Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czyszczenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Crivitas

Crivitas
  • Użytkownicy
  • 30 postów

Napisano 03 sierpień 2011 - 15:08

Witam!
Jestem kompletnym laikiem, ale czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy przedmuchanie wiatraczków odkurzaczem to zły pomysł? Myślałem też aby rozkręcić laptopa i wtedy jakoś poczyścić, co wy na to?
  • 0


#2 James

James
  • Użytkownicy
  • 48 postów

Napisano 03 sierpień 2011 - 15:17

Jeśli będziesz ostrożny, to możesz śmiało użyć odkurzacza. Ważne jest żebyś trzymał jego rurę z dala od elektroniki, bo to może źle się dla niej skończyć (kiedyś uwaliłem tak płytę główną). Jeżeli zamierzasz rozkręcić laptopa, to o wiele lepszym pomysłem jest przedmuchanie go sprężonym powietrzem. Po pierwsze efekt będzie o wiele lepszy, a po drugie jest to bezpieczniejsze.
  • 1

#3 Crivitas

Crivitas
  • Użytkownicy
  • 30 postów

Napisano 03 sierpień 2011 - 16:01

Super dzięki za odpowiedz. A powiedz mi jeszcze jedną rzecz. W przypadku, gdybym jednak nie rozkręcał lapka, to lepiej wydmuchać kurz tak jak pisałeś sprężonym powietrzem czy jednak pozostać przy odkurzaczu i ryzykować? Rozmawiałem o tym z kilkoma osobami i każdy mówi inaczej.
No i jak myślisz? pomoże to coś przy przegrzewaniu się?
  • 0

#4 wujashek

wujashek
  • Użytkownicy
  • 211 postów

Napisano 03 sierpień 2011 - 16:10

rozkrec go, zdemontuj caly uklad chlodzenia, przedmuchaj za pomoca powietrza ktore masz w plucach, wyczysc stara paste termoprzwodzaca za pomoca spirytu lub alkoholu izopropylowego i naloz nowa paste. efekt bedzie znaczacy :)
  • 0

#5 James

James
  • Użytkownicy
  • 48 postów

Napisano 03 sierpień 2011 - 16:24

Bez rozkręcania lepiej sprawdzi się odkurzacz, ponieważ wessie kurz. Natomiast sprężone powietrze popchnęłoby go tylko dalej: wentylator byłby czysty, ale kurz nadal by zalegał w środku i tamował poprawny obieg powietrza w obudowie, przez co laptop mógłby się nadal przegrzewać.
Jeśli laptop ma już swoje lata, to wyczyszczenie go na pewno pomoże, szczególnie gdy nie był jeszcze nigdy czyszczony. Oczywiście przegrzewanie się może mieć także inną swoją przyczynę, ale kurz w środku jest tą najczęstszą.
  • 0

#6 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 03 sierpień 2011 - 18:50

Jest jeszcze jeden bezpieczny sposób używając odkurzacza a nie używając sprężonego powietrza ;) Użyj okrągłego pędzla. Średnica około 2.5-4 cm i odkurzacz. Pędzelkiem sobie miotasz a elektroniki odkurzaczem nie uwalisz :) Sprężone powietrze Ci się skończy a pędzel nie :)
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#7 magik092

magik092
  • Użytkownicy
  • 1555 postów

Napisano 03 sierpień 2011 - 20:49

Ale to jeśli chodzi o rozkręcanie laptopa, a w tym wypadku lepsze będzie sprężone powietrze :P
Co do nierozkręconego laptopa to lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz (wciąganie powietrza), ze względu na wymienione już aspekty :D
  • 0

Dołączona grafika


#8 Crivitas

Crivitas
  • Użytkownicy
  • 30 postów

Napisano 05 sierpień 2011 - 08:09

Super, dziś będę próbował waszych rad i napisze później jak mi poszło :P
A pastę dostanę w każdym sklepie komputerowym, right?
  • 0

#9 wujashek

wujashek
  • Użytkownicy
  • 211 postów

Napisano 05 sierpień 2011 - 10:36

w kazdym. tylko kup jakąś w miarę dobra, aby to mialo sens.
Zalman stg 2
Arctic Cooling MX 2
Arctic Silver V
lub z tanszych arctic cooling ceramique
  • 0

#10 Crivitas

Crivitas
  • Użytkownicy
  • 30 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 09:01

Kupiłem Arctic Cooling MX 2, wszystko zrobiłem tak jak trzeba... ale temperatura spadła mi tylko o kilka stopni. Widocznie coś jeszcze musi być na rzeczy :/
  • 0

#11 mivosh

mivosh

    Tak właśnie wyglądam ;D

  • Użytkownicy
  • 1231 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Napisano 09 sierpień 2011 - 09:06

Można zrobić jeszcze lapping procesora i chłodzenia, temperatury powinny spaść.
  • 0

#12 Crivitas

Crivitas
  • Użytkownicy
  • 30 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 09:11

Przymierzam się do takiego ścierania w związku z tym mam pytanie. Czy ktoś już z forumowiczów robił coś takiego. Z licznych opisów wynika, że
temperatura spada średnio od 5c do nawet 10c.
Rozumiem, że taki zabieg równa się z utratą gwarancji?
  • 0

#13 wujashek

wujashek
  • Użytkownicy
  • 211 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 10:31

lappingu procka w laptopie nie rob :P
wszystko dokladnie wyczysciles ze starej pasty (na radiatorze i procku nie moze nic ze starej pasty zostac)? nalozyles bardzo cienka warstwe? z kurzu wszystko wyczyszczone?
  • 0

#14 mivosh

mivosh

    Tak właśnie wyglądam ;D

  • Użytkownicy
  • 1231 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Napisano 09 sierpień 2011 - 11:27

Ale lapping chłodzenia może zrobić, jeśli nie ma możliwości wyjęcia procesora z laptopa.
  • 0

#15 wujashek

wujashek
  • Użytkownicy
  • 211 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 12:00

chlodzenie to spoko, ale procka niech nie rusza- to jest samo jadro krzemowe (idealnie gładkie) bez obudowy (IHS) jak w desktopowych cpu.
  • 0

#16 Crivitas

Crivitas
  • Użytkownicy
  • 30 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 12:30

Tak, wyczyściłem i wymieniłem pastę. Cóż pozostaje dokupić podkładkę chłodzącą ;)
  • 0

#17 wujashek

wujashek
  • Użytkownicy
  • 211 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 12:58

jaki to model laptopa?
  • 0

#18 Crivitas

Crivitas
  • Użytkownicy
  • 30 postów

Napisano 10 sierpień 2011 - 12:55

ASUS K50IJ
  • 0

#19 szymon_kox

szymon_kox
  • Użytkownicy
  • 119 postów

Napisano 05 listopad 2011 - 18:35

tylko nie laping radze rozkręcić lapka (chyba że na gwarancji to nie ) i po rozkręceniu przeczyścić podciśnieniem . ALE NIE OGKURZACZEM , PONIEWARZ PODCZAS PRACY OKURZACZA WYTWARZAJĄ SIĘ PEWNE STRUKTURY , KTÓRE MOGĄ SPALIĆ PEWNE CZĄSCIW KOMPUTERZE !! :>
  • 0

#20 magik092

magik092
  • Użytkownicy
  • 1555 postów

Napisano 05 listopad 2011 - 18:45

"ALE NIE OGKURZACZEM , PONIEWARZ PODCZAS PRACY OKURZACZA WYTWARZAJĄ SIĘ PEWNE STRUKTURY , KTÓRE MOGĄ SPALIĆ PEWNE CZĄSCIW KOMPUTERZE"
Eee.... Tu już zmyślasz :P
  • 0

Dołączona grafika



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych