, czynności biurowych, oglądania filmów (filmy z dużym bitrate odtwarzane na rzutniku) pozostała część czasu to praca w Photoshop, Lightroom, i AutoCAD z tym, że nie są to zadania bardzo wymagające nie projektuję grafik do reklam tylko trochę edycji i retuszu dla swoich potrzeb w AutoCAD-zie 99% to rysunki 2D.
A więc na ten moment poskładałem to co poniżej:

Procesor Intel Core i5-6400 Skylake lub Intel Core i5-6500 Skylake, kwestia czy skok wydajności między tymi dwoma procesorami jest wart dorzucenia tych około 34zł. Z założenia procesor nie podkręcam dlatego nie ma tutaj żadnych procków z K, w przyszłości zakładam wymianę procesora ale też nie będzie żaden z nich kręcony.

Chłodzenie CPU Be Quiet! Shadow Rock 2 lub Be Quiet! Shadow Rock LP zależnie od rozmiaru płyty, jeżeli mITX i mniejsza obudowa to to by było myślę odpowiednie.

Pamięci RAM:
Pierwotnie myślałem o Kingston HyperX FURY 16GB (2x8GB) DDR4 2133MHz CL14 (HX421C14FBK2/16) z uwagi na radiatory tylko z drugiej strony w swoim obecny zestawie mam kości bez radiatorów i nic się z nimi złego nie dzieje a nie raz i nie dwa komputer chodził po kilka dni na jakiejś obróbce, projektowaniu lub graniu w Wiedżmina 3 :)
A więc znalazłem takie dwa zestawy pamięci:
Kingston DDR4, 2x8GB, 2133MHz, CL15 (KVR21N15D8K2/16)
Crucial UDIMM DDR4, 2x8GB, 2133MHz, CL15 (CT2K8G4DFS8213)

Pytanie czy te Criule są dobrej jakości, do tej pory zawsze miałem Kingstona i nigdy mnie nie zawiodły.

Karta graficzna - zintegrowana, z tego co się rozglądałem powinna wystarczyć do AutoCAD w pracy mam laptopa z i5-5310M na którego integrze CAD działa bez problemu ewentualnie kiedyś jakieś małe Quadro lub inną budżetówkę dorzucę.

Płyta główna, z założenia musi mieć minimum 6 portów SATA, 6 wyjść USB na tylnym panelu, chłodzoną sekcję zasilania (nie chcę mieć jakiś zaskoczeń jak zostawię renderowanie projektu na 100% na procesorze i zdechnie mi płyta po trzech godzinach obciążenia) cała reszta standard, rozmiar microATX lub mITX. No i tu zaczynają się trochę chody, bo nie wiem co wybrać, zatrzęsienie tego, z jednej strony seria chipsetów Z170 i H170 powinna obsługiwać nadchodzącą serię procesorów KabyLake więc mógłbym za jakieś dwa do trzech lat zmienić procesor na jakiś i7 KabyLake, to przechodząc do konkretów, głowni faworyci to:

MSI H170M-A Pro - nigdy nie miałem MSI i jakoś tak nieswojo się z tą firmą czuje ale niech się wypowiedzą doświadczeni, ja się na tej nie znam.
Asus Z170I Pro Gaming - drogo oj drogo, ale mnie urzekła:) kosztuje jakieś 150-200zł więcej niż kończy się sensowny poziom cenowy płyt głównych do pracy i wymagała by dorzucenia jeszcze kolejnych 200pln na dodatkowy dysk na M.2 i stacji dokującej na dyski ale jest jakaś taka urokliwa, poukładana i tworzy dobre FengSzuji:) a poza tym od jakiś dwóch/trzech lat mam Asus SABERTOOTH 990FX R2.0 i jestem z niego mega zadowolony więc to też kwestia zaznajomienia się z firmą.

Jeszcze zastanawiam się nad taką opcją ASRock H170M PRO4 z jednej stony ta płyta ma praktycznie wszystko co mi jest potrzebne plus jest też taki, że nie świeci wszystkimi barwami tęczy nie straszy i ogólnie jest bardzo spoko cenowo z drugiej strony kiedyś dawno, dawno temu w swoim pierwszym komputerze miałem płytę ASRocka i nie pamiętam czy mi ta płyta zdechła czy komputer został po prostu wymieniony na nowy (starość człowiek zapomina) kolejna kwestia, że jakoś tak gdy przeglądam polecane zestawy na forach lub co lepszych serwisach to raczej ASRock się nie pojawia. No nie wiem niech się wypowiedzą mądrzejsi.

I jeszcze dwie opcje:
Gigabyte Z170MX-Gaming 5 - to już totalna fanaberia, jeżeli to kupię to się zdziwię ale gdzieś tam w głowie siedzi i drąży. Ma wszystko co potrzebne, porty, sloty, itp. itd. tylko ta cena.
Gigabyte GA-X150M-PRO - a to już tak z ciekawości cenowo jest ok i niby może obsłużyć Xeony (tylko czy ja będę kiedykolwiek korzystał z Xeonów 8)? i pamięci ECC ale ma jakoś mało portów na tylnym panelu no i przecież nie buduję stacji roboczej na Xeony.

Jeszcze pozostaje kwestia płyt na chipsecie B150, np coś takiego MSI B150M Mortar. Czy jest sens iść w tym kierunku, niby ciekawe płyty ale czy jakbym kiedyś dorzucił jaką kartę graficzną i dodatkową kartę/kontroler RAID np. LSI czy coś podobnego to czy płytka z tym chipsetem sobie poradzi? Ktoś coś?

Zasilacz Be Quiet! STRAIGHT POWER 10 400W 80PLUS GOLD, lub coś do jego wartości czyli do 300zł mające 400W, cichy, certyfikat GOLD lub BRONZ (czy one się naprawdę jakoś znacząco różnią mam obecnie SuperFlower GOLD i jest mega cichy i wydajny tylko koszt był niechudy), cichy, musi mieć na tyle wtyczek by obsłużyć od 6 do 8 napędów, cichy, miło by było jakby był modularny ale jak nie będzie to też poupycham, a i ważne by był cichy:).

Obudowa SilentiumPC Alea M50, mam obecnie ich starszą obudowę, może nie powala jakością ale jest całkiem poprawna i dobrze chłodzi podzespoły, tylko wiatraki się z czasem uczą terkotać ale odrobina perswazji i zaczynają współpracować. Jeśli chodzi o obudowę to chciałbym się zamknąć w kwocie do 300pln max, ta znaleziona przeze mnie kosztuje 219pln i ujdzie, ważne dla mnie jest by w budzie dało się zmieścić z 4 dyski 3,5cala i min 2 po 2,5 i wskazana jest kieszeń na DVD, nie toleruję żadnych artystycznych wyprysków, świecidełek i innych trasnformersów powinna być prosta i gustowna mile widziana stylista zbliżona do Lian Li lub np. wszelkie cuby/kostki albo coś w deseń modecom alfa.

Ogólnie zestaw chcę zamknąć w kwocie 2500 max 2750pln.

Co radzicie???