Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z matrycą TOSHIBA SATELLITE PRO L300


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 aizdam

aizdam
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 06 wrzesień 2011 - 22:18

Witajcie,
mam problem z laptopem TOSHIBA SATELLITE PRO L300-1B9. Laptop już jest dawno po okresie gwarancyjnym. Ostatnio na dole ekranu pojawił się centymetrowy pasek przez który było jednak coś widać, dziś powiększył się do 2,5 centymetra, nie przebija przez niego nawet kursor. Podłączałam go do zewnętrznego monitora - działa bez zarzutu, wnioskując to pewnie nie karta graficzna? Moje pytanie brzmi czy to już na pewno nieszczęsna matryca do wymiany? Chciałabym poradzić się Was, chociaż tak powierzchownie bo obawiam się że to że niekoniecznie znam się na tych sprawach może zostać wykorzystane przez osoby którym oddam do naprawy.

W załączniku wrzucam dwa zdjęcia, niestety jakość nienajlepsza ale bądź co bądź problem widać. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź!

Załączone pliki


  • 0


#2 mivosh

mivosh

    Tak właśnie wyglądam ;D

  • Użytkownicy
  • 1231 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Napisano 06 wrzesień 2011 - 22:54

Może taśma łącząca matrycę z resztą się już wyrobiła. Tak czy inaczej bez rozkręcania raczej się nie obejdzie.
  • 0

#3 aizdam

aizdam
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 07 wrzesień 2011 - 08:13

Może taśma łącząca matrycę z resztą się już wyrobiła. Tak czy inaczej bez rozkręcania raczej się nie obejdzie.


Dziś włączyłam laptopa i pasek jest taki jak wcześniej, czyli około centymetra i prześwitujący, więc gdyby padała matryca to raczej zmiany nie cofnęłyby się tą odrobinkę. Mogę wnioskować że to jednak niełączenie taśmy? :)
  • 0

#4 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 07 wrzesień 2011 - 08:21

Jeśli masz dar zapamiętywania, gdzie była dana śrubka to możesz pokusić się o rozebranie laptopa. Wtedy będziesz widział czy to wina taśmy czy innej rzeczy.

Powiedz, czy jak ruszasz matrycą to pasek ten powiększa się? Dzieje się coś z matrycą?
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#5 aizdam

aizdam
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 07 wrzesień 2011 - 09:19

Jeśli masz dar zapamiętywania, gdzie była dana śrubka to możesz pokusić się o rozebranie laptopa. Wtedy będziesz widział czy to wina taśmy czy innej rzeczy.

Powiedz, czy jak ruszasz matrycą to pasek ten powiększa się? Dzieje się coś z matrycą?


Jak ruszam "klapą" nic się nie zmienia, ani rozmiar, ani kolor nic. Wczoraj nie byłam w stanie zobaczyć nawet zegarka ani ikon na pasku, dzisiaj prześwitują i można odczytać dlatego to mnie zastanawia. Sprawdzenie czy to taśma czy matryca polega pewnie na rozebraniu go tak żeby dojść do taśmy, spróbować ją poprawić/poruszać nią i zobaczyć czy coś to w efekcie zmienia?

Załączone pliki


  • 0

#6 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 07 wrzesień 2011 - 11:10

Dokładnie. Musisz rozebrać obudowę, by dostać się do taśmy po stronie karty graficznej oraz ramkę dookoła matrycy, by dostać się do drugiej strony. Wtedy poruszać taśmą i zobaczyć czy coś się zmienia w obrazie. Jednak na początek nie zaszkodzi upewnić się, że taśma nie ma luzów itp itd :) Ogólnie nie przeraź się, bo rozebrany laptop pierwszym razem może być trochę trudny do złożenia :)
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#7 Chymek

Chymek
  • Użytkownicy
  • 457 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 10 wrzesień 2011 - 17:25

Oj tam od razu rozkręcać :) Podnieś najpierw klawiaturę i sprawdź czy przypadkiem nie masz tam wtyczki od kabla coaxialnego :) A jak masz możliwość to zrób zdjęcie, wrzuć je tutaj to Ci powiem, czy jest tam ten kabel czy nie :)

Edit:

Tylko tak właściwie to możesz mieć tasiemkę, a nie ten kabel. Bo tak szperam w necie, żeby coś znaleźć i zobaczyć jak to wygląda i gdzie jest podłączenie i na jednej ze stron znalazłem "taśmę do LCD" więc niekoniecznie będzie coaxial :) ale zdjęcie może dużo wyjaśnić

Edit2:

:D a jednak coaxial :) udało mi się w końcu wyciągnąć od wujka G. trochę zdjęć :) Żeby podnieść klawiaturę, musisz ściągnąć taki ten wąski plastikowy "pasek" który jest bezpośrednio nad klawiaturą. Powinien być tylko na zaczepach plastikowych. Klawiatura jest przykręcona jedną śrubką z lewej strony od góry. Pod klawiaturą po lewej jest wycięte kółko, a po prawej od tego kółka prostokąt. Sądzę, że właśnie w nim będzie wtyczka tego kabla. Oczywiście mogę się mylić bo to takie składanie w głowie do kupy kilku różnych zdjęć :) Najpierw właśnie tam bym poszukał przyczyny usterki bo jest najmniej z tym roboty. Niestety nie można wykluczyć poluzowania kabla przy matrycy lub jakiegoś uszkodzenia w miejscu gdzie przechodzisz przez zawias. Jak coś jeszcze odkryję sensownego to dopiszę :)
  • 1

Naprawiając komputer, bądź świadom tego, że przyczyną usterki może być element, którego nigdy o to byś nie podejrzewał, a to dlatego, że komputer jest czasami ciężej zrozumieć niż kobietę :) i dlatego też nie dziw się, że ktoś kto się na tym zna, nie jest w stanie na "pstryknięcie palcem" powiedzieć Ci, co się zepsuło :)


Asus H97-plus
Intel I5 4590 chłodzenie Cooler Master V6-GT
Kingston 2x4GB  1600MHz + Goodram Play DDR3 4GB 1600MHz
Gigabyte GF GTX 650 Ti Boost
Tagan Piperock III 700W
Zalman Z9-U3


#8 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 10 wrzesień 2011 - 20:34

Pokuszę się o mały OT - Chymek świetna sygnatura :D
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#9 Chymek

Chymek
  • Użytkownicy
  • 457 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 10 wrzesień 2011 - 20:39

Wiesz.... musiałem coś wymyślić zamiast poprzedniej :P a sygnatura wyciągnięta z własnych doświadczeń ;] i na tym może zakończmy.... wracamy do głównego tematu ;)
  • 0

Naprawiając komputer, bądź świadom tego, że przyczyną usterki może być element, którego nigdy o to byś nie podejrzewał, a to dlatego, że komputer jest czasami ciężej zrozumieć niż kobietę :) i dlatego też nie dziw się, że ktoś kto się na tym zna, nie jest w stanie na "pstryknięcie palcem" powiedzieć Ci, co się zepsuło :)


Asus H97-plus
Intel I5 4590 chłodzenie Cooler Master V6-GT
Kingston 2x4GB  1600MHz + Goodram Play DDR3 4GB 1600MHz
Gigabyte GF GTX 650 Ti Boost
Tagan Piperock III 700W
Zalman Z9-U3


#10 aizdam

aizdam
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 20 wrzesień 2011 - 20:22

:D a jednak coaxial :) udało mi się w końcu wyciągnąć od wujka G. trochę zdjęć :) Żeby podnieść klawiaturę, musisz ściągnąć taki ten wąski plastikowy "pasek" który jest bezpośrednio nad klawiaturą. Powinien być tylko na zaczepach plastikowych. Klawiatura jest przykręcona jedną śrubką z lewej strony od góry. Pod klawiaturą po lewej jest wycięte kółko, a po prawej od tego kółka prostokąt. Sądzę, że właśnie w nim będzie wtyczka tego kabla. Oczywiście mogę się mylić bo to takie składanie w głowie do kupy kilku różnych zdjęć :) Najpierw właśnie tam bym poszukał przyczyny usterki bo jest najmniej z tym roboty. Niestety nie można wykluczyć poluzowania kabla przy matrycy lub jakiegoś uszkodzenia w miejscu gdzie przechodzisz przez zawias. Jak coś jeszcze odkryję sensownego to dopiszę :)


Nie myślałam, że ktoś mi tu jeszcze odpowie! :) Póki co powiedzmy "jadę na laptopie" póki działa, ale myślę że na ten pomysł akurat się chyba pokuszę, bo nie wydaje mi się to takie nie do przejścia. Ale najpierw jeżeli jest taka możliwość to rozbroję go, zrobie zdjęcie jeżeli nie załape który to i może wtedy Panowie mi podpowiecie.
Dziękuję baaardzo serdecznie za Wasze podpowiedzi! :)
  • 0

#11 Chymek

Chymek
  • Użytkownicy
  • 457 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 20 wrzesień 2011 - 20:27

Kurcze szkoda, że nie zapisałem sobie linku do tego jak ten Twój kabel wyglądał to bym Ci pokazał i byś wiedział, który to :) Może dzisiaj jeszcze tego poszukam, ale nie obiecuję ;) zdjęcie w 100% wszystko wyjaśni, a wyciągnąć klawiatury to bać nie musisz, wbrew pozorom nie jest to takie straszne ;]

Edit:

Czasami nieczyszczenie historii w przeglądarce się przydaje :)

http://www.impactcom...000130120.html# to jest zdjęcia kabla jaki masz w lapie ( a przynajmniej wszystko na to wskazuje ;) że taki masz ) pod klawiaturą będzie ta wtyczka, która jest z czarnym oplotem, druga z żółtą taśmą ( klejącą, tak żeby się taśma nie wysunęła z gniazda od poruszania - taka ciekawostka :P ) jest podłączona do matrycy....
  • 0

Naprawiając komputer, bądź świadom tego, że przyczyną usterki może być element, którego nigdy o to byś nie podejrzewał, a to dlatego, że komputer jest czasami ciężej zrozumieć niż kobietę :) i dlatego też nie dziw się, że ktoś kto się na tym zna, nie jest w stanie na "pstryknięcie palcem" powiedzieć Ci, co się zepsuło :)


Asus H97-plus
Intel I5 4590 chłodzenie Cooler Master V6-GT
Kingston 2x4GB  1600MHz + Goodram Play DDR3 4GB 1600MHz
Gigabyte GF GTX 650 Ti Boost
Tagan Piperock III 700W
Zalman Z9-U3


#12 aizdam

aizdam
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 20 wrzesień 2011 - 22:35

Okej w takim razie jutro kombinuje :) Na stacjonarnym otworzę sobie Wasze forum i "jadę" z tym! :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych