Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik: Jak zidentyfikować urządzenie, do którego chcemy zainstalować sterownik


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 05 wrzesień 2012 - 16:32

Mini poradnik: Jak zidentyfikować urządzenie, do którego chcemy zainstalować sterownik.

Pobierz wersję PDF


Skocz do spisu poradników ->

Kiedy przydatne:
  • gdy nie wiemy, bądź nie mamy pewności, do jakiego sprzętu szukamy sterowniki a nie został on poprawnie rozpoznany lub w ogóle rozpoznany w systemie Windows (karty muzyczne, karty sieciowe, sterowniki IDE/SATA, karty graficzne etc;
  • gdy szukamy sterownika do podobnego urządzenia, jednak na tym samym układzie.


Mój system jest po angielsku, ale zapewniam, że w wersji polskiej układy okienek nie uległy zmianie.

Wiele osób spotyka się z problemem, kiedy to po przeinstalowaniu systemu jest problem ze znalezieniem odpowiedniego sterownika do naszego sprzętu. Sytuacja tyczy się też urządzeń, które nie zostają wykryte w systemie a na jego obudowie nie ma nic o modelu oraz, gdy użytkownicy traktowani są będę, jak na obrazku poniżej.

Dołączona grafika


Nie należy załamywać rąk. Oczywiście są programy, które nazwę urządzenia nam podadzą lub nawet znajdą odpowiedni sterownik. Ale po co szukać programu a później sterownika, skoro można od razu czepić się za sterownik?
Sytuacja jest bardzo prosta. Odpowiedź znajdziemy w Menedżerze Urządzeń systemu Windows. Nieważne czy XP, Vista, 7 czy 8. Być może i w starszych systemach też można to sprawdzić - niestety na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć. Mowa o ID urządzenia. Każde nowe urządzenie podpinane do komputera ma coś takiego jak IDHardware - zapisane są w nim takie informacje jak dostawcę sprzętu oraz jego ID (rysunek poniżej).

Dołączona grafika


Wklejając którąkolwiek linijkę do Googli, praktycznie od razu można znaleźć sterownik do pożądanego sprzętu. No dobra, ale gdzie to jest?
Pierwszym krokiem jest dostanie się do Menedżera Urządzeń systemu Windows. Najczęściej urządzenie, do którego system automatycznie nie znalazł sterowników będzie po prostu nieprzypisane do żadnych z grup menedżera (obrazek poniżej).

Dołączona grafika


W moim przypadku jest to skaner USB - nie znam jego producenta czy modelu a nawet jeśli znam, to w sieci ciężko jest znaleźć sterownik pasujący za razem do urządzenia jak i wersji systemu Windows.
No dobra, to w takim razie co mi z tego, jak nie znajdę sterownika pod konkretne urządzenie? Otóż, dzięki wyszukiwaniu po IDHardware jesteśmy wstanie znaleźć sterownik nie tyle pod sprzęt, co pod układ, na którym oparte jest urządzenie. Bardzo dobra rzecz w przypadku starszego sprzętu, gdzie by znaleźć sterownik czasem trzeba się mocno napracować. Dla przykładu mamy stary skaner Plusteka. Nie ma szans, by znaleźć do niego odpowiednich sterowników. Wpisując w Google ID urządzenia można znaleźć sterownik do innego skanera, który ma ten sam układ co Plustek. Może to być Genius bądź inna firma - po zainstalowaniu takiego sterownika urządzenie będzie działać.
Dobra, wracając do nieznanego skanera. Klikamy na urządzeniu prawym klawiszem myszy i wchodzimy we właściwości urządzenia (obrazek poniżej).

Dołączona grafika


Przechodzimy do zakładki Details/Szczegóły. Z rozwijanej listy (obrazek poniżej)

Dołączona grafika


Wybieramy Hardware Ids - najprawdopodobniej w polskiej wersji językowej nazywa się to tak samo. 50% postępu pracy za nami. Teraz czas na znalezienie sterownika. By to zrobić, dowolną linijkę z ID urządzenia (obrazek poniżej) wystarczy skopiować do Googli.

Dołączona grafika


Klikając prawym klawiszem na ID. W przypadku systemu Windows XP prawy klawisz nie działa, ale kombinacja klawiszy Ctrl+C (funkcja kopiowania) działa.

Dołączona grafika


Po wyszukaniu tej frazy możemy przystąpić do wyszukiwania urządzenia. W moim przypadku wyszło na to, że mój skaner to Muster BearPaw 1200CU Plus.
Po znalezieniu odpowiedniego sterownika następuje jego zainstalowanie. Efekt widoczny poniżej.

Dołączona grafika


Rozpoznano urządzenie i nastąpi zainstalowanie sterownika.

Dołączona grafika


Sterownik został pomyślnie zainstalowany :-)

Małe podsumowanie:
Oczywiście nie mówię nie programom, które ID urządzenia znajdą za nas, ale warto mieć na uwadze, że tego typu oprogramowania jest cała masa a niewiadomo, czy są one w 100% bezpieczne. Dodatkowo, sterowników do sprzętu szuka się najczęściej zaraz po zainstalowaniu systemu - nie mamy wtedy programów antywirusowych etc, więc zainstalowanie nieodpowiedniego oprogramowania już na dzień dobry może nie być dobre dla komputera. Poza tym jak widać, sam proces wyszukiwania nazwy urządzenia jest bardzo prosty i oszczędza czasu na znalezienie niepotrzebnego tak na prawdę programu.
Wyżej opisana operacja może pomóc również ze znalezieniem sterownika do urządzenia, które zostało zidentyfikowane. Przydatny, gdy szukamy sterowników do karty muzycznej, sieciowej bądź innych podzespołów, które nie są odpowiednio nazwane w Menedżerze Urządzeń systemu Windows a wyświetlona jest tylko nazwa "Karta muzyczna" czy "Zintegrowana karta muzyczna".

Skocz do spisu poradników ->
  • 2

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych