Skocz do zawartości


Skitter

Rejestracja: 16 lip 2009
Poza forum Ostatnio: 01 paź 2013 09:14
-----

Moje posty

W temacie: Rozwiązany: Problem ze zintegrowaną kartą graficzną

30 wrzesień 2013 - 16:54

Dobra, zaczynam wątpić w samego siebie, a przy tym tracić wiarę w ludzi... Temat zamknięty.

ps. Downgrade BIOS do wersji 0402 rozwiązał problem.
Drogi moderatorze. Opuszczam to forum w trybie natychmiastowym, jednak wcześniej chciałbym przypomnieć Ci o czymś.
Otóż sterownik sprzętowy to program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim, a resztą systemu komputerowego. W tradycyjnych systemach operacyjnych (Unix i inne) sterowniki znajdują się w jądrze systemu operacyjnego. W systemach operacyjnych z mikrojądrem, w jądrze znajduje się jedynie kod zajmujący się uprawnieniami, a sam sterownik jest niezależnym programem (wzięte z Wikipedii).

Biorąc to pod uwagę logicznym jest, iż ów sterownik nie może być przyczyną niedziałającej karty graficznej, która pokazuje swoją wadliwość jeszcze przed rozpoczęciem ładowania jądra systemu. Już podczas procedury POST możemy zaobserwować jej niepoprawne działanie. Tutaj żaden sterownik, który może być odinstalowany nie jest używany.

Przepraszam za cytowanie poprzedników. Nie wiedziałem, że jest to zabronione. Przyznaję, nie przeczytałem regulaminu.
Kiedy chcę podkreślić wyraz i zwrócić na niego szczególną uwagę, piszę go drukowanymi literami. Jeśli to także jest zabronione - jeszcze raz przepraszam.
Wykrzykniki na końcu zdań? Jak zwykle odwołując się do wolnej encyklopedii, "wykrzyknik – nieodmienna część mowy wyrażająca m.in. silne stany emocjonalne, uczucia oraz ujawniająca stan woli mówiącego (np. życzenia, rozkazy) bądź naśladująca dźwięki otaczającego świata". Podczas pisania powyższych postów towarzyszył mi stan emocjonalny, który nazywa się "zdenerwowanie" lub "frustracja". Byłem zbulwersowany tym, że po tak jasnym tłumaczeniu niektóre osoby nie zrozumiały tego, co napisałem. Dlatego właśnie użyłem tego znaku interpunkcyjnego. Jeśli uważasz, że na Ciebie nakrzyczałem, wybacz. Nie miałem zamiaru ranić Twoich delikatnych uczuć.

W temacie: Rozwiązany: Problem ze zintegrowaną kartą graficzną

29 wrzesień 2013 - 20:59

Ale przecież odinstalowanie sterownika nic nie da, ponieważ sterownik jest zainstalowany w systemie operacyjnym a karta nie działa już przed jego inicjacją.
W BIOS (konfiguracja SouthBridge) mam identyczne opcje jak na obrazku. W Pierwszej opcji mam do wyboru, PCI-E, PCI, Internal Card.
"Zmień to tak jak było... ", TO MUSI BYĆ ZMIENIONE TAK JAK BYŁO (poprzez reset CMOS), ponieważ inaczej byłby czarny ekran i rebootowanie co 4 sekundy. Nie mógłbym napisać tego posta, gdyby opcja Primary Graphics Adapter była ustawiona na Internal Card First. Poszukam opcji Init Display First, ale wątpię, aby tam była, bo już wszystko przeszukałem. Dodam jeszcze, że kiedy włączę opcję Hyper SLI Mode na "Always enabled" efekt jest TEN SAM - czarny ekran + reboot loop. Zaraz zaraz... właśnie zdałem sobie sprawę, że opcja Hyper SLI Mode była wyszarzona przed updatem BIOS (nie można jej było zmienić, była wyłączona na stałe). W jej opisie jest napisane, że włącza się AUTOMATYCZNIE w momencie, w którym włączona jest zintegrowana karta graficzna. To oznacza, że włącza się ona za każdym razem, kiedy ustawię Internal Card w pierwszej opcji (Primary Graphics Adapter). Być może to z powodu SLI Mode tak się dzieje? To wyjaśniałoby dlaczego kiedyś mogłem używać zintegrowanej karty, a teraz nie mogę! Sęk w tym, że są tam do wyboru tylko dwie opcje - auto oraz always enabled.
Rozrysuję wam to:
http://postimg.org/i...unj78vo6x/full/

W przypadku starego BIOS opcja Hybrid SLI była wyłączona na stałe, wszystko działało niezależnie od konfiguracji BIOS.

W temacie: Rozwiązany: Problem ze zintegrowaną kartą graficzną

29 wrzesień 2013 - 11:14

Źle mnie zrozumiałeś. Zewnętrzna karta działa! Zintegrowana po roku nieużywania okazała się wadliwa. Po ustawieniu jej jako domyślnej PC restartuje się co kilka sekund. Brak jakichkolwiek dźwięków z głośniczka systemowego i czarny ekran. Używam karty sieciowej, która jest WBUDOWANA w ten sam chipset, więc chyba nie mógł się po prostu spalić, wtedy ona też by nie działała. Aby znów móc używać komputera muszę wyczyścić pamięć CMOS (zresetować bios) poprzez wyciągnięcie baterii na kilka sekund. Wtedy moja karta GeForce 9600 GT znów zostaje ustawiona jako domyślna. Nie mam pojęcia co jest nie tak ze zintegrowaną kartą.
Odpowiadając na Twoje pytanie. Tak, włączyłem zasilanie do GeForce 9600 GT, gdybym tego nie zrobił, nie mógłbym jej przez ten rok używać.

ps. Próbowałem już wyciągnąć kartę z PCI-E i przez to zmusić komputer do używania zintegrowanej. Efekt jest taki sam, jak wyżej opisałem.

W temacie: Nagłe przyspieszenie systemu

21 listopad 2012 - 17:14

Problem rozwiązany!
Zaktualizowałem bios za pomocą narzędzia EZ Asus Flash wbudowanego w pamięć mojej płyty.
Do tego celu użyłem pendrive z plikiem .rom pobranym ze strony producenta.
Wszystko już chodzi z normalną szybkością :D.