Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy warto studiować informatyke?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
84 odpowiedzi w tym temacie

#1 aehs

aehs
  • Użytkownicy
  • 44 postów

Napisano 22 wrzesień 2012 - 19:21

a wiec moja sprawa wyglada tak. aktualnie mam dyplom technika informatyka no i załapałem się na studia dzienne na publicznej uczelni na informatyke. tylko czy orientujecie sie czy oplaca sie studiowac :puppyeyes:
powiem wprost, chce pracować jako "zwyczajny" informatyk - czyli opiekować się stanowiskami pracy w jakiejś firmie, dbać o sprzęt i rozwiązywać typowe problemy z kompem. co prawda znam sql dość dobrze, troche c++ (a na studiach jak czytalem to wszystko zaś będę mieć) jednak nie widzi mi sie bycie programistom - po prostu nie pasuje to do mnie. co najwyzej czasem sobie dorabiam pisząc skrypty oparte na php/sql.
no i czy wg. was opłaca się studiować informatykę? czy moze lepiej zebym szukał pracy...
ma ktos doswiadczenie? czy łątwiej o prace po studiach informatyki - czy taki papierek się liczy za granicą?
  • 0


#2 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 22 wrzesień 2012 - 21:20

możesz studiować i pracować - proponuję jednak nie wcześniej niż od 2go roku. niekoniecznie na stałe, ew. zlecenia, elastyczny czas itp.. posiadanie praktyki zawsze jest atutem. papierek.. zależy z jakiej uczelni. i sam papierek w prywatnych firmach to co najwyżej starter (no, chyba, że na MIT się dostałeś). może pomóc przejść pierwszą selekcję, ale że zagwarantuje pracę... na to bym nie liczył. ale raczej nie przeszkodzi.
co rozumiesz przez opiekowanie się stanowiskami? do odkurzenia klawiatury, zainstalowania office, wymiany uszkodzonego dysku jakieś wiedzy tajemnej raczej nie trzeba.
pooglądaj ogłoszenia pracy dla informatyków, zobaczysz kogo rynek szuka.
  • 0

#3 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 22 wrzesień 2012 - 23:15

Nie musisz być programistą. Możesz być sieciowcem, grafikiem, specem od AI etc. Co do tego, czy warto studiować, to nawet nie ma się nad czym zastanawiać. Chcesz pracować i studiować? Idziesz na studia zaoczne - jednak trzeba płacić. Lepiej jest mieć papier. Bez papieru możesz gdzieś dorwać robotę na helpdesk - czyli to, co Cię interesuje. Jednak nie jest to rewelacyjna fucha. A jak wylecisz z roboty, to bez papieru będzie Ci ciężko o dobrze płatną robotę. Poza tym na studiach zawsze możesz zrobić dodatkowe certyfikaty. Moje zdanie - warto, ale tak, jak napisał Silent - zależy jeszcze gdzie.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#4 aehs

aehs
  • Użytkownicy
  • 44 postów

Napisano 23 wrzesień 2012 - 06:57

no nie bede walił nazwami ale uczelnia dobra, dlatego wlasnie chce od 2 roku zaczac zaocznie, bo na 1 to o wiele wiecej godzin, poza tym chce sie zorientowac co i jak na uczelni. no interesuje mnie coś w stylu help desk, że w firmach nie-informatycznych, czyli np. w zakladzie pracy musze czuwać nad kompami (wymiana podzespołów, zakup nowych, rozwiązywanie prostych problemów z którymi babki sobie nie umią poradzić)
  • 0

#5 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 24 wrzesień 2012 - 17:05

ze zmianą sposobu studiowania może się wstrzymaj. studia to poza papierkiem jeszcze sporo wiedzy, kontaktów....
wymiana podzespołów - to można robić i po zajęciach
zakup - jak wyżej (a całkiem prawdopodobne przygotowywałbyś tylko specyfikację do przetargu/ wskazywałbyś co, gdzie i za ile kupić)
rozwiązywanie prostych problemów - wbrew pozorom to strasznie ciężki kawałek chleba. i często mocno frustrujący. i często niewdzięczny.
jeżeli znajdziesz coś takiego i tak masz duże szanse na dodatek w postaci administracji sieci, serwera plików, usług, serwisu www itd.
  • 0

#6 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 24 wrzesień 2012 - 20:16

Poza tym będąc od takiego help-desk, to pasuje znać jeszcze podstawy sieci komputerowych i ewentualnie bazy danych, pakiet office. Jak Ci dadzą jakieś zadanie, żebyś sobie z nim poradził.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#7 Winry

Winry
  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 05 październik 2012 - 21:35

Myślę że informatyka to świetny kierunek w dzisiejszych czasach. Radzę też zainteresować się marketingiem online – pozycjonowanie to teraz dobre zajęcie.
  • 0

#8 aim92

aim92
  • Użytkownicy
  • 1502 postów

Napisano 05 październik 2012 - 22:01

Informatyka na studiach wiąże się z piękną matmą : ))))))))))))) Miałem dziś pierwszy wykład i to chyba tyle co można o tym powiedzieć : )))))))))) Musisz być dość dobry z matmy i ogarniać dużą ilość wiedzy w krótkim czasie bo inaczej mogiła jak to powiedział wykładowca : )))))))))
  • 0

#9 GośćPCFOSTER

GośćPCFOSTER
  • Użytkownicy
  • 79 postów

Napisano 07 październik 2012 - 14:55

Racja,studiowanie informatyki to w dużej mierze matematyka,więc musisz być na to przygotowany. Jeżeli się tym interesujesz i będzie to Twoją pasją- moim zdaniem jak najbardziej warto. No tylko wiadomo: trzeba się też pouczyć właśnie np matmy.
  • 0

#10 samwnecie

samwnecie
  • Użytkownicy
  • 32 postów

Napisano 14 październik 2012 - 20:45

Matma na studiach ale nie koniecznie potrzebna w późniejszej pracy ;) to zależy co naprawdę będziesz chciał robić.
Teraz w świecie IT więcej warte są certyfikaty niż studia :)
  • 0

#11 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 14 październik 2012 - 23:03

Jednak weź pod uwagę to, że uczelnia pomaga w zdobyciu certyfikatów za dużo niższe pieniądze, niż gdyby trzeba tyrać bezpośrednio. Poza tym to, jakie masz wykształcenie wpływa na późniejsze miejsce zatrudnienia.

Co do samej matmy - zgodzę się. Nie jest ona aż tak potrzebna informatykowi. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim kierunku idziesz. Na uczelni, na której ja studiowałem, kładziono nacisk na dziedziny matematyki, które najbardziej przydają się w tym zawodzie.

Poza tym studia to cudownie spędzone 5 lat :)
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#12 princesimon

princesimon
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 16:31

Myślę, że naprawdę warto pokusić się o zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Ja jestem właśnie po I stopniu informatyki, ale szukam obecnie studió Ii stopnia... co myślicie o WSIiZ w Rzeszowie? Tam podobno w styczniu rusza nabór... najbardziej ciekawi mnie czy te firmy wymienione jako partnerzy kierunku coś oferują... jaką pracę na przykłąd dla najlepszych studenów.
  • 0

#13 DJJ87

DJJ87
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 14 styczeń 2014 - 13:05

Ja bym nie liczył na partnerów: jak chcesz mieć dobrą pracę - szukaj sam! Staże, praktyki na początek - jasne, ale lepiej być niezależnym nawet w kwestii znalezienia sobie pracy i samemu ustalania warunków płacy.
Co do kwestii czy warto, czy nie, też popieram, że warto. Z papierem zawsze lepsze zarobki i warunki. A życie studenckie też jest fajne... ;)
  • 0

#14 lolek112

lolek112
  • Użytkownicy
  • 7 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 25 styczeń 2014 - 16:58

DJJ87 - jeśli w głowie Tobie imprezy to szkoda wydanej kasy na studia ;-)
Jeśli mówimy o studiowaniu IT to warto ale jeśli ktoś to czuje... Bo jeśli masz iść na IT i później pracować w sortowni owoców to sam sobie odpowiedz czy jest sens.
  • 0
Podpis niezgodny z regulaminem forum /Kamillo

#15 maras

maras
  • Użytkownicy
  • 1 postów
  • Lokalizacjahttp://lokatadlaciebie.blogspot.com/

Napisano 31 styczeń 2014 - 11:50

Informatyka ciągle się rozwija więc zawsze będzie dobrym kierunkiem
  • 0

#16 princesimon

princesimon
  • Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 06 luty 2014 - 08:03

No właśnie, a nasi polscy informatycy kapitalnie sobie radzą na świecie... ostatnio na przykłąd gdzieś czytałem, że Polak, absolwent WSIiZ w Rzeszowie pracuje w firmie Weta Digitals i robi animacie do filmu "Hobbit". Czyli jednak warto w tym kierunku się rozwijać...
  • 0

#17 resa

resa
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 17 luty 2014 - 22:29

Moim zdaniem na pewno warto, bo póżniej nie trzeba płacić za te wszystkie usługi, a przynajmniej ma się jako takie rozeznanie.
  • 0

#18 aga2013

aga2013
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 25 luty 2014 - 10:21

Warto podstaw sie nauczysz, ale tylko tyle, jeżli chcesz czegoś wiecej muisz sie sam kształcić
  • 0
Dozwolone jest użycie tylko jednego linku w sygnaturze - MW_1975

#19 Dox

Dox
  • Użytkownicy
  • 44 postów

Napisano 26 luty 2014 - 15:38

Zawsze warto się kształcić,a jeżeli dodatkowo informatyka jest Twoją pasją to tym lepiej. Branza IT dynamicznie się rozwija i specjalistów zawsze i wsżedze będzie potzreba.
  • 0

#20 twojastara123

twojastara123
  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 28 luty 2014 - 14:13

Studia to papierek, jeśli chcesz coś robić to i tak musisz się rozwijać we własnym zakresie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych