Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dell Q15R - głośna praca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tuco

Tuco
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 02 wrzesień 2012 - 23:28

Witam,
Nabyłem niedawno, a właściwie 4 dni temu laptopa Dell Inspron Q15R i wyglada na to, że dobrze jeszcze przy nim nie usiadłem, a już zaczynam żałować, że go kupiłem ;) Konkretniej chodzi o wiatrak. Mam wrażenie, że zdecydowanie za często się włącza. Czasami potrafi się uruchomić i działać przez kilka minut, a wtedy jest dosyć głośny. Po za tym mam wrażenie, że ogólnie cały laptop zachowuje się dosyć głośno, a obciążenia nie ma praktycznie żadnego, nie licząć uruchomionej przegladarki, gg i iTunes. Nawet nie zdążyłem przetestować go na jakiejkolwiek grze, a juz mi się nie podoba. Czytałem, że te laptopy nie są najwyższych lotów, ale te opinie raczej dotyczyły Q15R z lepszymi parametrami. Moje to: Intel 2350M, Geforce GT 525M, SATA 540mm, 4 Giga RAM, czyli ogólnie dosyć średni sprzęt, więc powinien sobie radzić. Nie wiem czy z tymi laptopami po prostu tak jest? Jeśli chodzi o użytkowanie to nic nie mogłem mu zrobić. Laptop leży sobie cały czas na biurku. Raz tylko ktoś niekompetentny (nie ja xD) wcisnąl przycisk i wyłączył system podczas rozruchu, ale nie sądzę, by to miało jakikolwiek wpływ (?). Tak to wszystko było z nim ok. Tylko mi nie piszcie, żebym poszedł do serwisu, bo o tym to ja wiem i pewnie tak zrobię jak będzie trzeba, ale chodzi mi o jakąś inną poradę. Może jakiś program żeby zmierzyć poziom dźwięku?
  • 0


#2 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 03 wrzesień 2012 - 09:33

Że wiatrak się często włącza, to przez to, że podzespoły Ci się grzeją i trzeba je w jakiś sposób wychłodzić. Jeśli sam wiatrak jest wg Ciebie zbyt głośny, to może oznaczać, że jest wadliwy bądź taki tandetny. Ale z tego, co udało mi się wyczytać, to będzie wina wiatraka. Zdziwiłem się troszkę, że głośność tego maleństwa potrafi dochodzić nawet do 50dB ...

To, że system został wyłączony podczas rozruchu nie będzie miał nic do tego. Oddanie do serwisu nic Ci nie da - chyba, że wiatrak wymienią na inny. Co do pomiaru głośności to tylko sonometr da Ci odpowiedni wynik.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#3 Tuco

Tuco
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 03 wrzesień 2012 - 13:31

Dzięki ;) Właśnie chodzi o to grzanie się. Przy takich parametrach i bez większego obciążenia wydaje mi się, że nie powinno być z tym problemu. Po za tym już nie chodzi tylko o ten wiatrak. Nawet jak wiatrak nie działa to mój notebook i tak jest dosyć słyszalny. Nie wiem czego to wina. Może ma ktoś q15r z podobnymi parametrami i mógłby napisać jak to u niego wygląda?
  • 0

#4 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 03 wrzesień 2012 - 14:58

Jak dobrze poszukasz w googlach, to ludzie napiszą podobne rzeczy do tych, które ja napisałem. Ten laptop nie grzeszy jeżeli chodzi o kulturę pracy.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#5 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 03 wrzesień 2012 - 16:57

Najlepiej to sprawdź to sobie temperatury programem HWMonitor, jak możesz daj screen na forum
  • 0

#6 Tuco

Tuco
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 03 wrzesień 2012 - 19:57

Duath czytałem, ale tak jak mówię - były to opinie o Q15R, ale z lespzymi parametrami, a to ma chyba wpływ. Jest różnica np. między I3, a czterordzeniowym I7 ;)

Zdjęcie jest sprzed kilku minut. Jedyne co mam otwarte to przeglądarke i iTunes. Zero obciążenia, komputer przed chwilą uruchomiłem i nie działał od wtedy kiedy napisałem ostatniego posta w tym temacie. Jednak coś tu nie gra, bo na zdjęciu temperatury sądosyć wysokie, ale jak dotykam latopa to jest zimny.

Załączone pliki


  • 0

#7 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 03 wrzesień 2012 - 21:57

Oczywiście, że będzie miało wpływ. Nie wiem tylko jednej rzeczy. Jeśli w każdym z Q15R, niezależnie od podzespołów zastosowano identyczny układ chłodzenia, to nie można liczyć na cuda. Z drugiej strony, byłaby to czysta głupota i w ogóle nie podobne do Della... Podzespoły jak najbardziej mają znaczenie, ale nawet jeśli wiatrak wszędzie jest ten sam, to niewiele da się zrobić.

Temp w IDLE moim zdaniem są w normie. Rewelacji nie będzie, bo w każdych lapsach średniej półki układ chłodzenia jest, jaki jest. A to, że obudowa się nie nagrzewa, to dobrze.

Słuchaj, ewentualnie zostaje jeszcze kwestia wymiany pasty termoprzewodzącej i termopadów. Ale, żeby nie stracić gwarancji, to musi się tym zająć autoryzowany serwis, bo śrubki od mocowania chłodzenia będą na 100% zaplombowane.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#8 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 16:17

Bez obciążenia takie temperatury to norma, podczas obciążenia przy tym lapku temperatury dochodzą do 100 stopni.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych