Jump to content


Photo

Przygotowanie dysku do użytkowania.


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 magazynek!

magazynek!
  • Użytkownicy
  • 34 posts

Posted 16 October 2011 - 21:42

Zakupiłem WD Green 2TB i proszę o porady jak prawidłowo go sformatować,podzielić na partycje by sam podział nie zeżarł mi 10% pojemności, aktywować niezbędne ustawienia. Cokolwiek, co powinienem wiedzieć.
  • 0


#2 adi760

adi760

    Moderator

  • Junior mod
  • 419 posts

Posted 16 October 2011 - 22:06

Podzielić na partycję możesz przed instalacją systemu lub po niej. To na ile partycji masz podzielić zależy tylko od ciebie. Jedna może być na system, druga na muzyka, inna na dokumenty itd. Wszystko zależy od ciebie.
  • 0
AMD Phenom X4 955 3,2Ghz | Xigmatek Gaia | ASRock 880G Pro3 | Gigabyte Radeon 6850 1GB OC | 2x2GbB RAM DDR3 Kingston 1333Mhz | Samsung 500GB | Chieftec GPS-550A | Windows 7 Pro 64bit |BenQ 22 cale full HD |

#3 magazynek!

magazynek!
  • Użytkownicy
  • 34 posts

Posted 19 October 2011 - 13:18

O kurcze. :D Czego to się człowiek nie dowiaduje, kiedy pomyśli, że widział już wszystko. Niedługo dowiem się, że to z czym zrobię sobie kanapkę albo tosty też zależy ode mnie. Że to w jakich ciuchach pójdę na spacer i jaka grę kupię też zależy ode mnie. Ja nie spytałem o swoje osobiste prawa i przywileje tylko, jak wykonać podział fachowo.
  • 0

#4 Iuliano

Iuliano
  • Użytkownicy
  • 415 posts
  • LokalizacjaSworne Gacie,Tumidaj

Posted 19 October 2011 - 15:50

Mój komputer->Zarządzaj->Zarządzanie dyskami.Możesz też podzielić za pomocą programu GParted lub innego.
  • 1

#5 magazynek!

magazynek!
  • Użytkownicy
  • 34 posts

Posted 19 October 2011 - 16:45

Mój komputer->Zarządzaj->Zarządzanie dyskami.


Co mam tam zrobić?
  • 0

#6 Iuliano

Iuliano
  • Użytkownicy
  • 415 posts
  • LokalizacjaSworne Gacie,Tumidaj

Posted 19 October 2011 - 17:44

Masz tam możliwość podzielenia dysku na partycje i sformatowania tej partycji.
  • 0

#7 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 posts

Posted 19 October 2011 - 19:18

Magazynek! - wymyśl jakiś nowy, ciekawy temat, nie powtarzaj się!
  • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#8 magazynek!

magazynek!
  • Użytkownicy
  • 34 posts

Posted 19 October 2011 - 19:51

mw, zabiorę się za to od razu, jak tylko pozyskam jakieś użyteczne informacje bo do tej pory słyszę w kółko to samo.
  • 0

#9 ludek111

ludek111
  • Użytkownicy
  • 446 posts

Posted 19 October 2011 - 20:04

Zawsze w NTFS'ie zużywane jest parę procent dysku (ok 4-5) na tablicę alokacji plików, czyli "odgrodzone" miejsce do którego użytkownik teoretycznie nie ma dostępu i są tam zapisywane informacje o położeniu pliku na dysku, jego nazwie, dacie utworzenia, modyfikacji i innych.

Proponuję ok 60-80 GB na system, 1700 na dane, 150 na backup i 15 na pliki tymczasowe różnych programów i plik stronicowania.

Możesz oczywiście stworzyć tylko 3 partycje i na backupowej zapisać plik stronicowania, albo nawet dwie np 80 GB i 1865GB , nie ruszając plików tymczasowych, nie przenosząc pliku stronicowania i nie robiąc kopii bezpieczeństwa.
  • 0
There's completely no way to improve the Perfection.
E8200@4.25GHz | GA-EP45-UD3LR | Gainward GTS250 | 2xF3-1TB Matrix Raid | SB Audigy2
ModXStream 500W | Corsair 2x1GB XMS2 DHX + Patriot 2x1GB LLK CL4@1075MHZ | HE1225 |

#10 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 posts

Posted 19 October 2011 - 20:07

Twój problem polega na tym, że za bardzo się tym martwisz. Procedura wygląda tak:

1. Kupujesz dysk
2. Otwierasz obudowę - komputer musi być wyłączony!
3. Mocujesz dysk w wolnym miejscu w budzie.
4. Podłączasz kabelek do dysku i płyty (SATA)
5. Podłączasz zasilanie do dysku (płaski wtyk z zasilacza)
6. Włączasz komputer
7. Jeśli HDD jest sprawny, winda sama wykrywa dysk
8. Logujesz się jako administrator (albo klikasz ikonkę użytkownika administracyjnego, jak nie założyłeś hasła)
9. Dalej możesz zrobić jak pisze Juliano Mój komputer->zarządzaj->zarządzanie dyskami. Można zrobić podział najprostszy 500Gb, 500Gb, 500Gb, reszta. Będzie dobrze.
Edit. Instrukcja podziału
10. W "Zarządzanie dyskami" klikasz na nowym dysku prawym i pokazuje Ci się opcja "Nowa partycja". Potem musisz podać ile ta partycja ma mieć gb, jaki system plików wybierasz (NTFS - lepszy niż FAT32) i czy formatujesz (tak - dysk pusty, aby użyć go trzeba sformatować. Powtarzać tyle razy, ile chcesz mieć partycji.
11. Możesz mieć 4 podstawowe i dyski logiczne. Jak chcesz więcej niż 4 partycje, zakładasz partycję rozszerzoną i w partycji rozszerzonej zakładasz dyski logiczne.
  • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#11 magazynek!

magazynek!
  • Użytkownicy
  • 34 posts

Posted 20 October 2011 - 00:33

Zawsze w NTFS'ie zużywane jest parę procent dysku (ok 4-5) na tablicę alokacji plików, czyli "odgrodzone" miejsce do którego użytkownik teoretycznie nie ma dostępu i są tam zapisywane informacje o położeniu pliku na dysku, jego nazwie, dacie utworzenia, modyfikacji i innych.

Proponuję ok 60-80 GB na system, 1700 na dane, 150 na backup i 15 na pliki tymczasowe różnych programów i plik stronicowania.

Możesz oczywiście stworzyć tylko 3 partycje i na backupowej zapisać plik stronicowania, albo nawet dwie np 80 GB i 1865GB , nie ruszając plików tymczasowych, nie przenosząc pliku stronicowania i nie robiąc kopii bezpieczeństwa.


Zakładając, że wystartuję z równo 1,9TB mój plan jest taki:
c - 100 - puste miejsce na wypadek, gdybym kiedyś chciał zainstalować tutaj system (bo to jest drugorzędny dysk i na razie nie będzie 'operacyjny') oraz dla plików, o których rozmawiamy
d - 400 - gry, obrazy, instalki
e - 800 - filmy, filmiki, trailery, seriale, muzyka, teledyski
f - 600 - projekty, dokumenty, tapety, programy
Zamierzałem upchać wszystkie pliki w pierwszej partycji, ale zalecasz mi zrobienie kopii zapasowej, więc będę potrzebował ją poszerzyć do 300GB lub stworzyć kolejną, tak? Poinstruuj mnie proszę, jak przekierowuje się te wszystkie pliki i kopie na wybraną partycję tak by system lub dysk nie dotknął nawet kijem żadnej innej partycji.

Twój problem polega na tym, że za bardzo się tym martwisz. Procedura wygląda tak:


Zmartwienie wynika z tego, że w ogóle się nie znam na sprzęcie i oprogramowaniu, mam kiepskie doświadczenia gdyż uczyłem się na bolesnych błędach (np. dwukrotnie skasował mi się dysk 160GB - jeden raz tak sam z siebie, a drugi bo zapomniałem włożyć zworkę do cd romu; partycje okazały się mniejsze, niż miały być; sformatowałem dysk włączając kompresję danych; dysk jest zapchany niewidzialnymi/niezniszczalnymi/nieużywanymi plikami) oraz z tego, że to jest 2TB zatem chciałbym wykonać podział raz i dobrze, żeby służyło mi to przez następną dekadę, było dla mnie wygodne i praktyczne. Do tego musi być podzielone na bazie liczb, które podałem z dokładnością do kilku gigabajtów bo z wyliczeń moich obecnych zbiorów oraz zaplanowanych wyłoniły się takie właśnie wartości. Poza tym lubię okrągłe liczby bo są przejrzyste i w głowie mogę policzyć zajętą przestzeń.

1. Kupujesz dysk
2. Otwierasz obudowę - komputer musi być wyłączony!
3. Mocujesz dysk w wolnym miejscu w budzie.
4. Podłączasz kabelek do dysku i płyty (SATA)
5. Podłączasz zasilanie do dysku (płaski wtyk z zasilacza)
6. Włączasz komputer
7. Jeśli HDD jest sprawny, winda sama wykrywa dysk
8. Logujesz się jako administrator (albo klikasz ikonkę użytkownika administracyjnego, jak nie założyłeś hasła)


Napisz mi jeszcze, jak zaparzyć herbatę bo nie wiedziałem ;P. Tak... krok po kroku... rozumiesz. :D

10. W "Zarządzanie dyskami" klikasz na nowym dysku prawym i pokazuje Ci się opcja "Nowa partycja". Potem musisz podać ile ta partycja ma mieć gb, jaki system plików wybierasz (NTFS - lepszy niż FAT32) i czy formatujesz (tak - dysk pusty, aby użyć go trzeba sformatować. Powtarzać tyle razy, ile chcesz mieć partycji.
11. Możesz mieć 4 podstawowe i dyski logiczne. Jak chcesz więcej niż 4 partycje, zakładasz partycję rozszerzoną i w partycji rozszerzonej zakładasz dyski logiczne.


Rozumiem.
Na czym polega posiadanie dysków logicznych? To ma być rodzaj gałązki? Partycja rozwidla się na jeszcze dwie części? Z czego wynika to ograniczenie i na jakiej zasadzie działa?
  • 0

#12 adi760

adi760

    Moderator

  • Junior mod
  • 419 posts

Posted 20 October 2011 - 07:42

Na partycji logicznej możesz zainstalować system, istnieje ograniczenie pozwalające zainstalować jedynie cztery sysytemy.
  • 0
AMD Phenom X4 955 3,2Ghz | Xigmatek Gaia | ASRock 880G Pro3 | Gigabyte Radeon 6850 1GB OC | 2x2GbB RAM DDR3 Kingston 1333Mhz | Samsung 500GB | Chieftec GPS-550A | Windows 7 Pro 64bit |BenQ 22 cale full HD |

#13 magazynek!

magazynek!
  • Użytkownicy
  • 34 posts

Posted 20 October 2011 - 09:16

Aha, systemy. Na tym dysku nie będzie systemu, więc mogę mieć dowolną ilość partycji?
  • 0

#14 ludek111

ludek111
  • Użytkownicy
  • 446 posts

Posted 20 October 2011 - 15:29

Backup robi się samemu, to znaczy że możesz najważniejsze pliki i foldery skopiować/przenieść na osobną (np back-up'ową partycję).
Partycja logiczna to nic innego jak widziany przez system dysk, ale jak np masz powiedzmy cztery dyski po 40 GB to system widzi je jako 4 partycje logiczne w "Mój komputer" czyli po prostu 4 dyski.
Dysk można podzielić na teoretycznie tyle partycji, ile jest liter w alfabecie, a robienie kolejnych partycji z nieprzypisanymi literami jest możliwe ale system nie będzie ich "widział". Oczywiście możesz podzielić dysk na jeszcze więcej partycji. Ba! możesz nawet zainstalować na każdej inny system i zarządzać nimi specjalnym programem (np. Xosl), ale to jako informacja dodatkowa.

Nie jest zalecana zbyt duża ilość partycji (dysków logicznych), bo sam użytkownik może mieć problemy ze znalezieniem szukanego pliku.


Jeżeli to ma być dysk na dane a nie na system, to możesz podzielić w ten sposób:
# 50-60 ewentualny system,
# 1800 na dane
# 90 na backup

Nie ma sensu dzielić dysku na osobne partycje z filmami, muzyką, zdjęciami itd.
Zawsze możesz utworzyć na partycji 1800 GB foldery np. Pobierane, Muzyka, Filmy, Programy itp.

Backup czyli kopie zapasowe to najczęściej robione ręcznie kopie ważnych zbiorów lub ustawień które potem można zastosować po instalacji systemu lub jakiegoś programu. Innym powodem robienia backupu może być obawa przed padnięciem innego dysku, np systemowego. Backupem może być: kopia archiwum GG, lista kontaktów, wyeksportowane zakładki z przeglądarki, maile, (ważne) dokumenty i wiele wiele innych typów danych. Backup nie jest obowiązkowy, ale wg mnie zalecany. Sam mam osobny dysk 320 GB na wypadek padnięcia moich.
  • 0
There's completely no way to improve the Perfection.
E8200@4.25GHz | GA-EP45-UD3LR | Gainward GTS250 | 2xF3-1TB Matrix Raid | SB Audigy2
ModXStream 500W | Corsair 2x1GB XMS2 DHX + Patriot 2x1GB LLK CL4@1075MHZ | HE1225 |

#15 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 posts

Posted 20 October 2011 - 16:07

Dyski logiczne zakłada się wewnątrz partycji rozszerzonej. Partycja rozszerzona to jakby "katalog" dla dodatkowych dysków logicznych. System traktuje je tak samo jak partycje podstawowe. Na partycji podstawowej możesz założyć system. Na dysku logicznym - nie, chociaż kiedys zainstalowałem tak Linuxa i działał. Do czterech partycji chyba wystarczą podstawowe.
  • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#16 magazynek!

magazynek!
  • Użytkownicy
  • 34 posts

Posted 20 October 2011 - 18:31

Skoro sam mam robić tą kopię zapasową i to tylko wybranych plików to nie ma sensu, żebym wyznaczał na to partycję bo też mam dysk 320GB, na którym będę trzymał drobniejsze i ważniejsze rzeczy.
Nie zgadzam się, że nie ma sensu tworzyć osobnych partycji ponieważ zdarzało mi się, że tylko partycja się uszkodziła, a nie cały dysk, więc biorąc pod uwagę, że dodatkowe partycje nic nie kosztują to myślę, że bezpieczniej będzie podzielić dysk. Mylę się.
Dziękuję panom za to, że wytłumaczyliście mi to wszystko.
  • 0


1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users