Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zaktualizować BIOS?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 03 sierpień 2011 - 21:54

słyszałem że to ryzykowne... proszę o radę, czy w ogóle się za to zabierać?

dajcie mi instrukcję krok o kroku, jak to zrobić.. :)
  • 0


#2 James

James
  • Użytkownicy
  • 48 postów

Napisano 04 sierpień 2011 - 10:11

Tak, jest to bardzo ryzykowne. Jeżeli coś się nie powiedzie w czasie trwania aktualizacji BIOS-u (jakiś błąd lub przypadkiem zabraknie prądu) to niestety płyta główna jest do wymiany (w większości przypadków, bo istnieją płyty główne z zapasowymi kośćmi BIOS-u lub można jeszcze podmienić kość BIOS-u na gorąco, ale to jest już wyższa szkoła jazdy). Czy warto się za to zabierać? Jeżeli wiele na tym nie zyskasz to nie. Ja kiedyś aktualizowałem u siebie BIOS, ponieważ w starszej wersji nie miałem możliwości podnoszenia mnożnika procesora. Pamiętam jak po jej zakończeniu i ponownym uruchomieniu komputera przez 7-8 sekund widniał czarny ekran. Ogromnie się wtedy przestraszyłem, że coś poszło nie tak, i płyta główna jest do wymiany, ale na szczęście po chwili wyskoczył ekran startowy BIOS-u i miałem już możliwość podkręcania procesora.

Są jeszcze różne programy do "bezpiecznej" aktualizacji BIOS-u pod Windowsa, ale pod nim także mogą się zdarzyć różne nieprzewidziane sytuacje (np. wyskoczy ekran śmierci). Jeżeli nie wielkiego nie zyskasz na aktualizacji, to lepiej jej nie przeprowadzaj. Po prostu za duże ryzyko, w porównaniu do zysków.

Abyśmy mogli podać Ci dokładną instrukcję musisz podać nam dokładną nazwę i model płyty głównej (na pewno jest na pudełku lub w instrukcji).

Zazwyczaj aktualizacja wygląda mniej więcej tak:
-ściągamy BIOS przeznaczony konkretnie dla naszej płyty głównej
-szukamy odpowiedniego programu do flashowania naszego BIOS-u
-tworzymy dyskietkę startową i kopiujemy na nią wyżej podane pliki
-ustawiamy w BIOS-ie aby komputer startował z dyskietki, zapisujemy ustawienia i uruchamiamy ponownie komputer
-wpisujemy nazwę programu do aktualizacji BIOS-u i naciskamy ENTER
-w programie wpisujemy nazwę BIOS-u i postępujemy dalej ze wskazówkami na ekranie (na wszelki wypadek warto zapisać starą wersję BIOS-u)
-jeżeli wszystko poszło dobrze to program nas o tym powiadomi i będziemy mogli bezpiecznie uruchomić ponownie komputer (lub program sam za nas to zrobi)
  • 1

#3 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 04 sierpień 2011 - 11:53

nie wiem czy aktualizacja biosu pomoże, bo mam taki problem:

zaraz po uruchomieniu (dosłownie: naciskam przycisk włączania a komputer po 2 sekundach się samoczynnie wyłącza, próbuję jeszcze raz odpalić = to samo , czasem łapie dopiero po piętnastu razach, jak się uruchomi Windows to czasem chodzi bez zarzutu, a czasami sam się wyłącza...)

PS: bios mam z 2007 roku, w komputerze wymieniałem płytę główną, zasilacz i dokupiłem kość ramu...
przed wymianą było ok :threat:
  • 0

#4 James

James
  • Użytkownicy
  • 48 postów

Napisano 04 sierpień 2011 - 13:28

Kurcze też miałem kiedyś taki sam problem. Rozłożyłem komputer na części, wyczyściłem je i złożyłem ponownie, sprawdzając czy wszystkie kable są prawidłowo podłączone. I jakimś cudem do tego czasu działa prawidłowo. Ale u mnie ten problem pojawił się niespodziewanie. Moim zdaniem przyczyną tego problemu mógłby być zasilacz (jakbyś mógł od kogoś pożyczyć inny to sprawdź czy z nim będzie dobrze działał) lub płyta główna (tu już będzie trudniej, bo dużo roboty przy odłączaniu i podłączaniu).

Jeżeli przed wymianą części wszystko działało poprawnie, a od razu po niej zaczęło się to dziać, to może oznaczać że stary BIOS nie współpracuje z którąś z nowszych części. W takim wypadku aktualizacja BIOS-u powinna pomóc.

Aha, zrób jeszcze krótki test. Po włączeniu komputera przejdź od razu do BIOS-u (jeżeli się oczywiście uda) i sprawdź czy wtedy komputer także się restartuje (niech z 5-10 minut tak w nim popracuje). Test przeprowadź trzy razy i jeżeli w każdym z nich komputer w BIOS-ie działa poprawnie i się nie restartuje to przyczyną tego problemu może być dysk twardy (a dokładniej jego Bad Sectory). Jeżeli masz możliwość sprawdzenia jakiegoś innego dysku, to oczywiście zrób to.

Możesz jeszcze dla pewności podłączyć komputer do innego gniazdka (z bolcem uziemienia), ale to raczej rzadko bywa przyczyną problemu.


Co do Twojej poniższej wypowiedzi, to nadal najbardziej pasuje mi tu zasilacz. Ale jeżeli problem raz występuje, a raz nie to prawidłowo przeprowadzona aktualizacja BIOS-u na pewno nie zaszkodzi. Proszę Cię jeszcze raz: jeżeli masz możliwość to pożycz od kogoś zasilacz i sprawdź czy problem nadal występuje.

Tutaj masz listę polecanych i niepolecanych zasilaczy. Oczywiście wybierz zasilacz z tej pierwszej listy (np. Chieftec, be quiet, Delta). Co do mocy to najlepiej wybierz taką jak miałeś lub na wszelki wypadek trochę większą.

Zasilacz musi obciążać poszczególne linie (które dostarczają prąd do procesora, karty graficznej, dysków twardych, napędów optycznych, itd.) odpowiednim natężeniem prądu (podawanym w amperach). Jeżeli będzie za małe (co niestety często zdarza się w słabszych zasilaczach) to dana część po prostu nie dostanie wystarczającej ilości prądu. Dla linii +12V minimalne natężenie to około 18A (24A dla karty graficznej). Im większe natężenie prądu na poszczególnych liniach tym lepiej. Obciążalność linii podana jest na tabliczce znamionowej zasilacza i na stronie producenta (zazwyczaj). W polecanych zasilaczach dobrej marki (np. Chieftec, be quiet, Delta) nie musisz się tak o to martwić.

Właśnie wtedy może coś się stać. Jakbyś Ty nie dostawał wystarczającej ilości jedzenia (z której przecież czerpiesz energię), także nic by się nie stało :)? Kupując dobry zasilacz masz o wiele większe szanse, że Ci się nie zepsuje i będzie działał jak powinien, czyli dostarczał odpowiednie natężenie prądu na poszczególne linie zasilania i miał prawdziwą moc (wiele producentów gorszych zasilaczy niestety ją zawyża). Jest wiele przypadków, w których gorszy zasilacz psując się, uszkodził także płytę główną i inne ważne części komputera, więc lepiej nie ryzykować.

No to kurcze fajny zasilacz znalazłeś. Jak chcesz to możesz zrobić na nim test, ale już ten Twój jest lepszy (chyba że Twój jest zepsuty, to wtedy na tym komputer powinien się włączyć od razu).
  • 2

#5 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 04 sierpień 2011 - 14:26

więc tak... w starej płycie głównej spaliło mi się PCI-E. Postanowiłem kupić sobie nową, po zamontowaniu jej do komputera występował problem (taki sam jak ten o którym piszę), zadzwoniłem do sklepu z którego kupowałem MB, podałem dane swojego komputera i gościu powiedział mi, że dobrałem niekompatybilną płytę. Sam odesłał mi inną, która według niego powinna działać w moim sprzęcie, no i zamontowałem. Jakiś czas było lepiej, a teraz znowu się zaczęło...

Tak jak ty rozłożyłem komputer na części i dokładnie wyczyściłem, podłączyłem i było ok, ale niedawno jak dokupywałem ram (do 512MB dołożyłem 1GB), znowu się zaczęło. Wyłożyłem tego co dokupiłem, a problem nie ustąpił. Mój komputer tak ma, że właśnie jak chodzi to chodzi, ale jak coś wykładam i z powrotem wkładam, np. kość ramu, to już ten sam problem, i odwrotnie (jak nie działa to coś wykładam i z powrotem wkładam, czasami to skutkuje). Przy tym czyszczeniu mogło tak być, że jak nie działał to do czyszczenia odłączyłem a potem z powrotem podłączyłem. Ostatnio jak dokupywałem ram to musiałem podłączyć, no i pewnie dlatego się zaczęło. Dlaczego dzieją się takie dziwne rzeczy? Czy aktualizacja pomoże? Jeżeli nie, to co jest powodem problemu?

Pozdrawiam :)
  • 0

#6 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 05 sierpień 2011 - 11:10

Nie całkiem było tak, że ''przed wymianą części wszystko działało poprawnie, a od razu po niej zaczęło się to dziać''. Jeszcze na początku miałem pewną płytę główną, spalił mi się PCI-E no i zamówiłem nową, na niej były te problemy (okazało się , że jest niekompatybilna), więc wymieniłem na inną (tą którą teraz mam). Jakiś czas było dobrze. Przypominam sobie, że ten problem pojawił się niespodziewanie. Podobnie jak w twoim przypadku (nie od razu). Nie wiem, czy w takim wypadku pomogłaby aktualizacja biosu?

Jeżeli chodzi o Bad Sectory to sprawdzałem je pod dosem i wyszło ok.

Na razie nie mam możliwości sprawdzenia innego zasilacza, ale jak będę miał to na pewno sprawdzę.
  • 0

#7 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 07 sierpień 2011 - 06:55

dobra znalazłem zasilacz, tylko nie wiem czy będzie dobry, napisz jak się dobiera zasilacze... :)
  • 0

#8 adi760

adi760

    Moderator

  • Junior mod
  • 419 postów

Napisano 07 sierpień 2011 - 10:31

Jaki masz sprzęt?
  • 0
AMD Phenom X4 955 3,2Ghz | Xigmatek Gaia | ASRock 880G Pro3 | Gigabyte Radeon 6850 1GB OC | 2x2GbB RAM DDR3 Kingston 1333Mhz | Samsung 500GB | Chieftec GPS-550A | Windows 7 Pro 64bit |BenQ 22 cale full HD |

#9 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 07 sierpień 2011 - 10:54

Mój sprzęt: :)

Płyta główna: BIOSTAR Group NF61S-M7
Procesor: AMD Sempron 3000+
Pamięć RAM: DDR DIMM 512 + 1024MB
Zasilacz: MODE COM FEEL-350ATX
Karta graficzna: nVIDIA GeForce 6600 LE
  • 0

#10 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 07 sierpień 2011 - 11:37

Zasilacz musi obciążać poszczególne linie (które dostarczają prąd do procesora, karty graficznej, dysków twardych, napędów optycznych, itd.) odpowiednim natężeniem prądu (podawanym w amperach). Jeżeli będzie za małe (co niestety często zdarza się w słabszych zasilaczach) to dana część po prostu dostanie za mało prądu. Dla linii +12V minimalne napięcie to gdzieś około 18A (24A przy karcie graficznej). Im większe natężenie na poszczególnych liniach tym lepiej.



czyli jak dobiorę nieodpowiedni zasilacz, to i tak z komputerem nic się nie stanie... np. jak dobiorę za niską moc, lub nieodpowiednie napięcie to komputer nie wyleci w kosmos?? :)
  • 0

#11 adi760

adi760

    Moderator

  • Junior mod
  • 419 postów

Napisano 07 sierpień 2011 - 12:43

Napisz jaki zasilacz zamierzasz do niego podpiąć.
  • 0
AMD Phenom X4 955 3,2Ghz | Xigmatek Gaia | ASRock 880G Pro3 | Gigabyte Radeon 6850 1GB OC | 2x2GbB RAM DDR3 Kingston 1333Mhz | Samsung 500GB | Chieftec GPS-550A | Windows 7 Pro 64bit |BenQ 22 cale full HD |

#12 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 07 sierpień 2011 - 14:00

no to tak:

to tabliczka znamionowa mojego zasilacza:
Załączony plik  1.jpg   49,79 KB   11 Ilość pobrań

to tabliczka znamionowa zasilacza, którego chcę podłączyć (innego nie znalazłem): ;P
Załączony plik  2.jpg   103,61 KB   15 Ilość pobrań


będzie pasować??
  • 0

#13 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 07 sierpień 2011 - 14:39

ok chodzi tylko o sprawdzenie mojego komputera, jak podłączę ten TakeMe to nie zepsuje mi podzespołów?
  • 0

#14 James

James
  • Użytkownicy
  • 48 postów

Napisano 07 sierpień 2011 - 14:55

Z takim zasilaczem, to nigdy nic nie wiadomo :huh:. Jednak sądzę, że jak raz go podłączysz i nie będziesz przeciążać komputera to nic się nie powinno stać. Jeżeli trzy razy pod rząd komputer uruchomi się od razu, to na pewno winowajcą problemu był zasilacz.

I tutaj także pasuje głównie zasilacz. Sprawdziłeś już ten drugi (TakeMe)?

Napięcia Twojego zasilacza mieszczą się w granicach dopuszczalnych. Jeżeli masz miernik i ochotę, to możesz jeszcze dla pewności je nim zmierzyć (wiele poradników o tym jak to zrobić znajdziesz w google). Takie wyniki na pewno będą dokładniejsze, ale i tak wygląda na to, że zasilacz jest dobry. Prawdopodobnie winowajcą problemu jest jednak płyta główna.

W takim razie podaj mi dokładną wersję Twojej płyty głównej. Znajdziesz ją na pewno w instrukcji lub pudełku. Jakie są dostępne, możesz sprawdzić na stronie internetowej producenta. Chodzi mi o tą końcówkę, czyli na przykład 1.0, 1.1 czy też SE.
  • 1

#15 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 18:40

ostatnio zauważyłem, że komputer wyłącza się również podczas dużego obciążenia...
może ta informacja pomoże w rozwiązaniu problemu?
macie coś na myśli??
czekam na odp. :)
  • 0

#16 adi760

adi760

    Moderator

  • Junior mod
  • 419 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 19:01

Albo zasilacz nie wytrzymuje albo jakiś podzespół się przegrzewa i żeby się nie spalić wyłącza się.
  • 0
AMD Phenom X4 955 3,2Ghz | Xigmatek Gaia | ASRock 880G Pro3 | Gigabyte Radeon 6850 1GB OC | 2x2GbB RAM DDR3 Kingston 1333Mhz | Samsung 500GB | Chieftec GPS-550A | Windows 7 Pro 64bit |BenQ 22 cale full HD |

#17 Mateusz

Mateusz

    Redaktor naczelny

  • Administratorzy
  • 1541 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 21:55

Sprawdź temperatury i podrzuć nam screena :)
  • 0
Dołącz PCFoster.pl na Facebooku: http://www.facebook.com/pcfosterpl :) Zapraszamy!

#18 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 10 sierpień 2011 - 00:27

to screen, który zrobiłem zaraz gdy włączyłem komputer (po nieoczekiwanym wyłączeniu)

Załączony plik  problem.PNG   21,97 KB   13 Ilość pobrań

myślę, że temperatury są ok, poza dyskiem twardym
do końca tego nie rozumiem, bo parę dni temu miałem 72 stopni!! i jakoś się komputer nie wyłączał, a teraz przy 58 siada.
Więc chyba nie wyłącza się ze względu na temp., nie wiem... średnio temp utrzymuje się na 64 stopnie... :(

a może to płyta główna??

PS: sprawdźcie czy mam dobre napięcia (ze screenu) ;P :)

czekam na odpowiedź.. :S
  • 0

#19 zborek2

zborek2
  • Użytkownicy
  • 362 postów
  • LokalizacjaDąbie

Napisano 11 sierpień 2011 - 13:20

Kudre.... Mój kolega miał taki problem i okazało się że płyta mu poszła. Sprawdziłem mu po prostu wszystko od zasilacza aż po ram i sam bios. Po wymianie płytw wszystko jest już ok.
  • 0
Pozdrawiam i zapraszam na www.ibizafm.cba.pl

#20 shadow

shadow
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 11 sierpień 2011 - 20:47

Miałem możliwość sprawdzenia całego komputera, bo kolega udostępnił mi swój. Ze swojego komputera do komputera kolegi przełożyłem nagrywarkę CD, zasilacz, dysk twardy, kartę graficzną i odpaliłem. Wszystko było ok. Nie wkładałem ramu, bo ja mam DDR, a kolega ma DDR2. Ram sprawdzałem Memtestem pod dosem i wyszło ok. Po złożeniu komputerów, okazało się że mój nie chodzi tak jak trzeba (klik!!).
Nie wiem o jest grane.
Jak wiecie to piszcie.
Liczy się każdy post. :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych