Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozwiązany: Problem z przegrzewaniem się karty graficznej.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 EndlessNameless

EndlessNameless
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 02 marzec 2012 - 21:01

Witam.
Mam duży problem z kartą graficzną i miałam nadzieję, że ktoś na tym forum mógłby mi pomóc.. Otóż w grudniu kupiłam nowy komputer. Ale ze względu na to, że karta graficzna nie spełniała moich wymagań w żadnym stopniu (gry jak World of Warcraft czy Fallout 3), kupiłam nową i od razu zmieniłam również zasilanie:
Karta graficzna - AMD Radeon HD 6870
Zasilanie - Corsair GS700
Wszystko było w porządku, komputer pracował bardzo cicho, nie było żdanych problemów, mogłam grać na najwyższych ustawieniach grafiki bez żadnych lagów. Jakieś trzy tygodnie temu (mniej więcej) miałam kilkugodzinną przerwę w dostawie prądu. Kiedy włączyłam komputer karta graficzna zaczęła bardzo głośno pracować. W ostatnim czasie kilka/kilkanaście razy wyskoczył mi bluescreen, obraz zacinał się na ok. minutę po czym czasami pojawiały się powiadomienia typu: "Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność...". Uaktualniłam wszelkie możliwe sterowniki i problem z bluescreen i ze sterownikami zniknął, ale karta graficzna nadal pracowała bardzo głośno (dodam jeszcze, że wydawane przez nią dźwięki były dość dziwne, jak gdyby karta miała zaraz wyskoczyć z komputera, spalić się, jak gdyby ledwie pracowała itp.). Któregoś dnia mój komputer nagle się wyłączył, ot tak, sam z siebie w kilka sekund. Poradziłam się pewnej osoby i metodą prób i błędów, również resetując ustawienia w BIOS myśląc że może coś było ustawione pod kątem starej karty, doszlismy do wniosku, że karta graficzna się przegrzewa. Padła również sugestia, że na początku temperatura w moim pokoju była niska, było zimno i kiedy zrobiło się cieplej karta zaczęła wariować (może to głupie, nie wiem, staram się opisać wszystko szczegółowo, być może się to przyda). Przez kilka dni testowaliśmy ją uzywając programu "Speccy". Okazało się, że rzeczywiście - karta na początku (po włączeniu, na pulpicie) miała ok. 50-60'C. Po włączeniu dowolnej gry, która ma dość duże wymagania (high details - WoW/Fallout 3) karta w krótkim czasie dochodziła do 105'C i mniej więcej na tym poziomie komputer wyłączał sie, zapewne by zapobiec uszkodzeniu sprzętu. Jako że nie znam się na komputerach, nie wiedziałam, że brak dodatkowego chłodzenia (którego było brak, ponieważ poprzednia karta nawet go nie potrzebowała) na tylniej części obudowy i na jej boku, mogło być problemem. Zamówiłam dwa wentylatory Arctic Cooling, jeden F9, jeden F8. Są one właściwie ustawione, zamontowane, działają idealnie jeśli chodzi o temperaturę wszystkich innych podzespołów... Ale karta graficzna wciąż się przegrzewa, do tego stopnia że nie mogę nawet włączyć żadnej gry na kilka minut. Usłyszałam kolejną podpowiedź - że być może karta nie dostaje wystarczającego napięcia - sprawdziłam to kolejnym programem - "CPUID HWMonitor" który pokazuje stałe napięcie 1,17V, które podobno jest w porządku. Już kilka razy sprawdzałam wszystkie kable, odpinałam i przypinałam z powrotem, wyjmowałam kartę graficzną myśląc, że może coś się poluzowało... Nic się nie zmieniło. Nie mam już żadnych pomysłów, a w moim miejscu zamieszkania nie mam za bardzo dostępu do dobrego serwisu komputerowego, dlatego postanowiłam poprosić o pomoc na forum. Byłabym bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki. Nie wiem jakie jescze informacje powinnam podać, dodam tylko że system również był instalowany przeze mnie (MS Windows 7 Home Premium 32-bit SP1).
Procesor:
Intel Core i3 2100 @3.10GHz
Pamięć RAM:
4,00 GB Dual-Channel DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)
Płyta główna:
Foxconn H61MXV/-LE/H67MXV (CPU 1)
  • 0


#2 Mesmerize

Mesmerize
  • Użytkownicy
  • 602 postów

Napisano 03 marzec 2012 - 00:09

Moim zdaniem to może być problem z zasilaczem. Spróbuj go podmienić na inny. Pomocne mogłyby być screeny sensorów z programu CPUID.
  • 1
"Nie chcę być bardziej, ani mniej zapamiętany, niż drzewo przy drodze." - S.T.
Dołączona grafika

#3 EndlessNameless

EndlessNameless
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 03 marzec 2012 - 00:41

Screen z CPUID:
Dołączona grafika
  • 0

#4 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 03 marzec 2012 - 00:56

Odczytaj jeszcze raz napięcia, ale te, które znajdziesz w BIOSie. Jeśli będą takie same jak na załączonym obrazku, to zasilacz do wymiany... Ew spróbuj jeszcze programem AIDA64. Kolejna sprawa, jeśli masz możliwość - a właściwie nie zaszkodzi, to zdjąć chłodzenie z karty graficznej, założyć nową pastę i sprawdzić jak będzie się zachowywać. Poza tym ego Radeona możesz zanieść do kogoś innego i sprawdzić, czy grafika dalej szaleje.
  • 1

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#5 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 postów

Napisano 03 marzec 2012 - 01:43

Przykro mi, ale te wartości z odczytu czujnikami nie są do końca pewne. U mnie na szynie +12V pokazuje 12,5V, a pomiar miernikiem daje 12V-11,9V. Na każdym innym napięciu jest tak samo. Niestety, ale stuprocentowo pewne są tylko pomiary miernikami.
  • 1
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#6 EndlessNameless

EndlessNameless
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 03 marzec 2012 - 05:26

Informacje z BIOS (Health tab):
CPU Temperature: +28C
System Temperature: +36C
CPU Fan Speed: 2070RPM
CPU Vcore: +1.176V
DRAM Voltage: +1.572V
+12 SYS: +12.280V
+5 SYS: +5.082V
VBAT: +3.144V

Informacje z AIDA64:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Jeżeli rzeczywiście coś jest nie tak z zasilaczem, to co powinnam zrobić? Czy chodzi o jakieś ustawienia? Czy da się to naprawić? Czy powinnam kupić nowy zasilacz?
  • 0

#7 iKrzysiek

iKrzysiek
  • Użytkownicy
  • 291 postów

Napisano 03 marzec 2012 - 12:20

Powinnaś kupić nowy zasilacz.
  • 1
| AMD Phenom x4 955 | Zalman CNPS10X Flex + Enermax UCTB12 | ASUS M4A89GTD-PRO/USB3 | 2x Geil DDR3 Value Plus 4GB | Gigabyte Radeon 6850 OC | OCZ ModXStream 600W | WD Caviar Green 500GB | Aerocool VS-9 |

#8 Mesmerize

Mesmerize
  • Użytkownicy
  • 602 postów

Napisano 03 marzec 2012 - 13:05

Najpierw jednak podmień zasilacz i się upewnij. Jeśli jest jeszcze na gwarancji, to oddaj go do serwisu.
  • 1
"Nie chcę być bardziej, ani mniej zapamiętany, niż drzewo przy drodze." - S.T.
Dołączona grafika

#9 EndlessNameless

EndlessNameless
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 04 marzec 2012 - 00:49

Bardzo dziękuję za pomoc.
  • 0

#10 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 06 marzec 2012 - 01:41

Problem ROZWIĄZANY. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, pytania proszę o założenie nowego tematu.
Wszelkie uzasadnione reklamacje/pretensje/sugestie/rady przyjmuje ekipa forum.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych