Jump to content


Photo

dysk twardy czy windows


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 myszak85

myszak85
  • Użytkownicy
  • 18 posts

Posted 13 March 2012 - 11:48

Witam,

mam takie pytanie, wymieniałam dysk, wygrałam mu nowy system, teoretycznie instalacja zakończona i nastpępuje ponowne uruchomienie komputera ... z tym ze nie wlancza się system... pojawia się tylko czarny ekran z tabelką..

z góry dziękuje za wskazanie problemu

Attached Files


  • 0


#2 Iuliano

Iuliano
  • Użytkownicy
  • 415 posts
  • LokalizacjaSworne Gacie,Tumidaj

Posted 13 March 2012 - 12:58

Wejdź do BIOSu i posprawdzaj ustawienia.Jeśli wszystko będzie prawidłowo ustawione to możesz skorzystać z naprawy systemu. W ostateczności przeinstaluj jeszcze raz system.
  • 0

#3 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 posts
  • Lokalizacja404

Posted 13 March 2012 - 13:03

Naprawianie systemu nic nie da, bo on nawet nie zaczął bootować. Przywróć domyślne ustawienia BIOS i wtedy zobacz.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#4 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 13 March 2012 - 13:25

IDE Channel 0 Master Disk HDD S.M.A.R.T capability [Disabled]

Uruchom technologie S.M.A.R.T dysku twardego w BIOS-ie.
  • 0

#5 myszak85

myszak85
  • Użytkownicy
  • 18 posts

Posted 13 March 2012 - 14:04

przywrócenie ustawień domyślnych BIOSa nie dało nic.

@Kamillo jak uruchomić "technologie S.M.A.R.T dysku twardego w BIOS-ie", pod jaką nazwą to powinnam znaleść, pod S.M.A.R.T, czy to jest ukryte pod inna nazwą ??

pozdrawiam
  • 0

#6 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 posts
  • Lokalizacja404

Posted 13 March 2012 - 14:20

Rozumiem, że jak odepniesz dysk twardy, to ten proces bootowania przechodzi normalnie?
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#7 myszak85

myszak85
  • Użytkownicy
  • 18 posts

Posted 13 March 2012 - 14:23

tak, tylko z dysku nie bootuje
  • 0

#8 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 13 March 2012 - 17:47

@Kamillo jak uruchomić "technologie S.M.A.R.T dysku twardego w BIOS-ie", pod jaką nazwą to powinnam znaleść, pod S.M.A.R.T, czy to jest ukryte pod inna nazwą ??


W BIOS-ie znajdziesz to pod nazwą: HDD S.M.A.R.T. Capability

Jak już będziesz wychodziła z BIOS-u nie zapomnij zapisać ustawień.

Aby zapisać zmiany naciskamy klawisz F10. Ukaże nam się okno z informacją SAVE to CMOS and EXIT (Y/N) ?, naciskamy Y.

  • 0

#9 myszak85

myszak85
  • Użytkownicy
  • 18 posts

Posted 13 March 2012 - 18:17

W BIOS-ie znajdziesz to pod nazwą: HDD S.M.A.R.T. Capability

Jak już będziesz wychodziła z BIOS-u nie zapomnij zapisać ustawień.

Aby zapisać zmiany naciskamy klawisz F10. Ukaże nam się okno z informacją SAVE to CMOS and EXIT (Y/N) ?, naciskamy Y.


no i tutaj jest problem, bo nie ma takiej opcji w BIOSIE ... nie widzę ... :(
płyta główna Gigabyte - GA-8I865G775-G-RH
  • 0

#10 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 13 March 2012 - 18:52

Twój BIOS to AWARD BIOS, podaj jaka wersja?
Możesz to sprawdzić na ekranie POST, pierwszy ekran po uruchomieniu komputera - możesz też zrobić zdjęcie.
  • 0

#11 myszak85

myszak85
  • Użytkownicy
  • 18 posts

Posted 13 March 2012 - 19:14

Twój BIOS to AWARD BIOS, podaj jaka wersja?
Możesz to sprawdzić na ekranie POST, pierwszy ekran po uruchomieniu komputera - możesz też zrobić zdjęcie.


Award Modular BIOS v6.00PG

Attached Files

  • Attached File  zzz.jpg   38.3KB   10 downloads

  • 0

#12 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 13 March 2012 - 21:30

Wejdz do BIOS-u i w zakładce Advanced BIOS Features powinna się znajdować ta opcja.
Jeśli nie ma zrób zdjęcie z okna głównego i właśnie tej zakładki.
  • 0

#13 myszak85

myszak85
  • Użytkownicy
  • 18 posts

Posted 13 March 2012 - 22:33

Wejdz do BIOS-u i w zakładce Advanced BIOS Features powinna się znajdować ta opcja.
Jeśli nie ma zrób zdjęcie z okna głównego i właśnie tej zakładki.


zakładka: http://fotoo.pl/show...012924.jpg.html
główne okno: http://imageshack.us...3032012923.jpg/
  • 0

#14 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 14 March 2012 - 00:01

Możliwe jeszcze, że kryje się on pod nazwą Hard Disk Smart lub SMART for Hard Disks, poszukaj w innych zakładkach.
Jak uruchomisz już komputer i pojawi się ten komunikat wciśnij ESC, zobacz co się stanie i napisz.

Uruchom BIOS, wciśnij klawisze CTRL + F1 (pierwszy trzymaj + kliknij drugi).
Jest to aktywacja ukrytych opcji, jak już to wykonasz to poszukaj ponownie, aby aktywować S.M.A.R.T.

Jeśli i to nic nie da, to może wykonaj ponownie instalacje systemu.
Najpierw sformatuje dysk, a później zainstaluj system, pamiętaj także o sterownikach.
  • 0

#15 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 posts
  • Lokalizacja404

Posted 14 March 2012 - 02:00

Na początek spróbuj podłączyć dysk na innym kablu. Niby błahostka, ale warto wziąć pod uwagę.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#16 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 posts

Posted 14 March 2012 - 17:21

niepokoi mnie "wgrałam system" = zainstalowałam? masz jakąś dystrybucję live linuxa (lub kogoś linuxokumatego)?
jeżeli system został "wgrany" być może nie masz ustawionej aktywnej/bootującej partycji
dystrybucje live pomogą sprawdzić zawartość tablicę partycji i uruchomić i przeprowadzić dość szczegółowe testy s.m.a.r.t.
  • 0

#17 myszak85

myszak85
  • Użytkownicy
  • 18 posts

Posted 14 March 2012 - 18:09

Faktycznie SMART był ukryty, właczyłam ale to nie przyniosło efetu .. :(

Co do sytstemu, to było tak ... wgrywałam Windows XP, pisało że instalacja została zakończona i nastapiło ponowne uruchomienie komputera, i uruchamia ponownie Windows do instalacji, a jak sie zmieni boot na Dysk to cisza ...

Zaopatrzyłam się w Linux ale nie mam pojęcia jak się robi testy SMART
  • 0

#18 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 14 March 2012 - 19:42

Masz cały czas ten sam komunikat?

A co z tym:

Jak uruchomisz już komputer i pojawi się ten komunikat wciśnij ESC, zobacz co się stanie i napisz.

??

Co do sytstemu, to było tak ... wgrywałam Windows XP, pisało że instalacja została zakończona i nastapiło ponowne uruchomienie komputera, i uruchamia ponownie Windows do instalacji, a jak sie zmieni boot na Dysk to cisza ...

A co z płytą Windows-a, wyjełaś?
Jeśli tak, to ze swojej strony polecam Ci zrobić to tak:
1. Włóż płytę z systemem Windows XP.
2. Przy wyborze partycji, na której ma być zainstalowany system - w tej chwili usuwasz wszystkie partycje i tworzysz nowe - zależy ile posiadasz, jeśli masz tylko jedną usuń ją i utwórz nową.
Do tych celów możesz też użyć programu GParted - po pobraniu musisz wypalić go na płytę jako obraz.
4. Instalujesz system na dowolnej partycji (dysku).
::Myślę, że to powinno zadziałać::

Zaopatrzyłam się w Linux ale nie mam pojęcia jak się robi testy SMART

Podaj dokłdnie jakiego?
  • 0

#19 myszak85

myszak85
  • Użytkownicy
  • 18 posts

Posted 14 March 2012 - 20:26

Po zmianie SMART teraz pisze

IDE Channel 0 Master Disk HDD S.M.A.R.T capability [Enable]

.

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie czy, nie bo wziełam przełożyłam dysk do drugiego kompa i nic o SMART nie pisze, ale tak samo ma problem...

I wlasnie nie wiem czy to nie wina Windowsa :? Wgrywałam już go kilka razy, usuwałam partycje, tworzyłam nowe, płyty nie wyciągłam, po tym jak komp się resetuje ... a po resecie chce od nowa wygrywć Winde ...

A Linux, nie wiem czy to jest aby jego nazwa " ZENWALK LIVE 7.0"

Cytat
Jak uruchomisz już komputer i pojawi się ten komunikat wciśnij ESC, zobacz co się stanie i napisz.
Nic sie nie dzieje przy ESC
  • 0

#20 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 14 March 2012 - 22:26

I wlasnie nie wiem czy to nie wina Windowsa :? Wgrywałam już go kilka razy, usuwałam partycje, tworzyłam nowe, płyty nie wyciągłam, po tym jak komp się resetuje ... a po resecie chce od nowa wygrywć Winde ...

Płytę musisz wyjąć, bo on będzie Ci od nowa uruchamiał instalkę z Windows-a.
Mam nadzieje, że teraz płytę masz już wyjętą.

Najpierw sprawdź S.M.A.R.T tego dysku programem MHDD - instrukcja - wykonaj zdjęcie i wklej na forum (tylko, żeby widoczne).
  • 0


4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users