Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bramki logiczne o co w tym chodzi?

bramki logiczne utk

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 wojtek1278

wojtek1278
  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 05 listopad 2014 - 17:05

Siemano.

Mam problemy z ogarnięciem Bramek Logicznych (w ogóle dla mnie to czarna magia). Czy ktoś mógłby mi je wyjaśnić jak sprawdzić co wyjdzie w tabeli prawdy w ogóle wszystko związane z tymi bramkami. Z góry dzięki.


  • 0


#2 Miodek

Miodek
  • Użytkownicy
  • 2009 postów
  • LokalizacjaPasieka

Napisano 05 listopad 2014 - 20:24

Pomocny link

Myślę, że z powyższego linku wszystko jest jasne, ale trochę Ci pomogę i uproszczę.

Przykładowo najprostrza bramka NOT. Sama nazwa mówi, że będziemo coś negować, zaprzeczać. Jeśli sygnał wejściowy jest 0 to wyjściowy będzie 1 i na odwrót.

Bramkę AND już należy rozumieć inaczej. Ma ona dwa wejścia i na każdym może być inny sygnał. Tutaj już należy zapamiętać że tylko dwie jedynki dadzą jeden.

Bramka NAND czyli zaprzeczenie AND. Prosta sprawa, negujemy wszystko co wiemy o AND. Wychodzi nam, że dwie jedynki dadzą zero, a wszystkie inne możliwości 1.

Bramka OR przyjmujemy tutaj, że 1 ma dużą moc przebicia. Jeśli więc na wejsciach pojawi się chociaż jedna jedynka wyjście też będzie miało wartość 1.

Bramka NOR. Negujemy OR. Tylko dwa zera dają jedynkę.

Bramka XOR. Ta bramka jest już troszkę bardziej zaawansowana i występuje rzadziej niż pozostałe. Nie oznacza to jednak, że jest nieważna. Tutaj prawdę zapewnią tylko dwa różne sygnały wejściowe.

 

Bramka XNOR. Negacja XOR, chyba już sam będziesz w stanie określić kiedy wystąpi prawda a kiedy fałsz.

Te bramki w takiej formie musisz umieć znać i opisać w nocy o północy. Jeśli jesteś ambitny spróboj pomyśleć nad tablicą prawdy takich bramek gdy występują 3 wejścia i więcej wejść.


  • 2
Drogi analfebeto. Zamiast pisać na końcu posta "przepraszam za błędy", popraw je.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych