Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urwane kable w wentylatorze Thermaltake TT-1225


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 connor1985

connor1985
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 12 maj 2013 - 14:50

Witam,kupilem dwa uzywane wentylatory thermaltake 77-1225. Niestety poprzedni wlasciciel nie napisal nic o tym ze sa w nich urwane zlaczki molex a zolte kabelki sa odciete zaraz przy wylocie wentylatorkow.Moje pytanie brzmi czy gdy dokupie molexy i zlutuje tylko czerwony kabelek od napiecia i czarny od masy to czy po wpieciu do plyty glownej tych wentylatorkow bez zoltego kabelka w molexie uda mi sie sterowac predkosciami obrtowymi tych wentylatorow?Maja dzialac na chlodzeniu na karcie graficznej stad funkcja sterowania ich obrtami byla by przydatna.W internecie pisza cos o zoltym kabelku ze wskazuje predkosc obrotowa ale nic nie pisza czy nia steruje.Hmm jesli by tak bylo to mozna dolutowac te zolte kabelki od innych wentylatorow i wtedy wszystkie 3 wlutowac do molexow?
  • 0


#2 ludek111

ludek111
  • Użytkownicy
  • 446 postów

Napisano 12 maj 2013 - 15:34

Żółty kabelek tylko wskazuje ile obrotów na minutę wykonuje w danym momencie wiatraczek. Bez niego też pójdzie. Jeżeli wlutujesz czarny do minusa, kolorowy do czerwonego, dostaniesz 5 V, czyli cicha praca, lecz mniej wydajna. Żółty kabel, da Ci maxymalne obroty, ale za to głośną pracę. Jak możesz, używaj polskich znaków, ciężko się coś takiego czyta. Warto także zajrzeć na tę stronę! http://www.przecinki.pl/
  • 0
There's completely no way to improve the Perfection.
E8200@4.25GHz | GA-EP45-UD3LR | Gainward GTS250 | 2xF3-1TB Matrix Raid | SB Audigy2
ModXStream 500W | Corsair 2x1GB XMS2 DHX + Patriot 2x1GB LLK CL4@1075MHZ | HE1225 |

#3 connor1985

connor1985
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 12 maj 2013 - 16:32

Dzięki za odpowiedź,więc mam rozumieć że wlutowanie do molexa tylko czerownego i czarnego spowoduje że zamiast 12v będe miał tylko 5v i tym samym zamiast 1500 obrotów na minutę-dużo mniej? Żółty poza tym że będe je mógł regulować jakimś softem da mi również i wyłącznie maksymalne obroty? Można dosztukowac żółty kabelek od innego wentylka do tych thermalteków i wtedy wszystkie 3 wlutować do molexa?
  • 0

#4 ludek111

ludek111
  • Użytkownicy
  • 446 postów

Napisano 12 maj 2013 - 17:15

Nie. Istotne są tylko dwa kable. + i -. Czarny to minus, czerwony to plus (najczęściej). Żółty, ten co wystaje z wiatraczka, to jest czujnik obrotów (ale nie kontroler obrotów), znaczy to, że nie da się nim zmieniać szybkości. Masz wtyczkę MOLEX, czteropinową, w swojej obudowie, wychodzi sobie taka z zasilacza. TAKA ŁO: Dołączona grafika
wtyczka molex


ładna, no nie? Wiem. No żółty kabelek w niej, to jest 12 volt, a czerwony to jest 5 volt.
Wiatraczkowy czarny kabel wkładasz ostrożnie do czarnego kabelka, a czerwony do czerwonego, żeby działał cicho, albo czerwony, wiatraczkowy kabel wkładasz do żółtego molexa, wtedy masz 12 Volt na wiatraczku, co oznacza wyższe obroty. Jeszcze jakieś pytania?
Aha, nie musisz nic lutować, szkoda niszczyć sobie zasilacza. Najlepiej zdjąć kawałek izolacji ze 2-3 mm z końca wiatraczkowych kabli i je wetknąć do molexa, po czym można zakleić to taśmą klejącą. Najlepsza metoda na świecie :D
  • 0
There's completely no way to improve the Perfection.
E8200@4.25GHz | GA-EP45-UD3LR | Gainward GTS250 | 2xF3-1TB Matrix Raid | SB Audigy2
ModXStream 500W | Corsair 2x1GB XMS2 DHX + Patriot 2x1GB LLK CL4@1075MHZ | HE1225 |

#5 connor1985

connor1985
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 13 maj 2013 - 14:47

Serdecznie dziękuje,podpiąłem według wskazań,skleiłem taśma izolacyjną i śmiga :) Mam jeszcze jedno pytanie,da się dorobić do tych wiatraków wtyczkę-taką jakie są piny w płycie głównej żebym mógł z poziomu speedfana regulować sobie płynnie obroty? W sumie jednostajna praca w niczym nie przeszkadza,grafike chłodzi na chłodzeniu ale skoro mogę regulować pozostałe to czemu i nie te dwa:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych