Skocz do zawartości


Zdjęcie

BIOS nie widzi Cd ROM

Bios CD ROM Nie Widzi

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Remacker

Remacker
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 14 wrzesień 2015 - 17:17

Witam. Od dłuższego czasu mój laptop ma problemy ze stacją cd rom. Na początku zauważyłem, że nie mam go w "Mój komputer", później, że nie pojawia się w Menadżerze urządzeń. Myślałem, że to wina Windowsa jednak na końcu okazało się, że BIOS ma również problemy z wykryciem go. Co jakiś czas pokaże się, ale przeważnie nie wykrywa. Zawsze omijałem to uzywając Pendrive'a, ale teraz chcąc formatować wszystko potrzebuję płyty. Podmieniłem Stację dysków z drugim laptopem i laptop nr 2 wykrył stację u siebie, a ten co miał problemy dalej milczał (czyli problem z samą stacją można wykluczyć). Sama stacja otwiera się oraz zamyka, po włożeniu obraca płytą, ale nie czyta jej zawartości, BIOS jak w temacie - nie widzi. Gdzie może leżeć przyczyna? Brakuje mi pomysłów.
Z góry dzięki za jakiekolwiek podpowiedzi. 
Posiadam Lenovo G510


  • 0


#2 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 14 wrzesień 2015 - 21:33

coś więcej o stacji...

zakładając, że jest to zewnętrzny napęd podłączany przez usb - może dostaje za mało prądu? do części zewnętrznych napędów były dołączane przewody Y - pozwalające na zasilanie napędu z 2 portów usb (500mA +500mA). może tylko 1 z portów masz o wyższej obciążalności?

możesz też spróbować użyć aktywnego (z zasilaczem) huba usb - o ile go masz albo możesz pożyczyć.


  • 0

#3 Remacker

Remacker
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 15 wrzesień 2015 - 14:28

Dzięki za odpowiedź. To nie jest napęd przez USB tylko typowy wbudowany w laptop. Podmieniłem je wykręcając z obu laptopów i zamieniając z sobą te napędy. Mam małe przeczucie, że może to być wina konektora. Zauważyłem, że jeśli przycisnę pod plastikiem gdzie jest ten cd-rom to o wiele czesciej pokaze sie opcja w Boot Managerze.
Nie wiem czy mogę wrzucać tutaj linki z allegro, ale ciężko mi to inaczej wytłumaczyć. Chodzi mi o taką część:
http://allegro.pl/ko...5667695782.html
Ale to tylko teoria średnio obeznanego człowieczka.
Napęd to MATSHITA DVD-RAM UJ8E1
EDIT:
To raczej niemozliwe, ze to wina plyty glownej skoro wszystko inne dziala, nie?


  • 0

#4 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 15 wrzesień 2015 - 18:52

konektor - możesz mieć rację - od zabrudzonych styków, luźne mocownie płytki, po uszkodzenie taśmy.

wina płyty głównej - od lutowania bezołowiowego wiele rzeczy zaczęło być możliwe - osobiście uważam, że takie uszkodzenie jest chyba najmniej prawdopodobne


  • 0

#5 Remacker

Remacker
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 16 wrzesień 2015 - 11:24

I jeszcze raz dzięki za odpowiedź. Właśnie zamówiłem ten konektor i zobaczę czy przypuszczania były dobre. Jak dojdzie i podmienię tą część to napiszę tutaj o efekcie. 


  • 0

#6 Remacker

Remacker
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 19 wrzesień 2015 - 13:54

Paczka doszła, wymieniłem konektora i odpaliłem Boot Managera. Wykrył wszystko jak należy.


  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Bios, CD, ROM, Nie, Widzi

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych