Obudowa jest bardzo ważnym elementem przy składaniu naszego komputera. Musimy wziąć pod uwagę, aby wszystkie inne podzespoły zmieściły się do naszej obudowy.
Czym się kierować przy wyborze obudowy?
- Warto zwracać uwagę na grubość blachy obudowy, ponieważ w ten sposób unikniemy wszelkich wygięć i wbić oraz wibracji spowodowanych pracą podzespołów i wentylatorów.
- Wyróżniamy dwa typy obudów: Desktop - przeznaczone dla osób szukających bardzo kompaktowych konstrukcji, najczęściej obsługuje tylko formaty mini-ITX oraz Tower - czyli te częściej spotykane, które dzielimy na: Mini Tower, Midi Tower, Big Tower. Obudowy Mini Tower to również propozycja dla zwolenników mniejszych bud, jednak w odróżnieniu od desktopów pomieszczą sensowne karty graficzne czy coolery CPU oraz płyty o standardzie micro-ATX i mini-ITX. Drugi podtyp, czyli Midi Tower to najczęściej spotykane rozwiązanie, pomieści płyty główne o formatach ATX, micro-ATX i mini-ITX, zapewni miejsce dla długich kart graficznych i wysokich chłodzeń od procesora. Za to obudowy Big Tower tworzone są z myślą o entuzjastach oraz serwerach, jest to drogie rozwiązanie ale oferuje wysoką kompatybilność z układami chłodzeń cieczą oraz z płytami głównymi (np. formatami E-ATX, XL-ATX czy HPTX). Zbierając to do kupy należy zawsze upewnić się czy do naszej wybranki zmieścimy płytę główną, kartę graficzną oraz chłodzenie CPU.
- Miejsce na zasilacz u nowszych obudów znajduje się na dole, u starszych na górze. Obudowy z zasilaczem znajdującym się na dole ważne, żeby miały otwory wentylacyjne z filtrem, ponieważ gdy tego nie będzie zasilacz może się kurzyć i przegrzewać!
Dodatkowo takie rozwiązanie wyłączy zasilacz z obiegu w obudowie, więc zapewni mu niższe temperatury. - Według mnie podstawą jest mieć już co najmniej jedno USB 3.0 i dwa USB 2.0 oraz porty Audio z przodu obudowy. Myślę, że tyle wystarczy każdemu, a także ułatwi podłączenie pendrive, dysku przenośnego, słuchawek do portów USB/Audio.
- Wentylatory w obudowie są też bardzo ważną cechą, powinno ich być co najmniej dwa - z przodu i z tyłu obudowy, najlepiej żeby były to wentylatory 120mm lub większe np. 200mm. Im większy wentylator tym wtłacza on do obudowy więcej powietrza mając mniejsze obroty dzięki temu jest o wiele ciszej. Przód - wdmuchujący powietrze, Tył - wyciągający je.
- Kolejna, niewątpliwie ważna kwestia to filtry przeciwkurzowe. Zapobiegają one w dostarczaniu się kurzu do obudowy. Jak nietrudno zgadnąć najwięcej pyłku będzie wtłaczane przez wentylatory, dlatego filtry powinny znajdować się przede wszystkim z przodu oraz na spodzie obudowy.
- Ważne, aby obudowa obsługiwała wszystkie rodzaje dysków twardych 3,5" i 2,5".
- Warto sprawdzić czy obudowa posiada dodatkowe opcje jak bez śrubowy montaż dysków i napędów, regulator obrotów wentylatorów, monitorek LCD na przodzie.
Obudowa Zalman Z9 PLUS
Źródło: zalman.com
Polecane marki obudów:
Aerocool, Akasa, Antec, Aplus, Arctic Cooling, BitFenix, CaseLabs, Chieftec, Coolermaster, Cooltek, Corsair, Cougar, Enermax, Fractal Design, Gelid, In Win, Lian Li, Nanoxia, Nox, NZXT, Phanteks, Phobya, Raidmax, Rosewill, Sharkoon, SilentiumPC, Silverstone, Sunbeam, Tacens, Thermaltake, Xigmatek, Yesico, Zalman
Obudowa Zalman Z9 PLUS
Źródło: zalman.com
Podsumowując szukaj obudowy markowej, o grubych blachach, mającej otwory na rozmieszczenie kabli, pasującej do twojej płyty głównej, posiadającej co najmniej dwa wentylatory lub otwory na nie. Również ważne, żeby miała porty USB 3.0, 2.0 oraz AUDIO z przodu obudowy.
Opracowane przez chevy, jantomx, Kamillo
Zakaz kopiowania treści tematu na inne fora!
Edytowane ostatnio:
04.11.2013 - Aktualizacja opisu, dodanie zdjęć, segregacja w kolejności alfabetycznej listy /Kamillo
05.11.2013 - Aktualizacja opisu i listy obudów przez użytkownika Jantomx /Kamillo