Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka obudowa redukująca wibracje dysków?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 narmiak

narmiak
  • Użytkownicy
  • 52 postów

Napisano 06 luty 2012 - 18:25

Witam.
W chwili obecnej mam w swojej obudowie aż 4 dyski twarde, z czego 3 z nich to Samsungi F3 - 2x 500GB pracujące w RAID0 oraz 1x 1TB. Czwarty dysk można pominąć, ponieważ jest to laptopowa Toshiba 2,5" o prędkości 5400 RPM służąca wyłącznie jako dysk pod Linuxa.
Niestety dyski F3 Samsunga są znane z 2 rzeczy. Przede wszystkim świetnej prędkości odczytu i zapisu danych (jak na tradycyjne dyski 7200 RPM), ale również ze sporych wibracji, jakie wywołują. O ile przy włożeniu jednego dysku nie było najmniejszego problemu, to po trzy na raz potrafią strasznie zatrząść obudową, co jest odczuwalne zwłaszcza w nocy. Pozostałe komponenty komputera działają bardzo cicho w spoczynku.
Czy jest jakaś obudowa do 500 zł (ale chętniej do 400 zł), która by potrafiła skutecznie wyciszyć te dyski?
Obecnie mam Cooler Master Centurion 5 II i niestety nie jestem z niej zadowolony. Próbowałem różnych sposobów na wyciszenie dysków. Dokładałem gumowe dystanse do "sanek" na dyski, próbowałem kupić specjalną kieszeń do zatoki 5,25", ale zawsze coś było nie tak. Albo cały koszyk się trząsł, albo front panel zaczynał się trząść, albo uchwyty od koszyków zaczynały dotykać bocznej obudowy i znowu ona wibrowała, albo nie mam miejsca na zamontowanie 3 kieszeni antywibracyjnych.

Zastanawiam się właściwie nad dwiema obudowami:
SilentiumPC L50 Regnum
Fractal Design Define R3 lub XL

Jakieś opinie jeżeli chodzi o ciszę tych obudów? A może macie własne propozycje?

Pozostałe części komputera:
Phenom II 955 + CNPS 10X Performa
Asus M4A88T-V EVO USB3
MSI R6950 Twin Frozr II
  • 0


#2 t.luk

t.luk
  • Użytkownicy
  • 331 postów
  • LokalizacjaPolandia

Napisano 11 luty 2012 - 09:28

Zastanawiam się właściwie nad dwiema obudowami:
SilentiumPC L50 Regnum
Fractal Design Define R3 lub XL

Jeśli priorytetem jest cicsza to tylko i wyłącznie Define R3/Define XL (obecnie to są konstukje w fabrycznym wyciszeniu). Nie dość, że są odpowiedio szczelne to jeszze sanki na dyski mają gumowe podkładki. Montowałem w takich obudowach po 2-3 dyski w kiszeń HDD i nic specjalnie nie drgało/rezonowało ale przy czterech dyskach już nie ręczę, że będzie tak samo i musisz po prostu sam się przekonać. Wiem tylko, że jeśli nie wyciszysz tego w obudowie tej klasy, to pozostaje Ci już tylko jakaś skrzynka bitumiczna na dyski ;)
  • 0

multi multa sciunt nemo omnia...


#3 narmiak

narmiak
  • Użytkownicy
  • 52 postów

Napisano 19 luty 2012 - 22:46

Mam nadzieję, że R3 faktycznie da radę, bo dziś nie wytrzymałem i musiałem poradzić sobie w sposób pokazany na obrazku :P

Dołączona grafika


Wypłata dopiero pod koniec tygodnia :(
  • 0

#4 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 20 luty 2012 - 10:21

Kurcze, te Twoje F3 to straszne wariaty :) Ja mam co prawda jeden 1TB, zamontowałem go przez najzwyklejsze stalowe sanki na 5.25" na sztywno, że dysk nie ma żadnych luzów i wszystko jest ok... Obawiam się, że sama obudowa Ci nie wystarczy do wyciszenia dysków...
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#5 narmiak

narmiak
  • Użytkownicy
  • 52 postów

Napisano 20 luty 2012 - 13:32

Z jednym dyskiem nie było problemów. Dopiero po dokupieniu dwóch pozostałych się takie cyrki zrobiły. Ale w chwili obecnej wszystko tak cicho chodzi, że po powrocie do domu nie wiedziałem, czy komputer jest włączony, czy wyłączony :)
Czyli ogólnie sposób na wyciszenie tanim kosztem polecam ;)
Szkoda tylko, że tak się kurzy w środku.
  • 0

#6 iKrzysiek

iKrzysiek
  • Użytkownicy
  • 291 postów

Napisano 20 luty 2012 - 14:47

W razie mógłbyś spróbować zrobić sobie ta te dyski skrzynki bitumiczne :)
  • 0
| AMD Phenom x4 955 | Zalman CNPS10X Flex + Enermax UCTB12 | ASUS M4A89GTD-PRO/USB3 | 2x Geil DDR3 Value Plus 4GB | Gigabyte Radeon 6850 OC | OCZ ModXStream 600W | WD Caviar Green 500GB | Aerocool VS-9 |

#7 Sleeveking_pl

Sleeveking_pl
  • Użytkownicy
  • 94 postów

Napisano 21 luty 2012 - 10:23

Pomysł bardzo ciekawy i chyba również musze go wypróbować. Koszt rzeczywiście o wiele tańszy niż w przypadku innych,alternatywnych form chłodzenia. A zbierajacy się kurz trzeba po prostu usuwać i nie będzie problemów.
  • 0

#8 siupu

siupu
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 07:20

Ja właśnie kupiłem do tych celów, kieszeń ICY DOCK MB973SP-B:
Dołączona grafika
MB973SP-B

Niestety często używam napędu DVD, bo wsadził bym w 3 zatoki 5,25" ten model i miałbym kieszeń na 4 dyski:

Dołączona grafika
MB974SP-B

A prawie rok używam tej zewnętrznej obudowy:
Dołączona grafika
MB561US-4SB-1

Tylko teraz stoi mało używana z jednym dyskiem.

Ogólnie obudowy polecam bardzo solidnie wykonane.

PS. W morele mają taniej niż na stronie producenta :)
  • 0

#9 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 17:59

v1 duża, ciężka, sztywna obudowa i solidnie przykręcone dyski - 5 kg trudniej wprawić w wibracje niż 1,5 - dobre nóżki też pomagają. zaleta - dyski będą część ciepła oddawać obudowie
v2 poszukaj mocowania pozwalającego ci zawiesić (dosłownie - zawiesić; szyny z kilkoma "tłumiącymi" gumowymi podkładkami na śrubach to nie to rozwiązanie) 3,5" dysk w zatoce 5 1/4" - widywałem takie coś, niby tłumi wibracje, ale na dłuższą metę nie miałbym zaufania.
wybrałbym v1, nawet gdyby kosztowało mnie więcej.
a teraz fotka
obudowa stoi na dostawce do biurka(?) na czymś, co ma tłumić wibracje(?) a wentylator zasilacza pobiera powietrze spod spodu (a ma skąd?).
może spróbuj postawić ją na nóżkach, bezpośrednio na podłodze? sprawdź co najbardziej hałasuje (na przykład przyciskając kolejne fragmenty obudowy ręką)- może problemem jest boczna ścianka?. ew, po przestawieniu obudowy dociąż ją... nie wiem, 13 tomową encyklopedią ;).
podejrzewam, że zrobi się znacznie ciszej.
  • 0

#10 narmiak

narmiak
  • Użytkownicy
  • 52 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 18:31

[...]
obudowa stoi na dostawce do biurka(?) na czymś, co ma tłumić wibracje(?) a wentylator zasilacza pobiera powietrze spod spodu (a ma skąd?).
może spróbuj postawić ją na nóżkach, bezpośrednio na podłodze? sprawdź co najbardziej hałasuje (na przykład przyciskając kolejne fragmenty obudowy ręką)- może problemem jest boczna ścianka?. ew, po przestawieniu obudowy dociąż ją... nie wiem, 13 tomową encyklopedią ;).
podejrzewam, że zrobi się znacznie ciszej.

Wibrują na 100% dyski, bo jak miałem zastosowane przedstawione na zdjęciu rozwiązanie, to w pokoju było tak cicho, że po przyjściu z pracy nie wiedziałem nawet czy komputer jest włączony do chwili włączenia monitora.
Ta szara pianka pod obudową to było wypełnienie pudelka z chłodzeniem. Pod zasilaczem oczywiście znajdowały się odpowiednie otwory (pod nóżki podłożyłem tylko paski tej pianki, żeby nie zakrywać otworu. Próbowałem wielu sposobów na ustabilizowanie obudowy. Nawet dociskałem podnośnikami samochodowymi obudowę od góry, ale to nie pomagało niestety.

Mam już zakupioną obudowę SilentiumPC L50 Regnum i jest znacznie ciszej, chociaż też da się wyczuć wibracje. Jednak teraz chociaż są one do zniesienia.
  • 0

#11 narmiak

narmiak
  • Użytkownicy
  • 52 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 18:32

Ja właśnie kupiłem do tych celów, kieszeń ICY DOCK MB973SP-B:
Dołączona grafika
MB973SP-B
[...]


Z ciekawości. Jak wygląda konfiguracja RAIDu w tej kieszeni? Bo w jedynej instrukcji, jaką znalazłem w sieci, nie ma o tym ani słowa, a podobno jest on zapewniony przez wbudowany w kieszeń układ.
  • 0

#12 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 19:38

o.k. - wibrują dyski. ale wibracje są albo przenoszone po konstrukcji do czegoś co robi za swojego rodzaju "membranę" jak w zwykłym głośniku, albo buczenie dysków (sam dźwięk) podlega wzmocnieniu ze względu na jakieś pechowe dopasowanie rozmiarów obudowy. albo i jedno, i drugie.
moim zdaniem wyjścia miałeś 2:
- mocowanie dysków do czegoś, co wytłumi, wchłonie wibracje. przyrost masy zwykle utrudnia wpadanie w wibracje.
- mocowanie ich w taki sposób, żeby wibracje się nie przenosiły. przy jednym dysku jakimś (kiepskim z kilku względów) rozwiązaniem byłoby położenie pianki w slocie 5 1/4 i na niej dysku. na próbę można coś takiego zrobić - na stałe - nikomu nie polecę.

w technice audio wibracje też są niepożądane, dlatego stosuje się grube, twarde, sztywne obudowy zestawów głośnikowych i dodatkowo zamiast stawiania bezpośrednio na podłożu, stosuje się kolce. obił mi się o uszy patent z betonem w podstawie obudowy.

pianka pod obudową zapewne niwelowała przenoszenie drgań na podłoże (to coś meblowego), natomiast obawiam się, że pozwalała wibrować samej obudowie.

natomiast SilentiumPC L50: stal 0,7 + ponad 7,5 kg. wygląda na sztywną. jeżeli wibracje nadal dokuczają, może spróbuj pomanipulować lokalizacją dysków. masz 4, a slotów jest 6.
  • 0

#13 siupu

siupu
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 20:09

Z ciekawości. Jak wygląda konfiguracja RAIDu w tej kieszeni? Bo w jedynej instrukcji, jaką znalazłem w sieci, nie ma o tym ani słowa, a podobno jest on zapewniony przez wbudowany w kieszeń układ.


To obudowa typu backplane, nie ma wbudowanego kontrolera. Kontroler RAID mam na płycie ale i tak traktuje moją obudowe jako wymienny magazyn danych :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych