Skocz do zawartości


Zdjęcie

Premiera nowego Radeona HD7970 firmy AMD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Run.ini (COMA)

Run.ini (COMA)
  • Użytkownicy
  • 20 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 grudzień 2011 - 10:51

Witam!

Koniec każdego roku to prawdziwa gratka dla fanów sprzętu komputerowego. Po zeszłorocznych premierach kart graficznych AMD z serii Radeon HD 6970 w tym roku dostajemy nowe, jeszcze wydajniejsze a zarazem bardziej energooszczędne Radeony HD 7970.
Od czasu fuzji dwóch wielkich firm - ATI produkującej karty graficzne z AMD oferującym procesory oraz chipsety dla płyt głównych zauważalna jest znaczna przewaga czerwonych na rynku kart graficznych. Połączone doświadczenia inżynierów skutkują corocznymi premierami nowych serii Radeonów, które oprócz coraz wyższej wydajności wnoszą innowacje wykorzystywane później przez konkurencję. Tak stało się i tym razem.
Mający dziś swoją premierę Radeon HD 7970 jest pierwszą kartą graficzną wyprodukowaną w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Jednak to nie wszystko co znajdziemy w nowym produkcje AMD. W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej płyt głównych wyposażonych w złącza PCI-E trzeciej generacji. W momencie gdy pierwsza generacja oferowała przepustowość rzędu 8 Gb/s, dostępna obecnie druga podwajała ten wynik umożliwiając 16 Gigabitowe transfery. Zaimplementowana do nowych Radeonów szyna PCI-E 3.0 jest dwukrotnie szybsza od poprzedniczki (32 Gb/s).
Jak już pisałem na wstępie,nowe Radeony wykonane zostały w najnowszym 28-nanometrowym procesie technologicznym. Teoretycznie zatem wzrósł znacznie uzysk sprawnych rdzeni z jednego wafla, ale jak widać po cenie tylko teoretycznie.
Niebagatelny wpływ na kwotę którą przyjdzie nam zapłacić ma również wartość naszej złotówki w stosunku do euro oraz dolara. Tak zły kurs może oznaczać, i obym się mylił, stopniowy wzrost cen dostępnych obecnie na rynku podzespołów komputerowych.
Po zeszłorocznych premierach Radeona HD 6970 oraz HD 6950 miałem pewien niesmak. Mimo iż karta była wydajna, a jej konstrukcja technicznie udana, to nie sprawdziła się ona na polu bitwy o miano najwydajniejszej jednordzeniowej karty graficznej. Szyta na miarę konkurowania z obecnymi wtedy na rynku GeForce'ami GTX 480 oraz GTX 470, opóźniona o dwa tygodnie względem zapowiedzi, nie podołała wypuszczonej nagle Fermi (GTX 580). AMD nie poddało się łatwo i skutecznie obniżając ceny oraz wprowadzając niższe modele szybko zdobywało grono nabywców. Ciosem dla Nvidii okazało się wprowadzenie w marcu dwurdzeniowego Radeona HD 6990. Karta ta była znacznie tańsza od konkurencyjnego GeForce GTX 590, a przy tym oferowała o parę procent lepszą wydajność oraz niższy pobór mocy.

W tym roku historia wygląda zupełnie inaczej. Planowana wstępnie na 9 stycznia premiera nowej serii AMD przesunięta została na dziś. Nowa karta nie tylko stara się nawiązać walkę z konkurencyjnym GTX'em 580 ale również dość znacznie od niego odskakuje w większości przeprowadzonych przez nas testów. Czy będzie w stanie walczyć z przyszłoroczną konstrukcją Nvidii tego obecnie nie wiemy, ale według zapowiedzi wysoko postawionych osób "niedługo się przekonamy" a Wy razem z nami droczy Czytelnicy.

Zanim to jednak nastąpi na rynek trafia pierwszy, wykonany w 28-nanometrowym procesie technologicznym produkt o bardzo dobrej wydajności. Dzięki jego zastosowaniu możliwe stało się zwiększenie liczy tranzystorów, podwyższenie taktowania rdzenia karty, poszerzenie szyny danych z 256- do 384-bitów a wszystko to przy pozostawieniu współczynnika TDP na identycznym jak u poprzednika poziomie. Na wspomnienie zasługuje również rewelacyjna technologia ZeroCore Power ograniczająca prądożerność nowych kart do minimum. Doszły też takie nowinki jak szyna PCI-E 3.0 oraz wsparcie dla nowej implementacji DirectX 11.1 o której najprawdopodobniej usłyszymy więcej...

Niestety nowy Radeon ma jedną znaczącą wadę - cenę. Według zapowiedzi AMD karta ma kosztować około 2500 zł, czyli prawie tyle samo ile w chwili obecnej kosztuje dwurdzeniowy Radeon HD 6990(!), który nadal pozostaje na pierwszym miejscu światowych rankingów. Z jednej strony AMD za taką cenę Radeona HD 7970 wini obecne kursy dolara oraz euro oraz tłumaczy iż wpłyną one negatywnie na ceny dostępnych obecnie produktów, natomiast z drugiej jest zmuszone obniżyć ceny starszej serii robiąc tym samym miejsce nowszej... Co z tego wyniknie dowiemy się najprawdopodobniej po Nowym Roku, kiedy to prezentowany dziś Radeon HD 7970 trafi wreszcie do sklepów a w późniejszym okresie skonfrontuje się z nową kartą graficzną Nvidii.

PODSUMOWANIE: :whistle:
AMD Radeon HD 7970 3072 MB GDDR5

PLUSY:

28 nm proces technologiczny
3 GB wysoko taktowanej pamięci GDDR5
Technologia ZeroCore Power
384-bitowa szyna danych

MINUSY:
Wysoka cena sugerowana

Cena sugerowana: 2499 zł

Pozdrawiam
Run.ini :chillout:

P.S. TAK MI SMUTNO... DUŻA CENA! :lol-above:
  • 0
Podpis niezgodny z regulaminem/KamilloUżytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych