Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z płynnością gier, grzanie się laptopa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 13:43

Witam

http://allegro.pl/sh...item=3166057255

Tutaj kupiłem mojego lapka.

Grając w euro truck simulator 2 na najniższych ustawieniach gra się tnie, czasami chodzi płynnie a czasami są mega sciny. Do tego lapek się bardzo w środku grzeje, obudowa jest zimna. Wiecie może Dlaczego się to tak tnie?
  • 0


#2 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 14:46

Zacznijmy od tego:

Procesor: Intel Core i5-2410m 2.30GHz (cztey rdzenie)

Ten procesor ma dwa rdzenie.

Napisz jaką masz wersje sterownika do karty graficznej. Problem był od razu po zakupie?
Pobierz i uruchom program HWMonitor, zminimalizuj go i uruchom grę, pograj z 20min i pokaż temperatury w formie screenu.
Sprawdź w panelu ATI czy gra ma ustawioną daną kartę graficzną lub sprawdź to w grze. Chodzi o to, aby gra uruchamiała się z tej karty ATI.

Do tego polecam zapoznać się z wymaganiami:

Minimalne wymagania sprzętowe: ETS2-Zendesk.jpg

System operacyjny: Windows XP SP3 / Vista SP2/ Windows 7 SP1
Procesor: Dwurdzeniowy procesor Intel lub AMD 2,4 GHz
Pamięć RAM: 2 GB
Karta graficzna: zgodna z DirectX 9.0c, posiadająca 256 MB VRAM oraz sprzętowe wsparcie Pixel Shader 3.0 (Nvidia GeForce 7600 lub ATI Radeon HD2600XT)
Karta dźwiękowa: zgodna z DirectX 9.0c
Miejsce na dysku twardym: 1,6 GB

Zalecane wymagania sprzętowe:

System operacyjny: Windows XP SP3, Windows Vista SP2 , Windows 7 SP1
Procesor: Dwurdzeniowy proces Intel lub AMD 3,0 GHz
Pamięć RAM: 4 GB RAM
Karta graficzna: zgodna z DirectX 9.0c, posiadająca 1 GB VRAM oraz sprzętowe wsparcie Pixel Shader 3.0 (Nvidia GeForce GTS 450 lub ATI Radeon HD5700)
Karta dźwiękowa: zgodna z DirectX 9.0c
Miejsce na dysku twardym: 1,6 GB


  • 0

#3 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 20:35

sterowniki od radeona 8.811.1.5000
od intela 8.811.1.5000

I problem był od razu. Kolega ma o wiele słabszego kompa i mu śmiga ta gra na średnich ustawieniach...


A jak sprawdzić która karta jest uruchomiona?? bo ja ciemny w tych tematach jestem... :)
  • 0

#4 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 21:59

Niemożliwe, że wersje sterownika są takie same. Wersje ATI sprawdź w Menedżerze urządzeń (Start > Panel Sterownia > Sprzęt i Dźwięk > Menedżer urządzeń > Karty graficzne)

Jeśli chodzi o zmianę karty to szukaj w panelu ATI - Start > Panel Sterownia > Sprzęt i Dźwięk > AMD Catalyst Control Center lub podobnie
Możesz tez uruchomić go za pomocą paska zadań > koło zegarka i daty
I dopiero w tym panelu szukać ustawień dotyczących przestawienia karty np. na dany program/grę.

A możesz podać jaki kolega ma sprzęt, to porównamy.
  • 0

#5 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 23:32

w linkach są screeny z temperatury i sterowniki kart grafiki.
Pamiętam że on miał jakiegoś amd turion czy jakoś tak 2 rdzeniowy, 3 gb ramu i nvidia 315 gt.

http://speedy.sh/33J4u/amd.bmp

http://www.speedysha...DD29Q/intel.bmp

http://www.speedysha...y-bitowej-2.bmp

temperatura po godzinie grania;)

A to mam ściągnąć jakieś nowe sterowniki bo tu są tylko jakieś podstawowe zainstalowane...
  • 0

#6 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 21 kwiecień 2013 - 12:56

Sterowniki przeinstaluj na te zgodnie z poradnikiem: Poradnik: Reinstalacja sterownika, instalacja sterowników na nowo zainstalowanym systemie
Sterowniki: http://www.sony.pl/s...earch/vpccb2s1e, sprawdź jaką masz końcówkę wersji laptopa W czy B i wybierz odpowiednią.
Sterowniki do kart graficznych masz pod nazwą Graphics Driver

Do tego nie masz też dużo innych sterowników np. do sieci, akurat ten masz też na stronie którą podałem pod nazwą LAN, zainstalować.
Resztę sterowników musisz szukać np. na google lub poprzez programy Device Doctor, DriverEasy, DriverMax
Pobrać i zainstalować, najpierw zajmij się aktualizacją wszystkich sterowników, tam gdzie masz wykrzyknik.

Same temperatury są w normie, tylko nie wykryło Ci karty graficznej, więc temperatura jest nie znana.

Do tego zobacz tez to, bo nic nie napisałeś:

Jeśli chodzi o zmianę karty to szukaj w panelu ATI - Start > Panel Sterownia > Sprzęt i Dźwięk > AMD Catalyst Control Center lub podobnie
Możesz tez uruchomić go za pomocą paska zadań > koło zegarka i daty
I dopiero w tym panelu szukać ustawień dotyczących przestawienia karty np. na dany program/grę.

Zobacz też to odnośnie przełączenia: KLIK

  • 0

#7 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 21 kwiecień 2013 - 14:24

Ja się wypowiem w tematyce samej gry, bo takową posiadam. Gra jest tragicznie zoptymalizowana i strasznie daje w palnik karcie graficznej. Dla przykładu na moim kompie, grafika rozgrzewana jest do ponad 70 st, kiedy to procesor się nudzi. Tak samo było, kiedy przy tej samej grafice miałem Pentiuma e5300 - grafika również była gorąca a procesor zimny.

Jeżeli laptop Ci się grzeje, to warto na początek zainteresować się przedmuchaniem otworów wentylacyjnych (z asekuracją odkurzacza). Ściągnij sobie Valley Benchmark , zainstaluj i uruchom. W prawym górnym rogu będziesz miał temperaturę grafiki. Po około 5 minutach sprawdź jaka jest i daj znać na forum.

Ewentualnie wina może leżeć w samym mechanizmie przełączania się między grafikami - może to na zintegrowanej ETS jest odpalany a nie na zewnętrznej?
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#8 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 21 kwiecień 2013 - 15:16

Na początek dodam że są 4 rdzenie - tak pokazuje w menedżerze urządzeń.
Przez ten pierwszy sposób zmiany karty się nie da bo nie ma tam tego ''AMD Catalyst Control Center lub podobnie''
A w pasku zadań jest to niby i jest załączony intel i nie da się tego ni jak zmienić... Po graniu przez ok 20 min zminimalizowałem gre użycie procesora było 3 %, ramu 50 %. Ze sterownikami pobawie się jutro bo dziś nie w domu i na modemie jade(limit danych...)

i po zminimalizowaniu dalej był włączony intel..

Kurde czyli zostałem jeszcze oszukany bo miały być 4 rdzenie a są 2 rdzenie tylko 4 wątki. No to mam kolejny problem ....

I jak mam się dowiedzieć czy to jest wersja laptopa e czy b jak wszędzie pisze tylko takie coś ;VPCCB2S1E
  • 0

#9 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 21 kwiecień 2013 - 15:59

Ciężko powiedzieć, czy to jest oszustwo. Oczywiście Ty, jako kupujący nie masz obowiązku znania się na sprzęcie, by stwierdzić, czy sprzęt ma 4 rdzenie, czy 2 rdzenie a 4 wątki. Możesz próbować kontaktować się ze sprzedającym a jeżeli to nie pomoże, to z Allegro, jednak wątpię, żeby taką reklamację uznali.

Po zminimalizowaniu możesz mieć wyświetlone, że działa Intel, bo może przełącza się na integrę - nie wiem, strzelam ;)

Aha i nie pisz posta pod postem, bo wręczę Ci warna.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#10 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 21 kwiecień 2013 - 21:34

Moglibyście podać mi jakieś strony z najnowszymi sterownikami?? Bo chciałem ze strony ati to ściągnąć ale przy instalacji pisze że mam nie zgodny system...
  • 0

#11 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 21 kwiecień 2013 - 22:22

W oprogramowaniu Intel tego nie przełączysz, bo sam mam karty Intel i Nvidia. W tej drugie da się ustawić odpowiednią aplikacje na daną grę, tak właśnie zrobiłem z FIFA11.
A jak się to zmienia w karcie ATI to nie wiem.

Sterownik ściągasz tylko ze strony producenta laptopa, na stronie ATI nie ma sterownika do Win7.

A jeśli chodzi o tą wersje laptopa to poszukaj na obudowie lub w papierach, może na pudełku.
Chociaż chyba te sterowniki niczym się różnią, no i jest on nowszy niż ma obecny.
  • 0

#12 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 22 kwiecień 2013 - 14:03

No właśnie problem w tym że nie mam żadnego programu do radeona ... Jest tylko do intela ... A sterowniki na stronie sony są z 2012 roku jeszcze więc nie najnowsze ... A na stronie z ati są też sterowniki do mojego lapka http://support.amd.c...ages/index.aspx wklup sobie dane i Ci wyskoczy:)

A dokładnej wersji nie ma, na bateri, z tyłu też nic, więc nie wiem gdzie jeszcze mogę tego poszukać.. a pudełka nie dostałem
  • 0

#13 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 22 kwiecień 2013 - 20:05

Te sterowniki na stronie Sony od ATI raczej niczym się nie różnią, więc pobierz, który chcesz i wykonaj tą reinstalacje.

A jeśli chodzi o sterownik na stronie ATI - to go nie ma - pamiętaj, że Ty masz notebook, a nie Desktop.
A jeśli chodzi o wersje sterownika, to popełniasz następny błąd, nie sprawdzasz go po roku, co z resztą źle sprawdziłeś, bo są z 2011, tylko po wersji.
Ty masz wersje 8.811, a na stronie jest 8.850.

I jeszcze jakbyś mógł pokazać screen z Panel Sterowania - tylko tam gdzie masz Kategorię zmienić na Małe ikony.
  • 0

#14 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 22 kwiecień 2013 - 20:23

http://speedy.sh/qFe...y-bitowej-4.bmp tu jest z panelu screen

a co sądzisz o tym > http://www.susek.inf...MD-Radeon.shtml
  • 0

#15 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 22 kwiecień 2013 - 21:36

Nic tu nie ma, zrób reinstalacje tego sterownika.
  • 0

#16 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 22 kwiecień 2013 - 22:06

A jak tego reinstala zrobić?? To mam nowe stery ściągać czy nie bo już skołowany jestem... Do posta wcześniej dodałem link może to by pomogło??
  • 0

#17 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 22 kwiecień 2013 - 22:47

Instrukcja reinstalacji sterownika masz wyżej, dawałem link. Sterowniki ściągnij ze strony producenta laptopa Sony - link wyżej.
Zawsze można spróbować, jednak najpierw wykonaj reinstalacje ze sterownikiem ze strony Sony.
  • 0

#18 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 27 kwiecień 2013 - 16:20

OK mam już stery do radeona i gra śmiga ;) teraz mam jeszcze 2 pytania jakie sterowniki ściągnąć żeby dało się regulować jasnością ekranu przez guziki ?? i jak wyłączyć podświetlenie klawiatury??
  • 0

#19 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 27 kwiecień 2013 - 18:05

Hmm... Spróbuj sprawdzić w Control Center, tak jak tu: http://tiny.pl/h8p37, aby ustawić automatycznie.
Jeśli chodzi o klawisze to zobacz FN + strzałki lub klawisze "F" oraz CTRL + F5 i F6

To samo jeśli chodzi o klawiaturę FN i klawisze "F" - najlepiej zobacz może gdzieś klawiatura jest narysowana.
A jak otrzymałeś laptopa system był już zainstalowany?

Możesz też skorzystać z innego program np. Gamma Control
  • 0

#20 jakubmagnum

jakubmagnum
  • Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 27 kwiecień 2013 - 21:05

System był zainstalowany od razu, a na klawiaturze są przyciski do podjaśniania ekranu tylko że wciskając je nic się nie dzieje. Jasnośc można regulować w ustawieniach zasilania no ale po co skoro mam guziki do tego ...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych