Jump to content


Photo

Rozwiązany: Problem ze zintegrowaną kartą graficzną


  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1 Skitter

Skitter
  • Użytkownicy
  • 12 posts

Posted 29 September 2013 - 04:04

Witam!
Potrzebowałem na moment mojej wbudowanej karty graficznej z chipsetu. Niestety po włączeniu w BIOS "Internal Card First" i zapisaniu zmian komputer zaczął się restartować zaraz po jego włączeniu. BIOS nie dawał żadnych sygnałów, a ekran pozostawał czarny (nie dostawał sygnału). Oczywiście przepiąłem monitor do wyjścia ze zintegrowanej karty. Reset ustawień BIOS poskutkował tym, iż karta PCI-E jest teraz domyślną kartą (tak jak wcześniej). Jestem PEWIEN, że kiedyś działała. Grałem na niej w Crysis (chociaż FPS był słaby ;P). Co może być powodem takiego zachowania komputera?
Nie używałem jej przez około rok, ponieważ kupiłem sobie nową, a teraz taka niemiła niespodzianka...

Parametry:
Asus M3N78-EMH HDMI
Zewnętrzna karta GeForce 9600 GT
Bios zaktualizowany do najnowszej wersji.
  • 0


#2 jantomx

jantomx

    Jar Jar

  • Redaktorzy
  • 2069 posts

Posted 29 September 2013 - 09:57

Podłączyłeś zasilanie do karty graficznej? Znajduje się ono tutaj http://aphnetworks.c...p_512mb/006.JPG trzeba podłączyć kabel z zasilacza PCI-E 6pin.
  • 0
Zapraszam na bloga - http://jantomx-blog.pl/.

#3 Skitter

Skitter
  • Użytkownicy
  • 12 posts

Posted 29 September 2013 - 11:14

Źle mnie zrozumiałeś. Zewnętrzna karta działa! Zintegrowana po roku nieużywania okazała się wadliwa. Po ustawieniu jej jako domyślnej PC restartuje się co kilka sekund. Brak jakichkolwiek dźwięków z głośniczka systemowego i czarny ekran. Używam karty sieciowej, która jest WBUDOWANA w ten sam chipset, więc chyba nie mógł się po prostu spalić, wtedy ona też by nie działała. Aby znów móc używać komputera muszę wyczyścić pamięć CMOS (zresetować bios) poprzez wyciągnięcie baterii na kilka sekund. Wtedy moja karta GeForce 9600 GT znów zostaje ustawiona jako domyślna. Nie mam pojęcia co jest nie tak ze zintegrowaną kartą.
Odpowiadając na Twoje pytanie. Tak, włączyłem zasilanie do GeForce 9600 GT, gdybym tego nie zrobił, nie mógłbym jej przez ten rok używać.

ps. Próbowałem już wyciągnąć kartę z PCI-E i przez to zmusić komputer do używania zintegrowanej. Efekt jest taki sam, jak wyżej opisałem.
  • 0

#4 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 29 September 2013 - 19:20

Włóż kartę to co masz na PCI, odinstaluj sterownik od tej karty.
Przejdź do BIOS-u, odszukaj Init Display First i zmień na zintegrowaną (nie na APG/PCI), tylko coś innego.
I dopiero spróbuj uruchomić komputer, jeśli nie zadziała to odszukaj opcji, aby włączyć kartę zintegrowaną w BIOS-ie.
Spróbuj: Advanced BIOS Features > Onboard GPU > Always Enable. Czasami się włącza sama, a czasami może się włączyć.

Niestety po włączenie w BIOS "Internal Card First"

Zmień to tak jak było...
  • 0

#5 Skitter

Skitter
  • Użytkownicy
  • 12 posts

Posted 29 September 2013 - 20:59

Ale przecież odinstalowanie sterownika nic nie da, ponieważ sterownik jest zainstalowany w systemie operacyjnym a karta nie działa już przed jego inicjacją.
W BIOS (konfiguracja SouthBridge) mam identyczne opcje jak na obrazku. W Pierwszej opcji mam do wyboru, PCI-E, PCI, Internal Card.
"Zmień to tak jak było... ", TO MUSI BYĆ ZMIENIONE TAK JAK BYŁO (poprzez reset CMOS), ponieważ inaczej byłby czarny ekran i rebootowanie co 4 sekundy. Nie mógłbym napisać tego posta, gdyby opcja Primary Graphics Adapter była ustawiona na Internal Card First. Poszukam opcji Init Display First, ale wątpię, aby tam była, bo już wszystko przeszukałem. Dodam jeszcze, że kiedy włączę opcję Hyper SLI Mode na "Always enabled" efekt jest TEN SAM - czarny ekran + reboot loop. Zaraz zaraz... właśnie zdałem sobie sprawę, że opcja Hyper SLI Mode była wyszarzona przed updatem BIOS (nie można jej było zmienić, była wyłączona na stałe). W jej opisie jest napisane, że włącza się AUTOMATYCZNIE w momencie, w którym włączona jest zintegrowana karta graficzna. To oznacza, że włącza się ona za każdym razem, kiedy ustawię Internal Card w pierwszej opcji (Primary Graphics Adapter). Być może to z powodu SLI Mode tak się dzieje? To wyjaśniałoby dlaczego kiedyś mogłem używać zintegrowanej karty, a teraz nie mogę! Sęk w tym, że są tam do wyboru tylko dwie opcje - auto oraz always enabled.
Rozrysuję wam to:
http://postimg.org/i...unj78vo6x/full/

W przypadku starego BIOS opcja Hybrid SLI była wyłączona na stałe, wszystko działało niezależnie od konfiguracji BIOS.
  • 0

#6 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 29 September 2013 - 23:12

Drukowanymi nie musisz pisać i wykrzykniki na końcu też niepotrzebne, bo krzyczeć to możesz jedynie w swoim domu.
I nie cytuj też poprzedników.

Poczytaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/BIOS
Jak widać odpowiedzi na powyższe zdania nie widzę.
  • 0

#7 Skitter

Skitter
  • Użytkownicy
  • 12 posts

Posted 30 September 2013 - 16:54

Dobra, zaczynam wątpić w samego siebie, a przy tym tracić wiarę w ludzi... Temat zamknięty.

ps. Downgrade BIOS do wersji 0402 rozwiązał problem.
Drogi moderatorze. Opuszczam to forum w trybie natychmiastowym, jednak wcześniej chciałbym przypomnieć Ci o czymś.
Otóż sterownik sprzętowy to program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim, a resztą systemu komputerowego. W tradycyjnych systemach operacyjnych (Unix i inne) sterowniki znajdują się w jądrze systemu operacyjnego. W systemach operacyjnych z mikrojądrem, w jądrze znajduje się jedynie kod zajmujący się uprawnieniami, a sam sterownik jest niezależnym programem (wzięte z Wikipedii).

Biorąc to pod uwagę logicznym jest, iż ów sterownik nie może być przyczyną niedziałającej karty graficznej, która pokazuje swoją wadliwość jeszcze przed rozpoczęciem ładowania jądra systemu. Już podczas procedury POST możemy zaobserwować jej niepoprawne działanie. Tutaj żaden sterownik, który może być odinstalowany nie jest używany.

Przepraszam za cytowanie poprzedników. Nie wiedziałem, że jest to zabronione. Przyznaję, nie przeczytałem regulaminu.
Kiedy chcę podkreślić wyraz i zwrócić na niego szczególną uwagę, piszę go drukowanymi literami. Jeśli to także jest zabronione - jeszcze raz przepraszam.
Wykrzykniki na końcu zdań? Jak zwykle odwołując się do wolnej encyklopedii, "wykrzyknik – nieodmienna część mowy wyrażająca m.in. silne stany emocjonalne, uczucia oraz ujawniająca stan woli mówiącego (np. życzenia, rozkazy) bądź naśladująca dźwięki otaczającego świata". Podczas pisania powyższych postów towarzyszył mi stan emocjonalny, który nazywa się "zdenerwowanie" lub "frustracja". Byłem zbulwersowany tym, że po tak jasnym tłumaczeniu niektóre osoby nie zrozumiały tego, co napisałem. Dlatego właśnie użyłem tego znaku interpunkcyjnego. Jeśli uważasz, że na Ciebie nakrzyczałem, wybacz. Nie miałem zamiaru ranić Twoich delikatnych uczuć.
  • 0

#8 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 posts

Posted 30 September 2013 - 23:45

Opuszczaj jak najszybciej, bo nie dość, że nie potrafisz dokładnie opisać problemu to jeszcze nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Po drugie po co zakładałeś ten temat? Jak i tak robiłeś wszystko to co chcesz...

Co to jest sterownik to wiem lepiej od Ciebie. Dalej nie mam czego tłumaczy, bo po takim opisie problemu się nie da...
Jak widać Jantomx też Cię zrozumiał...

Przepraszam za cytowanie poprzedników. Nie wiedziałem, że jest to zabronione. Przyznaję, nie przeczytałem regulaminu.
Kiedy chcę podkreślić wyraz i zwrócić na niego szczególną uwagę, piszę go drukowanymi literami. Jeśli to także jest zabronione - jeszcze raz przepraszam.
Wykrzykniki na końcu zdań? Jak zwykle odwołując się do wolnej encyklopedii, "wykrzyknik – nieodmienna część mowy wyrażająca m.in. silne stany emocjonalne, uczucia oraz ujawniająca stan woli mówiącego (np. życzenia, rozkazy) bądź naśladująca dźwięki otaczającego świata". Podczas pisania powyższych postów towarzyszył mi stan emocjonalny, który nazywa się "zdenerwowanie" lub "frustracja". Byłem zbulwersowany tym, że po tak jasnym tłumaczeniu niektóre osoby nie zrozumiały tego, co napisałem. Dlatego właśnie użyłem tego znaku interpunkcyjnego. Jeśli uważasz, że na Ciebie nakrzyczałem, wybacz. Nie miałem zamiaru ranić Twoich delikatnych uczuć.

Użalać nad sobą też się nie musisz. Wykrzyknik? Zapoznaj się lepiej z Wikipedią i wpisz "znak wykrzyknik". Nie zrozumiały, bo tego nie da się zrozumieć. Jak się opisuje swój problem to piszę się wszystko po kolei tak jak robią to inni. Inni opisują swój problem zrozumiale i jakoś można im pomóc. Jak widać tobie się nie dało. Poczytaj i popatrz.

(...)Reset ustawień BIOS poskutkował tym(...)
(...)Bios zaktualizowany do najnowszej wersji.(...)
(...)ps. Downgrade BIOS do wersji 0402 rozwiązał problem.(...)

pff... szkoda klawiatury. Zamknę ten temat lepiej.

Problem ROZWIĄZANY. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, pytania proszę o założenie nowego tematu.
Wszelkie uzasadnione reklamacje/pretensje/sugestie/rady przyjmuje ekipa forum.

EDIT: I jeszcze dodam, że z ciekawości sprawdziłem wersje BIOS-u i nie ma takiej wersji dla tej płyty...
Ciężko uznać, że problem rozwiązany.

Edited by Kamillo, 30 September 2013 - 23:56.

  • 0


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users