Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lepsza karta graficzna - gorsza jakość


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Y2J

Y2J
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 02 październik 2012 - 10:40

Witam, nie ukrywam że temat zakładałem już na paru forach o tematyce komputerowej jednak nikt nie był w stanie mi pomóc. Oto opis sytuacji:

Komputer:
Intel® Core™2 CPU
4300 @ 1.80Ghz
1.81 Ghz, 1,00 GB RAM

Monitor:
Samsung SyncMaster P2370HD
Przekątna ekranu 23 cale
Rodzaj matrycy TN
Rozdzielczość 1920x1080
Czas reakcji 5ms
Kontrast 1000:1

System:
Microsoft Windows XP
Home Edition
Wersja 2002
Dodatek Service Pack 3

Porównanie parametrów poprzedniej oraz obecnej karty graficznej:

Dołączona grafika

Problem:
Ostatnio spaliła mi się karta graficzna GeForce 7300 GT (zaniedbałem czyszczenie komputera i usmażyła się pod warstwą kurzu). W serwisie zaznaczyłem że chciałbym wymienić na taką żeby przynajmniej nie była słabsza, serwisant zamontował GEForce GT 430 zapewniając że jest dwa razy wydajniejsza co z resztą potwierdzają parametry.

Objawy:
  • Filmy wyglądają bardzo słabo, ekran jest jakby matowy a kolory wyblakłe, zbyt jasne, również w filmach HD i na YouTube.
  • Co parę sekund występuje klatkowanie (pulpit, filmy, emulator ePSXe) oraz występuje także coś w rodzaju łamania się obrazu, jakby coś go przecinało, jest to widoczne również przy przesuwaniu folderów na pulpicie lub gdy scroll'uje obraz w przeglądarce.
  • Przy rozdzielczości 1600x900 odświeżanie trzeba ustawić na 75 Hz ponieważ przy 60 włącza się automatycznie 1280x960 podczas gdy wcześniej wystarczyło 60 Hz.


Próby rozwiązania problemu:

Aktualizacja sterowników karty graficznej bez rezultatu, nie pomógł również format systemu.

Znajomy serwisant zbadał sprawę i udało się ustalić parę faktów:
  • Nowa karta graficzna GeForce GT 430 jest w porządku.
  • Fakt że ustawiając rozdzielczość 1600x900 przy 60 Hz włącza się automatycznie 1280x960 jest powiązany z nieprawidłowym funkcjonowaniem komputera.
  • Po podłączeniu monitora do zintegrowanej karty graficznej problem znika a filmy wyświetlane są tak jak należy czyli normalne nasycone kolory, brak klatkowania.
  • Przy karcie GeForce 8500 GT problem dalej występuje.
  • Wykluczyliśmy również RAM, jest w porządku.

Kolega podejrzewał że przyczyną może być analogowy kabel ponieważ w nowszych modelach producent kart graficznych mógł zacząć olewać zwykłe na rzecz HDMI. Wnioskuje to po tym że monitor odbiera błędne informacje - ma ustawić 1600x900 a włącza 1280x960. Podobna sytuacja występuje przy 70 i 72 Hz, dopiero przy 75 Hz włącza się właściwa rozdzielczość.

Kolega serwisant przywiózł więc kabel DVI. Oto efekty:
  • Brak klatkowania.
  • Odświeżanie można ustawić tylko na 60 Hz.
  • Da się ustawić rozdzielczość 1600x900 przy 60 HZ jednak monitor informuje że włączył rozdzielczość 1680x1050 a sam obraz wygląda jakby go przejechać delikatnie blur'em, widoczne jest rozmycie, brakuje ostrości. Wszystkie inne zbędne mi rozdzielczości wyświetlają się jak należy.
  • Filmy (komputer/YT) nadal są wyblakłe, zbyt jasne i w gorszej jakości niż na poprzedniej karcie.

Sprawdziliśmy jeszcze jakąś kartę Radeon'a z 2007, jedyna różnica była taka że w ogóle nie było opcji ustawienia rozdzielczości 1600x900.


Teraz to jestem już podłamany bo kolega wymiękł i nie wie co jest grane czyli pozostaje mi 'cieszyć' beznadziejną jakością i klatkowaniem/brakiem ostrości pomimo posiadania HDTV i nowej karty graficznej

Mogę kupić jeszcze kabel HDMI ale czy to coś zmieni? Kolega mówił ze to jest to samo co podłączone DVI i nie powinno być różnicy.

Na Allegro widzę stare karty GeForce 7300 GT ale bałbym się trochę kupić używaną. Przy tak dziwnych i niewytłumaczalnych objawach i tak nie ma pewności że będzie tak jak przed awarią, w końcu 8500 GT jest tylko o model nowsza a objawy dalej występowały.

Zwykły serwis komputerowy też raczej nic nie da, tam naprawia się jak coś nie działa a nie 'bo mam wyblakły ekran i słabą jakość'.


Jeżeli ma ktoś jeszcze jakiś pomysł to bardzo proszę o pomoc.
  • 0


#2 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 postów

Napisano 02 październik 2012 - 12:30

Tutaj pomysłów może być kilka. Odinstaluj sterowniki jeszcze raz i wrzuć najnowsze możliwe. A próbowałeś coś ustawiać w panelu karty, aby to poprawić? W moim Radku masz panel Catalyst, w którym możesz ustawić przestrzeń barw, osobno dla gier, filmów oraz pulpitu. Poszukaj u Ciebie takiej opcji. Co do filmów - spróbuj z innym kodekiem. Poza tym - monitor FullHD powinien pracować w FullHD! Ustaw mu 1920x1080 i wtedy zobacz. Sama zmiana rozmiaru w dół degraduje obraz! Panel LCD to nie monitor CRT, on ma właściwie jedną prawidłową rozdzielczość, w innych jakość spada. CPU też woła o pomstę do nieba. Jest po prostu za słaby i aż prosi się wymianę. Jedną z przyczyn cięcia może być fakt, że CPU się nie wyrabia.
  • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#3 Y2J

Y2J
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 02 październik 2012 - 12:51

Próbowaliśmy z kolegą różnych ustawień i nic.

Na 1920x1080 wszystko jest tak małe że obawiałbym się o wzrok, dlatego od zakupu monitora (ponad rok temu) korzystałem z rozdzielczości 1600x900.

Rzecz w tym że wszystko było tak jak jest i było dobrze, zmieniła się jedynie karta graficzna.

Na zintegrowanej karcie jest OK jak na GeForce 7300 GT. Na GeForce GT 430 lipa, to samo GeForce 8500 GT i jakiś Radeon z 2007 roku.

W ostateczności mógłbym korzystać z DVI - wtedy muszę ustawić rozdzielczość natywną 1980x1080 (1600x900 jest rozmazane mimo że każda inna rozdzielczość jest OK), zanika klatkowanie ale filmy HD nadal wyglądają jak stare VHS'y, to samo na YT.

To wszystko nie świadczy raczej o poprawnym działaniu komputera. Czy możliwe jest że razem z kartą graficzną spaliło się coś jeszcze?
  • 0

#4 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 02 październik 2012 - 14:16

Pierwsza sprawa:

Tak, jak pisał kolega wyżej, monitory LCD powinny pracować z rozdzielczością, która jest dla nich natywna. W Twoim przypadku MUSI to być 1080p - o wzrok się nie bój. Druga sprawa zalecałbym pracę na kablu DVI z tego względu, że przy takiej rozdzielczości sam obraz będzie dużo ostrzejszy i nie będzie Ci się rozjeżdżał. Fakt, HDMI nic nie zmieni, ale jeśli kiedyś będziesz w posiadaniu takiego (albo pożyczysz) warto sprawdzić zachowanie sprzętu.

A teraz problemy klatkowania:

1) Podaj jaki masz zasilacz.
2) Jaki model płyty głównej.
3) Jaki producent karty graficznej.
4) Jakich programów używasz do odtwarzania filmów i jakich kodeków.
5) Czy komputer został dobrze wyczyszczony a pasta na procesor prawidłowo nałożona? Nic się nie grzeje w środku?

Przecinanie się obrazu obarczyłbym synchronizację pionową... ale, żeby w systemie się to rypało?

Rozumiem, że najnowsze sterowniki już instalowałeś. Ty jednak masz staaary system, dlatego zalecałbym Ci zainstalowanie sterowników z numerkiem coś koło 220-230. W opcjach obrazu nie ma co grzebać, bo na standardowych ustawieniach wszystko powinno być OK.

EDIT: Jeśli to nie pomoże, pokusiłbym się o aktualizację BIOSu i przywrócenie ustawień fabrycznych.

EDIT2: Na LCD nie zobaczysz różnicy między 75Hz a 60Hz. Tak na prawdę, to wszystkie "zwykłe" monitory LCD mają odświeżanie na poziomie 60Hz, więc ta wartość jest jak najbardziej prawidłowa.

EDIT3: W jaki sposób zostało stwierdzone, że nowa karta graficzna jest sprawna? Na innym komputerze nie występują takie problemy, jak u Ciebie?
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#5 Y2J

Y2J
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 02 październik 2012 - 20:07

Tak, jak pisał kolega wyżej, monitory LCD powinny pracować z rozdzielczością, która jest dla nich natywna. W Twoim przypadku MUSI to być 1080p - o wzrok się nie bój. Druga sprawa zalecałbym pracę na kablu DVI z tego względu, że przy takiej rozdzielczości sam obraz będzie dużo ostrzejszy i nie będzie Ci się rozjeżdżał. Fakt, HDMI nic nie zmieni, ale jeśli kiedyś będziesz w posiadaniu takiego (albo pożyczysz) warto sprawdzić zachowanie sprzętu.


Brzmi to logicznie ale jak wytłumaczyć to że przez ponad rok aż do awarii karty graficznej obraz był idealny przy rozdzielczości 1600x900. To samo filmy niezależnie od player'a, YT, a w ostatnim czasie gry z emulatora PSX.

Nie wiem też dlaczego przez kabel DVI rozdzielczość 1440x900 (i każda inna) nie jest rozmazana a 1600x900 już jest. Na kablu analogowym też wszystko można ustawić przy 60 Hz oprócz 1600x900. Kupy się to nie trzyma.. a dodać trzeba że przy karcie zintegrowanej wszystko jest OK, nie ma problemu z rozdziałką, z filmami, tak jak przy poprzedniej karcie. Po prostu baran w ścianę.

1) Podaj jaki masz zasilacz.


Tracer 4Life 400

Acr 230V 4A 50 Hz

Dołączona grafika

2) Jaki model płyty głównej.


GIGABYTE GA-945G2M-52

Dołączona grafika

3) Jaki producent karty graficznej.

ASUS, natomiast poprzedniej karty PALIT.

4) Jakich programów używasz do odtwarzania filmów i jakich kodeków.


K-Lite codec pack, Bestplayer, Windows Media Player. Te same kodeki, te same programy, te same ustawienia co przed awarią.
Problem występuje także w filmach na YT więc to raczej nie kwestia codec'ów/player'a.

5) Czy komputer został dobrze wyczyszczony a pasta na procesor prawidłowo nałożona? Nic się nie grzeje w środku?


Tak. Pasty nie ruszałem.

Przecinanie się obrazu obarczyłbym synchronizację pionową... ale, żeby w systemie się to rypało?


Co ciekawe klatkowanie i przecinanie nie występuje przy kablu DVI.

Rozumiem, że najnowsze sterowniki już instalowałeś. Ty jednak masz staaary system, dlatego zalecałbym Ci zainstalowanie sterowników z numerkiem coś koło 220-230. W opcjach obrazu nie ma co grzebać, bo na standardowych ustawieniach wszystko powinno być OK.


Najstarsze miały oznaczenie 260 i nie chciały się zainstalować, nie ma też różnicy kiedy używam tych z płyty lub najnowszych ze strony NVIDIA.

EDIT3: W jaki sposób zostało stwierdzone, że nowa karta graficzna jest sprawna? Na innym komputerze nie występują takie problemy, jak u Ciebie?


Działania znajomego serwisanta który mnie odwiedził:

  • Montuję kartę graficzną GeForce 8500 GT czyli zbliżoną do mojej poprzedniej (o model nowszą) - problemy dalej występują.
  • Uruchamia komputer przy użyciu zintegrowanej karty graficznej - problemy znikają - da się ustawić rozdzielczość 1600x90 przy 60 Hz odświeżania a filmy znowu wyglądają jak należy - kolory są odpowiednio nasycone a obraz nie klatkuje.
  • Zamienia mój RAM na swój wykluczając tym samym jego winę.

Podłącza komputer przez kabel DVI:
  • Można ustawić jedynie 60 Hz odświeżania ale to naturalne dla cyfrowego połączenia.
  • Brak klatkowania.
  • Ustawiając rozdzielczość 1600x900 monitor informuję o rozdziałce 1680x1050 jednak na moje oko jest to 1900x600 (mogę się mylić). Tak czy inaczej, jakość obrazu jest słaba ponieważ czcionki są rozmyte jakby przejechać je blur'em.
  • W tej sytuacji można by powiedzieć - 'trzeba ustawić rozdzielczość natywną 1920x1080, wszystko będzie malutkie, oślepniesz ale tak musi być przy połączeniu cyfrowym i Full HD'. Nic z tego ponieważ filmy nadal wyglądają paskudnie, żadnej poprawy.


Gdyby po podłączeniu przez DVI w Full HD na rozdzielczości natywnej problem zniknął to już powiedziałbym trudno, oślepnę, przyzwyczaję się, nowa karta, widocznie tak trzeba. Ale problem nie znika, do tego cyrk z ustawieniem rozdzielczości - przy DVI nawet niższe niż 1600x900 są OK a ta jest rozmyta. Na analogu nie mogę włączyć jej przy 60 Hz, wszystkie inne mogę. To wskazuje na to że coś źle działa, pytanie co. No i do tego fakt że na karcie zintegrowanej jest wszytko w porządku, tak jak przy poprzedniej. Jeśli nie pomogą mi jutro na serwisie to pozostaje mi chyba tylko kupić na Allegro używaną taką jak miałem i liczyć że będzie tak jak było.
  • 0

#6 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 02 październik 2012 - 20:38

Słuchaj, a takie zapytanie/propozycja. Jesteś w stanie zainstalować na próbę Windows 7 i sprawdzić, czy na tym systemie też się tak dzieje?

Mam 3 typy:
1) płyta główna gryzie się z grafikami - no ale niby GF 8600 też stwarzał problemy.
2) driver wysiada przy XP.
3) spróbuj podmienić zasilacz na jakiś lepszy.

Dodatkowo prewencyjnie wymień pastę na procesorze.

EDIT: Może przez kijowy zasilacz karta przełącza się w jakiś tryb awaryjny?

EDIT2: Również prewencyjnie zleciłbym komuś update BIOSu, jeśli ten nie jest najnowszy.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#7 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 postów

Napisano 03 październik 2012 - 05:48

Co do pracy w 1920x1080. W ustawieniach pulpitu powinieneś mieć opcję "zaawansowane". Zamiast normalnej wielkości czcionki, ustaw dużą. Powinno być lepiej widać.
  • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#8 Y2J

Y2J
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 03 październik 2012 - 16:39

Duath niestety nie mam takiej możliwości. Jutro za to będę mógł sprawdzić tą samą kartę którą miałem czyli GeForce 7300 GT.

Dodatkowe info:

Dołączona grafika

I jeszcze pytanie - czy pod mój komputer powinienem kupić jakiś konkretny model zasilacza czy też każda marka z puli polecanych będzie OK?
  • 0

#9 Y2J

Y2J
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 04 październik 2012 - 19:29

Przed chwilą sprawdziłem GeForce 7300 GT od kolegi, czyli ten sam model karty która mi się spaliła i wszystko działa jak należy. Czyli mój komputer kocha tylko ten model karty a inne już nie?

Muszę poszukać czy można ją gdzieś jeszcze dostać, ewentualnie kupić używaną. Szkoda tylko że wydałem już 220 zł na nową.

Dołączona grafika
  • 0

#10 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 05 październik 2012 - 11:31

Ja bym próbował jeszcze update BIOSu i inny zasilacz. Poza tym, nową grafikę zawsze możesz sprzedać. Stracisz na niej jakieś 30-50zł, ale przynajmniej coś odzyskasz.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych