Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zawieszanie komputera


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mateusz

Mateusz

    Redaktor naczelny

  • Administratorzy
  • 1541 postów

Napisano 29 kwiecień 2007 - 09:29

Z punktu widzenia sprzętowego zawieszanie może być przyczyną:

* uszkodzenia lub złego osadzenia modułów pamięci
* przegrzania komputera (procesora)

W pierwszym przypadku warto sprawdzić stan modułów, oczyścić je i prawidłowo osadzić ponownie. Zanim podejmiemy decyzję o wymianie (spory koszt) warto ustalić czy występują także inne objawy ewentualnego uszkodzenia np.:

* czarny ekran monitora przy włączaniu
* dźwięki sygnalizujące uszkodzenie emitowane przez BIOS podczas startu (patrz dźwięki)
* częste komunikaty o błędach pojawiające się na niebieskim tle ekranu

O ile nie występują warto przejść do diagnozy punku drugiego. Podejrzewając przegrzanie warto dokładnie oczyścić wnętrze komputera, a szczególnie wiatrak i radiator procesora. Bardzo pomocnym okaże się z pewnością pojemnik ze sprężonym powietrzem, jaki możemy kupić chyba w każdym sklepie ze sprzętem. Przy okazji warto sprawdzić, czy w miejscu gdzie stoi komputer jest wystarczająca cyrkulacja powietrza. Niestety producentom mebli brak często wyobraźni i montują jednolitą tylną ściankę w tej części biurka, a nawet ściankę nośną z grubej płyty wiórowej. O ile tak jest, trzeba wykonać w niej solidne otwory wentylacyjne lub najlepiej zdemontować. Jeżeli te czynności nie przyniosą oczekiwanego efektu, a nasze temperatury okażą wyższe trzeba pomyśleć o lepszym radiatorze, wiatraku lub zwiększeniu liczby wiatraków pod obudową. Temperaturę procesora można obniżać tez na drodze odpowiedniego wsparcia programowego, ale to już zupełnie odrębny temat.
  • 0


#2 frenchman

frenchman
  • Użytkownicy
  • 28 postów

Napisano 30 kwiecień 2007 - 22:40

Inne powody zawieszania:

* podkręcanie sprzętu, szczególnie przez nie doświadczone osoby, staramy się jak najwięcej wycisnąć ze sprzętu a zapominamy o stabilności naszego PeCeta. Warto wtedy "odkręcić" dany podzespół który podkręcaliśmy i zobaczyć czy nadal występują zwiechy.
* za słaby zasilacz, zasilacz jest komponentem o który najmniej dbamy a to on przecież zapewnia działanie całemu sprzętu. Zapominamy o nim. Jeżeli coś wymienialiśmy, dokupiliśmy możliwe że to właśnie zasilacz nie wyrabia. Warto wtedy wypiąć zbędne kości ramu, zbędne karty rozszerzeń, drugi dysk i napędy. Jeżeli komputer nie będzie się wieszać, oznacza to że czas na nowy zasilacz.
* zaśmiecony system, to chyba banalnie proste, dla niedoświadczonych - załatwić sobie formata dysku, doświadczeni albo sami sformatują albo będą umieli wyczyścić system
  • 0
Dołączona grafika
CPU : AMD Athlon XP, Barthon-M 3200+ [1.83@2.2GHz] 1.575V // MOBO : ASUS A7N8X v2.0, BIOS 1010 // RAM : DDR 512 MB 3-8-4-4 GoodRAM
GPU : GeForce4 MX 440 128MB/128Bit AGPx8 275mHz/400mHz // HDD : Seagate Barr. 7200.7 120GB 8MB Cache // Chieftec 400W (GPS-400AA-101A)

#3 £akO

£akO
  • Użytkownicy
  • 130 postów

Napisano 07 maj 2007 - 11:12

będą umieli wyczyścić system


CCleaner, O&O Defrag i 20% przyspieszenie systemu ;D

Co do CCleaner`a radzę zrobić kopię rejestru (przy naprawie problemów sam prosi o stworzenie kopii - nie jest to obowiązkowe ;))
  • 0
Dołączona grafika


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych