Skocz do zawartości


Zdjęcie

Projekt sieci komputerowej - problem z zaprojektowaniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 jarok

jarok
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 07 luty 2014 - 21:14

Mam do wykonania projekt prostej sieci komputerowej lan. Chciałbym podłączyć ze sobą 3, 4 komputery do routera (topologia gwiazdy). Za bardzo nie wiem jakie kable wpisać, skrętki, jaki router wybrać aby to wszystko faktycznie było siecią. Jakieś pomysły?
  • 0


#2 ~janusz

~janusz
  • Użytkownicy
  • 238 postów

Napisano 08 luty 2014 - 10:58

Kable - a jakie prędkości w sieci zakładasz między węzłami? Na tej podstawie dobierasz potem kable spełniające określone normy (należy tylko nie przesadzać z długością i trzymać się zaleceń projektówych)? Możesz np założyć sobie 100 Gbit i wtedy musisz lecieć na światłowodach, możesz 100Mbit/1Gbit i stosować miedzianą skrętkę kategorii 5/6.

Router - taki, żeby pasował do interfejsu internetowego dostawcy (zwykle router z wejściem WAN na ethernet RJ-45 dla lepszych dostawców, dla netii czy neo to router ADSL z wejściem RJ-11), do tego wbudowany switch lub dokupienie osobnego no i inne bajery (punkt dostępowy wifi, sprzętowy firewall), które w sieci są Ci potrzebne. Możesz np dowalić zwykłego TP-Linka, lecz jeżeli potrzebujesz lepszych funkcji (vlany, routing inny niż RIP, sprzętowy VPN) to nawet możesz sobie Cisco i szafę rackową do tego wrzucić.

Określ wpierw wymagania, potem dobieraj sprzęt.
  • 1

#3 jarok

jarok
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 08 luty 2014 - 11:28

Trudno jest mi określić co jest potrzebne zwłaszcza, że się kompletnie na tym, nie znam. Wymagania co do sieci są minimalne, otóż chciałbym połączyć ze sobą 4 komputery + dostęp do internetu, okablowanie typu skrętka z końcówkami rj45. Komputery będą podłączone do jakiegoś routera, po to aby był internet.
  • 0

#4 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 09 luty 2014 - 19:36

wariant minimum: router z czterema wyjściami lan (czyli ze zintegrowanym switchem) z wejściem pasującym do dostawcy (po linii telefonicznej: ADSL, przewodowo - kablówka/lokalny provider zapewne DSL, bezprzewodowo (wi-fi) oczywiście z odpowiednią opcją. została jeszcze optyka i gsm/umts/lte -> oczywiście odpowiednie interfejsy na wejściu.

wariant 2: router z wejściami jw., ale z jednym wyjściem - konieczny dodatkowy switch (minimum 5 portów - 1 do routera, reszta dla podsieci).
jeżeli sieć jest potrzebna komputerom tylko do dostępu do internetu zapewne 100Mb wystarcz (chyba, że udostępniane łącze będzie o zbliżonej szybkości lub szybsze).
1Gb - jeżeli udostępniane łącze jest szybkie lub/i komputery będą się wymieniac dużymi ilościami informacji/usługami pomiędzy sobą (serwer plików, udostępnianie drukarek, skanerów, itp.) - jeżeli komputery w sieci lokalnej mają odpowiednie karty sieciowe (1G) - takie operacje będą przeprowadzane szybciej
szybkość części switch-owej (? :) )dotyczy także wariantu minimum.
  • 0

#5 darekopaska

darekopaska
  • Użytkownicy
  • 4 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 grudzień 2014 - 13:10

Czy ktoś z was korzystał może z usług jakies firmy, która zajmuje się obsługa informatyczną w łodzi albo woj. łódzkim? Wymieniłem sprzęt w firmie i niestety nie znam się na tyle, żeby samodzielnie podjąć się połaczenia tego wszystkiego, skonfigurowanie z routerem, drukarkami itp. Może macie jakieś godne polecenia firmy, albo słyszeliście o jakiś dobrych, które faktycznie znaja się na rzeczy i nie naciągają klienta, bo niedoświadczony. Oczywiście poszukałem trochę w internecie, jest tego sporo wiadomo. Tutaj jest firma, która przykuła moją uwagę, znajomy też polecał. Może ktoś z Was korzystał, albo zna kogoś kto  z nimi współpracował? będę wdzięczny za informacje.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych