Mini Recenzja karty graficznej GTX 460 1GB EVGA
Ponad rok temu byliśmy świadkami długo oczekiwanej premiery nowej serii kart NVIDII o nazwie kodowej „Fermi”. Były to pierwsze układy z obsługą bibliotek DX11 od „zielonych”. Pierwsze modele(GTX480, GTX470, GTX465) nie cieszyły się zbyt dobrymi opiniami. Karty mocno się grzały, przez co były hałaśliwe. Ich pobór prądu odstraszał potencjalnych kupców, a wydajność nie była w pełni zadowalająca. NVIDIA przemyślała sprawę i 12 Lipca 2010r. wydała nowy układ o oznaczeniu GF104. Tym razem GPU zostało trochę „okrojone” w stosunku do swojego starszego brata (GF100). Liczba tranzystorów zmniejszyła się z 3200 mln do 1950 mln, wraz z tym rozmiar rdzenia uległ zmianie z 529mm2 na 332mm2. Dzięki takiemu zabiegowi spadła ilość wydzielanego ciepła, jak również zapotrzebowanie na prąd.
Na poniższym obrazku widzimy różnice między budową GPU GTX480, a GTX460.
Dziś pod lupę biorę EVGA GTX460 1GB FPB. Parę dni temu kupiłem ją i od razu zabrałem się za testowanie. Zamierzam sprawdzić, czy na tej karcie będzie możliwa gra na maksymalnych detalach w rozdzielczości FullHD. Zapraszam wszystkich do przeczytania recenzji.
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:







W pudełku znajdziemy wszystko co potrzeba.
Dokładna nazwa to: EVGA GeForce GTX 460 1024MB FPB (Free Performance Boost). Karta jest lekko podkręcona. Taktowania wynoszą (odpowiednio rdzeń/shadery/pamięć efektywnie): 720/1440/3600MHz. Rdzeń został podkręcony o 45MHz, zaś pamięci pozostały bez zmian. Warto dodać, iż ten model posiada 10-cio letnią gwarancję producenta po wcześniejszym zarejestrowaniu. Według mnie jest to wielki plus. Karty graficzne mają to do siebie, że niestety dość często ulegają uszkodzeniu i taka gwarancja może okazać się pomocna.
Zrzut ekranu z GPU-Z:
Opis Zdjęć:
Na pierwszy rzut oka widać, że niestety system chłodzenia pozostał taki sam jaki wyposażyła kartę NVIDIA. Na obudowie karty znalazły się naklejki z grafiką i logiem EVGA.
Obrazek
Płytka drukowana jest koloru czarnego. Jej długość to 21cm, więc nie powinno być problemów z zamontowaniem karty nawet do małych obudów.
Karta zasilana jest poprzez dwa sześciopinowe złącza PCIe.
Na śledziu znajdziemy dwa wyjścia DVI i jedno mHDMI.
Obrazek
Na śrubkach nie było plomb gwarancyjnych, więc była możliwość zaglądnięcia pod chłodzenie. Znajdują się tam tylko trzy fazy zasilania procesora i jedna pamięci.
Na rdzeniu jest nałożona pasta, która radzi sobie całkiem dobrze.
Obrazek
Na PCB znajdziemy 8 kości pamięci GDDR5 od Samsunga.