Skocz do zawartości


Zdjęcie

Modernizacja starszego sprzętu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 piroman7

piroman7
  • Użytkownicy
  • 3 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 08 luty 2013 - 18:20

Witam, jeśli umieściłem temat w złym dziele to przepraszam.

Chciałbym trochę zmodernizować obecny zestaw:

Płyta: Asus P5G41T-M LX
Procesor: Intel Core 2 Duo E4300 (1.8 GHz)
Ram: DDR3 2x 2GB 800Mhz (pracuje w konfiguracji dual channel)
Grafika: Geforce 6600 256MB
Zasilacz: jakieś noname o oznaczeniu forton 300W
Ponadto dysk 250GB sata + nagrywarka DVD ata.

Zdaję sobie sprawę, że jest to stary sprzęt, ale też cudów od niego nie oczekuję, do zastosowań nazwijmy to biurowych i przeglądania stronek spisuje się niemal idealnie, nawet zdarza mi się pograć w starsze gierki.
Ale do rzeczy: chciałbym wymienić parę komponentów jak najmniejszym kosztem, na pierwszy rzut miała iść karta graficzna, razem z nią zapewne zasilacz, a jak już karta lepsza to i procek, bo obecny zapewne będzie ja tylko ograniczał :P
Chciałbym natomiast pozostać przy obecnej płycie głównej, myślę, że ilość pamięci też mi wystarczy, zwłaszcza, ze używam 32bitowego systemu (win XP prof i nie mam zamiaru z niego rezygnować^^)

I tutaj mam do Was pytanie: co byście mi polecili. Czytałem troche o kartach sprzed kilku lat i myślę, że coś pokroju geforce 8800gtx / redeon hd 4850 było by odpowiednie, co o tym sądzicie? To chyba podobne karty, prawda? Nie jestem w temacie, ale napewno będzie to coś lepszego niż obecnie posiadam, i powinno podejść do mojej płyty. Chciałbym aby koszt karty zamknął się w granicach 150~200 pln (im mniej tym lepiej^^) Dobrze myślałem? czy polecicie mi coś innego?

W kwestii procesora: No właśnie, jaki powinien być?
Chciałbym sobie pograć w gierki typu Tera online albo inne MMO niekoniecznie na najniższych ustawieniach grafiki, dlatego też prosze Was o porady w tej sprwawie :-)

Aha, a co do zasilacza: jaka moc? zakładam, ze obecny 300W nie da rady tego zasilić?

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam :-)
  • 0


#2 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 postów

Napisano 08 luty 2013 - 18:58

Nie widzę możliwości odzysku rzeczy z tego PC. Do wymiany jest karta grafiki, procesor, zasilacz, płyta główna, pewnie i pamięci. Zostać mogą: dyski HDD DVD-RW, no i obudowa może być zostawiona na późniejszą wymianę (jeśli tylko nowy sprzęt się zmieści do starej).
  • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#3 vipkoza

vipkoza
  • Użytkownicy
  • 97 postów

Napisano 09 luty 2013 - 02:40

Nie widzę możliwości odzysku rzeczy z tego PC. Do wymiany jest karta grafiki, procesor, zasilacz, płyta główna, pewnie i pamięci. Zostać mogą: dyski HDD DVD-RW, no i obudowa może być zostawiona na późniejszą wymianę (jeśli tylko nowy sprzęt się zmieści do starej).

Bez przesady, nie jest tak źle, przecież napisał, że cudów nie oczekuje.

Mam w domu coś podobnego, czyli C2D E4500, 2GB RAM i GF 8800GT. Grałem na tym w GTA IV, Crysis i kilka innych gierek (już nie pamiętam w jakie). Aktualnie z kompa korzysta mój ojciec głównie do World of Tanks i AutoCada.

Wracając do twojego sprzętu i pytań to zacznij od wymiany grafiki, z tych co podałeś to skłaniałbym się ku Radeonie, no i oczywiście zasilacz też musisz wymienić. Fortron nie jest zły, ale 300w to trochę kiepsko.

Co do procka, to mój e4500 (czyli fabrycznie podkrecony e4300) chodzi na 3,5Ghz, bez żadnego problemu (ale ze zmienionym chłodzeniem). Możesz oczywiście też go wymienić, ale wtedy jak już to jakiegoś C2D z seri e6xxx lub e8xxx, bo tak jak wspomniałem praktycznie wszystko z serii e4xxx to to samo tyle że podkręcone.
  • 0
i7 2600k | MSI Z68A-GD65 (G3) | Patriot Viper Xtreme Series Division 2, 1866MHz, 2x2GB, DDR3, CL9 | MSI GeForce GTX 560 TI - OC | Crucial m4 128GB | Seagate Barracuda 7200.12 500DM002 | XFX ProSeries 750W - P1-750B-NLG9 (Silver) | Asus Xonar DX | Fractal Design Define XL USB 3.0 Black Pearl
LG IPS235 | Sharkoon Drakonia | Tt eSPORTS CHALLENGER Ultimate ||
Lenovo y550: C2D T6400 | GT130M | 500GB HDD

#4 piroman7

piroman7
  • Użytkownicy
  • 3 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 09 luty 2013 - 18:02

Dzięki za odpowiedzi,
idąc więc tym tropem, czy karta hd4850 1gb ddr5 firmy vertex3d będzie dobrym wyborem? Czy może niekoniecznie upierać się przy tych parametrach? Czytałem sporo o tym, ale nie jestem znawcą tematu, więc ciężko mi określić, w jaki sposób ilość pamięci (512 czy 1024) i jej typ (ddr3, ddr5, a może gddr3/5?) przekładają się na odczuwalną wydajność karty i czy faktycznie jest mi to niezbędnie potrzebne, czy jest odczuwalna realna różnica np w karcie z ddr3 a ddr5, która i tak pewnie nie będzie wykorzystywała 100% swoich możliwości?

Co do tych kart (hd4850), to różnią się one tylko producentem a co za tym idzie systemem chłodzenia? W takim razie co bedzie najlepsze?
To samo procesor, idąc za ciosem biorę pod uwagę zmianę na core 2 duo, ale trochę szybszym taktowaniu, na co zwracać uwagę przy wyborze?
Tak jak kolega wyżej wspomniał myślałem o e6xxx lub właśnie e8xxx, jaki będzie optymalny do tej konfiguracji? Njalepiej, gdyby miał drobny zapas "mocy" aby nie pracował na 100% możliwości, ale też by się nie marnował^^Co o tym sądzicie? Dzięki za odpowiedzi :)
  • 0

#5 gsobanski4

gsobanski4
  • Użytkownicy
  • 199 postów

Napisano 14 kwiecień 2013 - 11:49

Zasilacz Forton 300W to wcale nie Noname !Prezentuję czarną listę zasilaczy.

Akyga, Altis, Aspire, Aton, Bestec, Coba, Codegen, ColorSit, COMPAQ, Computer, Deer, Eurocase, Everpower, Feel, Fever, Four Star, Gembird, Gigabajt, GoodWatt, Hawk, Hec, Impet, i-box, Incore, I-TEC, Levicom, Linkword, L&C, Logic, LOGISYS, Megabajt, Mercury, Metropilis, Modecom Feel, Mustang, Newton Power, Platin Power, Power Color, Powercomp, Power Man, Procomp, Octigen, QTECHNOLOGY, Q-tec, RAIDMAX, Rubikon, Ropla, Sansun, SilenX, Sun Pro, Suntek, Take Me, Task, TE, Tracer, Tronje, Ultra Media, V Power, Whitenergy, Win, Xilence (produkowane do 2012r), XION, X-Power, 2N
Renomowane marki to:
Amacrox, Antec, Astec, be quiet, Chieftec, CoolerMaster, Corsair, Delta, Enermax, Enlight, Fortron (nowy, nieregenerowany), Modecom (MC, Volcano), OCZ, PCPower&Cooling, Pentagram, Seasonic, Silver Power, Tacens, Tagan, Topower, Xilence (tylko nowe modele od 2012r), Yesico, Zalman.
  • 0

#6 CrossFire

CrossFire
  • Użytkownicy
  • 127 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 12:08

HD4850 jest bardzo wydajna w tym segmencie cenowym, jednak stosunkowo mocno się grzeje - musisz mieć przewiewną obudowę. Jeżeli chodzi o DDR3 a DDR5 to różnica jest odczuwalna - wystarczy spojrzeć na testy :)
  • 0
Podpis niezgodny z regulaminem forum /Kamillo


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych