Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Recenzja] Alphacool Yellowstone HF14


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Alphacool

Alphacool
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 27 listopad 2009 - 13:07

Alphacool, niemiecka firma z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie chłodzenia wodnego. Dzisiaj pod lupę wzięliśmy ich najmłodsze dziecko blok wodny Yellowstone HF14. Zapraszam do lektury testu tego bloku.

Yellowstone dostajemy w opakowaniu wykonanym z cieniutkiego przeźroczystego plastiku przez który bardzo dokładnie widać sam blok wodny. Niestety takie opakowanie nie jest idealnym rozwiązaniem. Niby blok jest umocowany w otworze w kartonie na którym się znajduje lecz bardzo łatwo z niego wypada i lata po całym opakowaniu. Z tyłu pudełka znajdziemy informacje o producencie i znaczek zgodności produktu z RoHS.

Dołączona grafika

W środku opakowania oprócz bloku znajdziemy krótką obrazkową instrukcje montażu z opisem po niemiecku i angielsku, szkoda, że zabrakło polskiego. Jest tu również drugie prostokątne pudełko w którym znajdują się pasta termoprzewodząca w strzykawce (tzw. No-name) oraz zestaw śrub, nakrętek, sprężyn i podkładek potrzebnych do zamontowania bloku na płycie głównej. Dostajemy też klucz niezbędny do montażu.

Dołączona grafika

Yellowstone dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych. My do testów dostaliśmy podstawowy (S/S/S) czyli cały srebrny. Oto kilka podstawowych informacji o bloku:
Materiały: podstawa czysta elektrolityczna miedź, top mosiądz, zapinka aluminium
Wymiary podstawy: 50mm x 50mm x 3mm
Wysokość z topem 15mm
Odległość między gwintami (środek otworu-środek otworu): 19mm
Gwinty: 2x 1/4"
Wysoki przepływ: do 4.9l/h
Waga bloku: 250g
Kompatybilność: wszystkie płyty główne z socket 775/1156/1366

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Blok skręcony jest na cztery imbusowe śruby M3. Top i podstawka uszczelnione są oringiem. Spód bloku to stary i sprawdzony prison o wymiarach 17x20x3mm (szer. x głęb. x wys.). Finy są w kształcie kwadratu o boku jednego milimetra a jest ich 168 szt. Za zwiększenie osiągów bloku odpowiada wbudowany w top sprayer.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

TESTY
Nakładanie pasty:
Pasta jaka została użyta do testów to Arctic Silver 5. Przed nałożeniem procesor został dokładnie wyczyszczony. Pasta była równomiernie rozprowadzana po powierzchni procesora za pomocą karty telefonicznej.
Wygrzewanie pasty:
Każdorazowo pasta była wygrzewana przez godzinę, za pomocą programu Orthos, przed rozpoczęciem właściwych testów. Czas spoczynku - "idle" oraz test wydajności pod obciążeniem - "stress"
Pomiędzy testami procesor był w spoczynku równe 30min. Procesor obciążany był programem Orthos, temperatury "stress" zostały spisane po 30min.
Testowy układ chłodzenia cieczą:
Chłodnica Black Water + dwa wentylatory 120mm pracujące z napięciem 5V. Węże 10/14, do chłodzenia została użyta woda demineralizowana + borygo, pompka Hydor Seltz L-20
Konfiguracja testowa:

Procesor: Intel Core2Duo E7300 2.66GHz @ 4.00GHz
Płyta Główna : DFI P45 Series Blood-Iron
Karta Graficzna : TwinTech GeForce 9600GT 512MB DDR3
Pamięć RAM : OCZ 2GB 1066GHz Dual Channel
Zasilacz : Tagan TG500-BZ
Dysk twardy : Samsung 250GB

Temperatury procesora zostały mierzone za pomocą programu CoreTemp w wersji 0.95.4. Temperatura cieczy została mierzona za pomocą termometru cyfrowego.
Yellowstone HF14 jest banalny w montażu. Na brawa zasługują bardzo mocne sprężyny, ryflowane nakrętki dzięki którym blok montuje się bez narzędzi oraz bardzo solidna zapinka. Do testów zostały użyte króćce na wąż 10/13.
Podczas testu sprawdzałem temperaturę procesora taktowanego 4009.6 GHz z napięciem 1.48V. Wyniki przedstawione na diagramach są opisane w "stres" oraz "idle"

Dołączona grafika

Wszystkie pomiary temperatur zostały wykonane trzy razy następnie została wyciągnięta średnia. Temperaturę cieczy mierzyłem termometrem cyfrowym, również trzy razy i również z wyciągnięciem średniej. Oto wyniki:

Dołączona grafika

Podsumowanie
Alphacool Yellowstone HF14 to bradzo dobra propozycja dla ludzi którzy kochają overclocking oraz niskie temperatury swojego procesora. Cena bloku w sklepie www.angela.pl to 259zł. Cena dosyć wygórowana ale osiągi bloku wszystko wynagradzają. Do pełni szczęścia brakuje tylko dołączonych w zestawie króćców i backplate.

ALPHACOOL YELLOWSTONE HF14
Cena: 259zł

+wydajność
+ wygląd
+materiały

-cena
-brak króćców w zestawie
-brak instrukcji po polsku
  • 0


#2 Looos

Looos
  • Użytkownicy
  • 248 postów

Napisano 27 listopad 2009 - 16:58

kryptoreklama czy co ?
  • 0
C2D e8400 @ 3.6GHz, Zalman 7700 Cu, Geforce XFX 250gts, 6gb ramu, 2x Dell P2210, SpacePilot Pro

#3 Alphacool

Alphacool
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 27 listopad 2009 - 17:24

Dlaczego uważasz, że to kryptoreklama? Jest to recenzja pisana przez osobę niezwiązaną bezpośrednio z firmą Alphacool.
  • 0

#4 Michal

Michal

    Michal

  • Guests
  • 1386 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 27 listopad 2009 - 17:24

Looos, Normalna recenzja :)

Autor dostał pozwolenie na publikacje :)
  • 0
Dołączona grafika
Dołącz do fanów PCFoster.pl na Facebooku. Zapraszamy!

#5 Alphacool

Alphacool
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 27 listopad 2009 - 17:26

Aby zapobiec późniejszym problemom oświadczam, że teksty zamieszczane przeze mnie (Konto Alphacool) są moją własnością bądź mam prawo do ich publikacji w internecie.
  • 0

#6 Looos

Looos
  • Użytkownicy
  • 248 postów

Napisano 27 listopad 2009 - 18:25

Okej, jestem dość podejrzliwy w sprawie czegoś takiego, ale jeśli wszystko zostało omówione to mogę tylko przeprosić, co też zrobię. Przepraszam za to że jestem podejrzliwy.
A jeśli to nie reklama na zaprasza na "pewne forum" (wystarczy poszukać google.pl), można tam przesłać bloczek wodny. Zostanie on dokładnie przetestowany i zrecenzowany. Skoro jest taki dobry to warto go porównać z innymi, mieć satysfakcję i kiedyś sprzedać go w dobrej cenie.
  • 0
C2D e8400 @ 3.6GHz, Zalman 7700 Cu, Geforce XFX 250gts, 6gb ramu, 2x Dell P2210, SpacePilot Pro

#7 Alphacool

Alphacool
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 28 listopad 2009 - 10:26

Hmmm, dobry pomysł, lecz muszę Ci powiedzieć, że za jakiś czas będą recenzje porównawcze. Np. pomiędzy blokami, bądź porównanie dobrego AC z WC. No ale jak to mówią, od razu Krakowa nie zbudowano i na wszystko potrzeba niestety czasu.
  • 0

#8 Mateusz

Mateusz

    Redaktor naczelny

  • Administratorzy
  • 1541 postów

Napisano 28 listopad 2009 - 10:50

Zawsze może to zrobić jeden z naszych redaktorów, którzy są niezwiązani z producentem i obiektywni w swoich artykułach.
  • 0
Dołącz PCFoster.pl na Facebooku: http://www.facebook.com/pcfosterpl :) Zapraszamy!

#9 Alphacool

Alphacool
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 28 listopad 2009 - 20:58

Pomimo używania nicku Alphacool również jestem niezwiązany z firmą. W żadnym wypadku przy tworzeniu takiego tekstu nie patrzę na sprzęt subiektywnie.
Wkrótce zaczną się dostawy sprzetu innych firm do testów, więc będzie widoczna większa obiektywność.
  • 0

#10 Looos

Looos
  • Użytkownicy
  • 248 postów

Napisano 28 listopad 2009 - 23:03

Alphacool
Ja nie mam nic do gadania na tym portalu, ale skoro masz otrzymać jakieś dostawy sprzętu to nie sądzisz, że warto byłoby nawiązać współpracę z jakimś portalem ?
Wszystko zależy od ciebie, imo recki lepiej się czyta gdy są przeprowadzane przez portal aniżeli przez użytkownika. Przy portalu mamy pewność co do obiektywności, a jeśli mówimy o użytkowniku to trochę lub więcej subiektywności może się wkraść. W Twoim przypadku to chyba wykluczone, ale nigdy nie wiadomo...
  • 0
C2D e8400 @ 3.6GHz, Zalman 7700 Cu, Geforce XFX 250gts, 6gb ramu, 2x Dell P2210, SpacePilot Pro

#11 Alphacool

Alphacool
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 30 listopad 2009 - 11:00

Owszem, lecz jest pewna zasada, współpracując z portalem piszę tylko dla niego i oddając recenzję do publikacji zgadza się na to, że dany portal od tego momentu jest właścicielem danego tekstu, co za tym idzie autor traci możliwość publikacji tej recenzji dalej. Firmy wysyłające mi sprzet do testów wymagają aby dany tekst "zawisł" w kilku miejscach a nie tylko w jednym. Daje to im wieksze korzyści niższym kosztem. Takie prawa marketingu. Ponadto, jeśli publikuję recenzję w sposób jak wyżej właściciel portalu może się do mnie zgłosić, czy wyrażam zgode na jej normalną publikację, to już zależy od intencji właściciela portalu. Rozejrzyj się w sieci, jeden portal już tak z tą recenzją zrobił ;D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych