Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik: Kompatybilność komponentów PC - co musi do siebie pasować, a co nie


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 postów

Napisano 01 lipiec 2013 - 23:51

Mini poradnik: Kompatybilność komponentów PC - co musi do siebie pasować, a co nie

Skocz do spisu poradników ->

Wiele osób zadaje pytanie typu "czy ta karta będzie współpracować z moim procesorem"? Dotyczy to przeróżnych kombinacji kart graficznych, procesorów pamięci itd. Ponieważ temat jest istotny, postanowiłem napisać "podkładkę" na temat zgodności różnych urządzeń ze sobą. Proszę o zrozumienie wszystkich wytrawnych "składaczy". To nie dla Was! Ma to być prosty poradnik dla bardzo początkujących, którzy nie mogą sami "rozgryźć" tematu.

Każdy, kto próbował samodzielnie konfigurować w sklepie odpowiedni zestaw, na początku może dostać niezłego mętliku w głowie. Trudno się dziwić, widząc bogactwo dostępnych części, "wypuszczanych" na rynek przez producentów w tempie niewiele mniejszym, niż częstość zmian faz księżyca. Aby było bardziej zabawnie, każdy wytwórca ma wiele "klas" wydajności, typu oraz ceny. Na szczęście, to nie takie trudne, jak się może wydawać.

Pełną zgodność muszą mieć trzy elementy: procesor, po angielsku zwany CPU (często używam tego skrótu, po prostu jest "szybszy"). W praktyce procesor narzuca wybór odpowiedniej płyty głównej. Ta z kolei musi posiadać gniazdo (po angielsku "socket") identyczny z tym, w które wyposażono procesor. Dla własnego bezpieczeństwa, konieczne jest wejście na stronę producenta i upewnienie się, iż na 100% będą poprawnie spółdziałać. Niestety, nie wszystkie płyty główne i procesory wychodzą na raz. A do poprawnej współpracy CPU jak i płyta-matka (MB) muszą się rozpoznać. Komputerowym odpowiednikiem przedartego na pół banknotu jest odpowiedni wpis w oprogramowaniu płyty. Co prawda wpisy są podatne na modyfikację, ale do tego trzeba uruchomić komputer. Natomiast płyta wymusza konieczność zastosowania właściwej pamięci. Po prostu ma gniazda, w które moduły innego typu niż wymagany nie wejdą. Na dziś w praktyce, są to moduły DDR3. Inne dotyczą systemów starych. Gniazda są podane na stronie internetowej producenta oraz sprzedawcy. Do tego, dobrze aby ilość "płytek" DDR3 była zgodna w ta której wymaga CPU do najszybszej pracy. Dziś to przeważnie para pamięci DDR3. Wyjątkiem są procesory Intela na Socket 1366 - te powinny pracować w trójkach oraz Sockety 2011, zaprojektowane do aż czterech modułów.

Inny element ograniczany przez płytę główną, to obudowa. MB musi się najzwyczajniej w świecie zmieścić - do za małej nie wejdzie. Obudowa ogranicza za to dopuszczalną wielkość karty grafiki i chłodzenia procesora. Długość tej pierwszej powinna być mniejsza, niż dopuszczalna w obudowie. To samo dotyczy chlodzenia CPU, ale teraz jego wysokość (najczęściej) musi być mniejsza, niż szerokość obudowy. I nie ma o czym więcej pisać.

Klika uwag co do karty graficznej. To całkowicie autonomiczny element. Nie ma znaczenia, jaka jest pamięć na płycie głównej i karcie. Pamięć na płycie głównej nie jest połączona bezpośrednio z ta na karcie, dlatego nie muszą być takie same i przeważnie nie są. DDR5 będzie współpracować z DDR3 na płycie. Podobnie procesor - mogą się wzajemnie z kartą ograniczać, ale wszystko powinno współpracować prawidłowo. Elementem, który może być problemem jest tylko gniazdo na płycie głównej. Dawniej stosowano standard AGP, już dawno wyparty przez kolejne wersje PCIE. Pomimo istnienia trzech podstawowych odmian, dla kupującego nie stanowi to problemu. Karta obsługująca PCIE 1.0 będzie działać nawet w płycie z PCIE 3.0 i odwrotnie.

Z istotnych elementów, został tylko jeszcze zasilacz (PSU). Ze względów praktycznych musi pasować do typu obudowy. Typowy PSU nie wejdzie do obudowy typu HTPC. Musi też dostarczać wystarczającej liczby kabli odpowiedniej długości. Oczywiście, wszystko to zostało uwzględnione przez producentów. Uważać tylko trzeba na karty graficzne. Tanie zasilacze mają czasami tylko jeden wtyk zasilający, czasami nawet wcale. Wiele kart wymaga dwu a czasami nawet większej ilości.

Inne podzespoły nie powinny sprawiać problemów. Zarówno dyski twarde jak i napędy DVD są uniwersalne i zawsze będą pasować.

Te nie ukrywajmy, trywialne uwagi przeznaczam dla osób, które z problemem dopasowania spotykają się po raz pierwszy. Przecież nie dla każdego komputery są sensem życia. Nie ma też sensu aby wszystkiego uczyć się od początku. Czekam na uwagi, co przeredagować, aby materiał stał się może jeszcze prostszy. Natomiast osoby pytające "czy pamięć GDDR5 na karcie będzie współpracować z DDR3 na płycie" - będą odsyłane do niniejszego opracowania. Nie mam ochoty dla każdego pisać na nowo.

Skocz do spisu poradników ->
  • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600WUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych