Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy blokowanie IP jest dozwolone


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 mirachan

mirachan
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 24 sierpień 2012 - 10:48

Hej, mam przypadek, który wydaje mi sie oczywisty, ale przyznam, że zaczynam głupieć. Otóż prowadzę portal jednej firmie i na forum pojawiła się babka, która zaczęła wszystkich obrażać. Usunęliśmy konto, ale po czasie znów wróciła. Poprosiłam programistę żeby zablokował jej IP bo na szczęście ma stałe. No i sie zaczęło. Telefony, maile, nawet do rzecznika praw konsumenta się zwróciła. ten przyznał nam prawo ale ona twierdzi że nie mamy prawa blokować również dostępu jej członków rodziny i pójdzie z tym do sądu. Jej córka jest prawnikiem i ponoć juz zbierają materiały. Wiem, że to brzmi jak paranoja, ale upewnijcie mnie proszę: nie ma opcji żeby blokowanie dostępu do strony prywatnej firmy było zabronione co?
  • 0


#2 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 24 sierpień 2012 - 11:01

Moim zdaniem blokowanie IP jest słuszne i jeżeli nie pomaga blokowanie/usuwanie użytkowników, to jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Poza tym, blokowany jest dostęp do prywatnej strony firmy. Na dobrą sprawę firma decyduje, jak postępować z userami. Ja bym się tą kobietą nie przejmował.

Co do blokowania dostępu dla członków jej rodziny. No sorry, ale jeśli mają ten sam IP, to mogą podziękować kobiecie, która zawiniła.
  • 1

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#3 mirachan

mirachan
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 24 sierpień 2012 - 11:02

Dzięki za odpowiedź. I nie ma żadnych aktów prawnych to regulujacych prawda?

Moim zdaniem blokowanie IP jest słuszne i jeżeli nie pomaga blokowanie/usuwanie użytkowników, to jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Poza tym, blokowany jest dostęp do prywatnej strony firmy. Na dobrą sprawę firma decyduje, jak postępować z userami. Ja bym się tą kobietą nie przejmował.

Co do blokowania dostępu dla członków jej rodziny. No sorry, ale jeśli mają ten sam IP, to mogą podziękować kobiecie, która zawiniła.


  • 0

#4 piterk95

piterk95
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 24 sierpień 2012 - 11:20

Zgadzam się z duath. To firma prywatna i można sobie równie dobrze napisać w regulaminie KAŻDY ŻYD I MURZYN NA NASZEJ STRONIE ZOSTANIE ZBANOWANY JESTEŚMY RASISTAMI I MAMY WAS GDZIEŚ to teoretycznie nic nie można zrobić bo to własność prywatna. Co innego jakaś strona urzędowa to wtedy można się bawić w sądy za banowanie
  • 1

#5 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 24 sierpień 2012 - 11:23

Wydaje mi się, że gdzieś to na pewno jest zapisane. Ale wiesz, równie dobrze ja, jako moderator, mogę nałożyć bana na IP, jeżeli widzę, że jakiś użytkownik działa na kilku kontach z jednego IP. Oczywiście najpierw trzeba dogłębnie zbadać sprawę, bo faktycznie może być kilka różnych osób, które działają z jednego IP. Dlatego dawanie bana na IP powinno być przemyślanym ruchem.

Możecie zrobić tak, że zdejmiecie bana z tego adresu IP z informacją, że jeżeli podobne działania się powtórzą, wtedy ban będzie na stałe.

PS: Proszę nie cytować całych postów. Odsyłam do regulaminu forum.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#6 magik092

magik092
  • Użytkownicy
  • 1555 postów

Napisano 24 sierpień 2012 - 16:15

W sumie wszystko nie opiera się na prawie tylko regulaminie zamieszczonym na stronce. Jeśli jest tam pkt. mówiący o tym, że użytkownik łamie regulamin (spamujący, obrażający, etc.) to zostanie nałożona kara w postaci usunięcia konta lub (i) blokowania IP z którego konto było założone (z którego konta było logowanie).
Prawo nie może zabronić blokować adresów IP. To tak jakby ktoś zabronił nam zasłaniania okien mieszkając przy drodze xD
  • 0

Dołączona grafika


#7 piterk95

piterk95
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 24 sierpień 2012 - 17:25

Dobrze gada! Polać mu! :P
  • 0

#8 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 25 sierpień 2012 - 12:13

Zrób sobie screeny (zdjęcia) z tym co ona pisała dla dowodu na wszelki wypadek.
  • 0

#9 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 28 sierpień 2012 - 19:52

prawem na forum jest regulamin (który nie może naruszać obowiązującego powszechnie prawa - to w związku z (...jesteśmy...) )
jeżeli masz w regulaminie zapis o konsekwencjach w przypadku niepożądanych zachowań - materiał dowodowy (posty, ip itd.) do archiwum i zastosuj konsekwencje.
jeżeli tego nie było, proponuję:
odblokować problematyczną, ale
1. wykonać odpowiednią korektę regulaminu (może zawierać ew. ścieżkę odwoławczą od decyzji o zawieszaniu, ograniczeniu itd. w przypadku niewłaściwego zachowania na forum ;warto to niewłaściwe jakoś dookreślić, jakieś naprzykłady)
2. każdy zarejestrowany po zalogowaniu się dostaje info o korekcie, do akceptacji (jeżeli nie akceptuje zmian, dziękujemy za dotychczasową współpracę, zachowujemy dobre wspomnienia, i wyłączamy konto.)
3. każdy nowy i tak powinien zostać poinformowany o istnieniu regulaminu (a fakt akceptacji warto gdzieś zarchiwizować)
  • 0

#10 Vinyl83

Vinyl83
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 13 wrzesień 2012 - 02:22

Ja myślę, że można tak zrobić, nie spotkałem się osobiście z żadnymi regulacjami.
Przecież nikt normalny nie będzie wysłuchiwał i czytał obelg itd.
Najlepiej myślę byłoby udać się z tym do radcy prawnego i zapytać.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych