Skocz do zawartości


Zdjęcie

Linux Ubuntu tylko w wersji konsolowej | Uruchomienie w tle systemu Linux

Linux Ubuntu Konsolowa Wersja tekst konsola

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Darkmoner

Darkmoner
  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 20 sierpień 2015 - 22:22

Witam ! :)

 

Ostatnio strasznie zainteresowała mnie nauka na systemie operacyjnym Linux Ubuntu .

Najwygodniej pracuje mi się na samej konsoli i chciałbym się nauczyć jak najlepiej ją posługiwać.

Wpadłem na pomysł aby nie kupować VPS po to aby się na nim uczyć tylko postawić Linux'a na VirtualBox'ie.

Problem leży w tym że gdy pobieram Linux'a z oficjalnej strony to na starcie uruchamia się wersja graficzna a mi zależy na tym aby mieć tylko wersję konsolową.

Czy jest opcja pobrania obrazu Linux Ubuntu bez wersji graficznej ?

Głównie zależy mi na tym aby mieć przed sobą obraz tej pięknej czarnej konsoli a nie graficznego Linuxa ;)

A może jest opcja uruchomienia go w tle i łączenia się jakoś za pomocą putty ?

Jeśli tak to to by była już bajka ;)

Ważne aby system był odizolowany od mojego Windows'a ;)

 

Czekam na odpowiedzi :D

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc :D


  • 0


#2 ~janusz

~janusz
  • Użytkownicy
  • 238 postów

Napisano 21 sierpień 2015 - 18:12

Ubuntu server nie posiada żadnego środowiska domyślnie.

Ewentualnie jak przy logowaniu przełączysz sobie screen za pomocą ctrl +alt + f2 to przełączysz się na tekstowy terminal. Możesz też odinstalować środowisko graficzne:

sudo apt-get remove gdm

Masz też inne distro - centos, debian (instalowane z minimalnych obrazów nie mają "iksów"), jednak mogą być mniej przyjazne dla ludzi znających ubuntu ze względu na domyślne pakiety i przeznaczenie.

 

Co do putty - kazdy unix, który ma otwarty na firewallu (domyślnie brak w ubuntu, jest np w centos) port 22 i zainstalowane openssh może być zarządzany przez Putty:

sudo apt-get install openssh-server [może być pod inną nazwą]
service ssh start

W maszynie virtualbox ustawić sieć bridge (IP jak osobny komputer wpięty do switcha) lub NAT +

przeforwardowanie portów (łączysz się wtedy na adres lokalny hosta np 127.0.0.1 lub inny aktywny interfejs z przeforwardowanym portem do maszyny gościa).


  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Linux, Ubuntu, Konsolowa, Wersja, tekst, konsola

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych