Skocz do zawartości


Zdjęcie

Od czego zacząć i co trzeba wiedzieć? Strony www, hosting, domeny etc.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 MZx

MZx
  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 14 maj 2012 - 09:53

Cześć

Zamierzam stworzyć albo zlecić stworzenie strony www/bloga etc.
Kompletnie się na tym nie znam i chciałbym się tutaj zapytać ludzi którzy mają z tym obycie na codzień jak to wszystko wygląda od kuchni.
Od czego tak naprawdę zacząć i jak wygląda proces tworzenia bloga/strony www. (przykładów stron nie podam aby nie robić kryptoreklamy).

Czy to wygląda tak?:
1.Wiem że potrzeba domenę oraz hosting.
Kupuje domenę i hosting. I to się jakoś łączy tak?
2.Zakup serwera?
3.Stworzenie strony www / grafiki / skryptów etc.
4.Upload na serwer
5.Z serwera na hosting i domenę?
6.Strona gotowa, jest on-line.

Póki co to dla mnie czarna magia i nie wiem co, jak, gdzie etc.
Prosiłbym o porady, może macie jakieś odnośniki do poradników jak załatwiać takie sprawy, może znacie kogoś albo sami jesteście taką osobą która potrafi stworzyć takie coś od A do Z.

Co trzeba wiedzieć z wiedzy czysto informatycznej? Programowanie w różnych językach?
Nie do końca jestem przekonany, że mam do tego predyspozycje jako że jestem lamą z matematyki (chyba że się mylę i to jest nie ważne?)

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.
  • 0


#2 Mesmerize

Mesmerize
  • Użytkownicy
  • 602 postów

Napisano 14 maj 2012 - 10:48

1. Tak to prawda. Dość często wraz z hostingiem dostajesz jedną darmową domenę .pl (czasem więcej). Jeśli nie dostaniesz domeny możesz ją kupić na chociażby www.nazwa.pl, a jej "dodanie" do hostingu jest bardzo proste - wszystkie potrzebne informacje dostaniesz wraz z domeną oraz hostingiem.
2. Musisz oszacować jak bardzo zaawansowana będzie Twoja strona i co będzie oferować. Jeśli będzie to jakiś prosty blog, strona firmy etc, które nie są wymagające możesz wykupić hosting na serwerze współdzielonym - zaletą jest niska cena. Natomiast jeśli myślisz o jakimś poważnym portalu, na który użytkownicy wrzucają dużo plików i który dziennie odwiedza wiele tysiecy osób musisz kupić serwer dedykowany - cena jest znacznie wyższa, ale i możliwości znacznie większe, niż w przypadku hostingu współdzielonego.
3. Tu też masz wybór między gotowymi i darmowymi skryptami, które wystarczy skonfigurować pod siebie oraz między skryptami pisanymi na zamówienie, ktorych koszt zwykle do niskich nie należy, ale są dokładnie takie jak sobie życzysz. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety.
4/5. Wszystkie skrypty wrzucasz na swój hosting. Podpięcie domeny to nic innego jak ustawienie jej adresów dns (pkt 1).
6. Strona jest online.

Co do wiedzy z tematu HTML/PHP - jest wskazana, ale nie jest niezbędna. Może się przydać, gdy będziesz chciał dokonać jakichś kosmetycznych zmian na stronie etc. Nie mając o tym pojęcia trzeba współpracować z kimś, kto Ci to zrobi.

Zanim zaczniesz zastanów się, jakie są szanse na to, że zainwestowane pieniądze się zwrócą, a pomysł się przyjmie (w przypadku większych projektów).
  • 0
"Nie chcę być bardziej, ani mniej zapamiętany, niż drzewo przy drodze." - S.T.
Dołączona grafika

#3 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 14 maj 2012 - 13:35

Polecam zacząć od darmowego serwera i gotowego szablonu.
Jak strona zacznie się rozwijać to dopiero wtedy ja przenieść.
  • 0

#4 karpik

karpik
  • Użytkownicy
  • 228 postów

Napisano 18 lipiec 2016 - 09:06

Ja również szukam obecnie dobrego hostingu pod stronę. Jak wybrac odpowiedni? 


  • 0

#5 ramirez

ramirez
  • Użytkownicy
  • 28 postów

Napisano 18 lipiec 2016 - 10:45

Zwracaj uwagę nie tylko na cenę ale na to jak bezpieczny jest dany hosting. Patrz na przyklad jak często wykonują kopie bezpieczeństwa. Czy jest to na przyklad codziennie. I przez jaki czas są przechowywane ( tak aby było to przynajmniej te kilka dni a nie kilka godzin). 

Ze swojej strony polecam hosting Kylos:

https://www.kylos.pl/

Jest bezpieczenie, niedrogo, szybko. Poza tym mają tam świetne wsparcie techniczne. Infolinia jest cały czas czynna tak wiec nie ma problemu z dodzwonieniem sie do nich jak masz jakiś problem ( nie polecam hostingów, w ktorych jest problem z kontaktem albo mają jakieś dyżury kilka razy w tygodniu). 


  • 0

#6 foresto

foresto
  • Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 22 maj 2019 - 15:57

Firehost masz za grosze, więc czemu nie ten kierunek? Po co płacić za ładną nazwę, skoro to kompletnie nic nie daje?
Moim zdaniem to pozbawione sensu.

  • 0

#7 Morni

Morni
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 10 luty 2020 - 22:47

Hostingów pod stronę jest trochę. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie co jest nam potrzebne.

Według mnie najważniejsze cechy (obecnie) to:

 

- SSL obowiązkowo, nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i google lepiej na takie strony patrzy

- profesjonalna i szybka pomoc adminów, przydatny dla tych mniej doświadczonych technicznie webmasterów

- kopie zapasowe - też obowiązkowe, żebyśmy nie utracili swojej ciężkiej pracy ;)

 

Oczywiście jakaś tam renoma firmy hostingowej tez ma znaczenie, żeby to nie była jakaś garażowa, która za kilka miesięcy zwinie się a nasza strona zniknie z netu.

Przy wyborze można skorzystać z portali na których można porównać hostingi (np. https://hostingi.net) dzięki czemu będzie można sobie dobrać odpowiedni pakiet hostingowy. Np. jednemu wystarczy 5 GB powierzchni dyskowej, a drugi będzie miał dużo multimedów i będzie chciał 100 GB.


  • 0

#8 tert

tert
  • Użytkownicy
  • 319 postów

Napisano 29 czerwiec 2020 - 13:20

Jesli zamierzasz otworzyć sklep internetowy, musisz zastanowić się przede wszystkim nad tym, jaki cms dla sklepu będzie dobry. Jest ich wiele, oferują przeróżne funkcjonalności. Dobrze jest sugerować się w pierwszej kolejności bezpieczeństwem,  z uwagi na to, że w dzisiejszych czasach zwraca się na to szczególną uwagę.

Na tej stronie mozesz sobie na przykład poczytac o zaletach sklepów internetowych postawionych na Drupalu:

https://drupalcms.com.pl/

 

Po pierwsze bezpieczeństwo - system jest rozwijany przez wielu programistów, którzy są w stanie załatać ewentualne luki w  cms

Po drugie latwość pozycjowania

Po trzecie przejrzystość oraz wygoda


  • 0

#9 wolski

wolski
  • Użytkownicy
  • 1026 postów

Napisano 24 czerwiec 2021 - 17:05

Faktycznie jest bardzo dużo różnego rodzaju kwestii związanych z posiadaniem strony internetowej i muszę przyznać, że warto je znać. Ja również polecam każdemu zapoznanie się z fajnym wpisem https://www.dolcan.p...ne-internetowa/ gdzie bardzo dokładnie opisano to komu najlepiej jest zlecić pisanie tekstów na stronę internetową.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych