Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prośba o złożenie PC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kacper 4127

Kacper 4127
  • Użytkownicy
  • 11 postów

Napisano 12 styczeń 2015 - 21:09

Witam. Czy mógłbym prosić aby ktoś tak miły doradził mi jaki komputer złożyć w budżecie ~2500zł? Miałem kupić jakiś czas temu komputerek wraz z monitorem lecz niestety musiałem wydać pieniądze na inny cel i wyszło jak wyszło :/

 
Komputer miałby służyć głownie do gry Battlefield 4  (aby chodziła płynnie na wysokich/ultra) razem z rozdzielczością FullHD (1920x1080p). Mój budżet wynosi około trzech tysięcy złotych lecz muszę doliczyć też do tego monitor.
 
Bardzo bym prosił o pomoc :)
 
a tutaj z szablonem
 
1. Maksymalny budżet - 2500
2. Zastosowanie komputera - Gry, praca na nim.
3. System operacyjny - Nie
4. Monitor - NIE
5. Mysz/Klawiatura - NIE
6. Obecne posiadane części - BRAK
7. Podkręcenie sprzętu - NIE
8. Rozdzielczość monitora - 1920x1080
9. Informacje dodatkowe - Komputer musi być sprawny i żeby uciągnął nieszczęsnego BF4 na wysokich/ultra. Będzie na nim otwarte duużo programów więc nie ma mowy o jakimś wielkim zamulaniu

  • 0


#2 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2015 - 00:21

Hej,

trochę przekroczyłem zakładany przez Ciebie budżet, ale może moja propozycja będzie inspiracją do dalszych przemyśleń :-)


Procesor            - AMD FX-6300 (FD6300WMHKBOX)         - ok. 410 zł
6 rdzeni powinno wystarczyć. Jest to ulepszona wersja Vishera. Na początku możesz wypróbować chłodzenie boxowe, jednak większość użytkowników doradza wymianę.

Płyta główna      - ASRock 990FX Extreme3                          - ok. 410 zł

Karta graficzna  - Gigabyte GV-R927XOC-2GD                    - ok. 780 zł
opinia z Internetu: "Bardzo przyzwoita karta graficzna, BF4 na Ultra w Full-HD płynie"

Pamięć RAM       - Patriot 8 GB PV38G186C9K                    - ok. 350 zł

Dysk                   - Western Digital Caviar WD10EZRX          - ok. 230 zł
1TB, cichy, cache 64MB oraz SATA III.

Obudowa            - SilentiumPC Gladius M30                         - ok. 170 zł
tania, ale przewiewna i funkcjonalna.

Zasilacz               - Seasonic M12II-620                                 - ok. 330 zł
posiada certyfikat "80 Plus Bronze" oraz 620W, które "udźwigną" zarówno Procesor AMD, jak i kartę graficzną Gigabyte.

Napęd optyczny     - LG GH24NSC0                                      - ok.  50 zł

                                                                                      Razem: 2730 zł


  • 1

#3 Kacper 4127

Kacper 4127
  • Użytkownicy
  • 11 postów

Napisano 13 styczeń 2015 - 01:08

@Goldfinger

 

wielkie dzięki tylko ta cena :/ Chciałbym ale nie mogę :X


  • 0

#4 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2015 - 01:50

OK, po wprowadzeniu modyfikacji do powyższego zestawu cena spełnia Twoje finansowe założenia.
Zmiany to: procesor, dysk i zasilacz. Pozostałe podzespoły bez zmian.


Procesor               - AMD FX-4300 (FD4300WMHKBOX)                - ok. 340 zł
4 rdzenie, ale nadal powinno wystarczyć. W przyszłości masz dobrą bazę do rozbudowy o modele 6 i 8 rdzeniowe.

Płyta główna         - ASRock 990FX Extreme3                                 - ok. 410 zł

Karta graficzna     - Gigabyte GV-R927XOC-2GD                           - ok. 780 zł
Opinia z Internetu: "Bardzo przyzwoita karta graficzna, BF4 na Ultra w Full-HD płynie"

Pamięć RAM         - Patriot 8 GB PV38G186C9K                            - ok. 350 zł

Dysk                      - Seagate Barracuda 7200.12 ST500DM002    - ok. 175 zł
500GB, cache 16MB oraz SATA III

Obudowa               - SilentiumPC Gladius M30                                - ok. 170 zł
Tania, ale przewiewna i funkcjonalna.

Napęd optyczny     - LG GH24NSC0                                                - ok. 50 zł

Zasilacz    - Thermaltake SMART SE 530W                                     - ok. 210 zł
Również posiada certyfikat "80 Plus Bronze" oraz 530W - poradzi sobie z procesorem AMD i grafą od Gigabyte.    
        
                                                                                                 Razem: 2485 zł


  • 0

#5 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2015 - 02:08

A jednak muszę sam siebie poprawić. Stwierdzam, że powyższy zasilacz Thermaltake SMART SE 530W może być niewystarczający.

Właściwszy będzie LC-Power LC6650GP3 V2.3 w cenie 220zł, co pozwoli uzyskać cenę końcową 2495 zł.

 

Te dodatkowe 120W może się jednak przydać. Cena końcowa bierze pod uwagę fakt, że każdy z podzespołów uda Ci się odebrać osobiście.

Nie liczyłem ceny przesyłek kurierskich.


  • 0

#6 Ationx

Ationx
  • Użytkownicy
  • 1049 postów

Napisano 14 styczeń 2015 - 14:30

@Goldfinger

3 posty w temacie i żaden z nich nie zawiera kompletnie żadnej sensownej porady. Zestawy słabizna, porada o zasilaczu też nie trafiona.

 

Autorze, jeśli chciałbyś od razu 8 GB RAM (ze względu na tą ilość otwartych programów) to w tej cenie taki zestaw będzie najlepszy

HDD http://www.morele.ne...00dm003-432403/

CASE http://www.morele.ne...-spc090-580233/

MOBO http://www.morele.ne...85m-e45-599722/

DVD http://www.morele.ne...s124-14-602613/

PSU http://www.morele.ne...0096-eu-649091/

CPU http://www.morele.ne...refresh-636603/

RAM http://www.morele.ne...1s00ceu-472804/

GPU http://www.morele.ne...7oc-2gd-617303/

 

Razem 2552

 

Trochę przekroczone, ale mam nadzieję, że możesz tyle dorzucić.

 

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora
http://www.morele.ne...odzenia-266770/
to ta usługa.
Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
chłodzenie na procesor
http://www.morele.ne...dzeniem-690846/
W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu "kod promocyjny" należy wpisać
O44Y129AC8
i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
Alternatywnie zamiast montażu możesz wybrać kartę sieciową wi-fi Asus USB N10 Nano
http://www.morele.ne...10-nano-621331/
Wtedy  przy zamawianiu skorzystaj z kodu
WP35ZXZG5A


  • 0

#7 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 styczeń 2015 - 16:31

@Ationx

Witaj,
1 post w temacie i nie zawiera kompletnie żadnej sensowej porady. Zestaw nieprzemyślany, którego najsłabszym punktem jest płyta główna,

a także średniej mocy zasilacz, co mocno ogranicza przyszłą rozbudowę.

Dysk HDD - dobra propozycja, tylko czy naprawdę potrzebny jest Kacprowi dysk 1TB ?

Obudowa - oto kilka opinii ze strony, którą poleciłeś:
1. "Taka średnia ta obudowa. Trudno upchać kable".
2. "trudno dostępny filtr do zasilacza (wyciągany z dołu od środka a nie od tyłu".
3. "słabej jakości szuflady na dyski 3,5 cala (lekkie luzy) w obudowie z przed 8 lat miałem śledzie które były dużo lepsze."

Płyta główna - słabizna, ze słabiutką sekcją zasilania i bardzo niewielką możliwością rozbudowy (gniazda rozszerzeń), bardzo mało gniazd USB.
Widocznie musiałeś "oszczędzać" po wybraniu procesora Intel Core i5. To zrozumiałe, ale średnio rozsądne.

Napęd optyczny - OK.

Zasilacz - tutaj pokazałeś, że nie do końca przemyślałeś temat. Zajrzyj na stronę producenta karty graficznej, którą poleciłeś, czyli
GV-R927OC-2GD - strona: http://www.gigabyte..../gv-r927oc-2gd/
i przeczytaj tam następujące zdanie: "Wymagany zasilacz minimum 500W" a następnie zastanów się, jaki sens ma polecanie zasilacza 450W.

Procesor - jest w porządku, i5 to wydajny procesor, ale jak widzisz (albo i nie widzisz) raczej trudno go skonfigurować w zestawie do grania za 2500zł.

Pamięć RAM - każdy ma swój gust. Ja wolę Patriot niż Crucial, ktoś inny będzie wolał Kingston.

Karta graficzna - oto kilka opinii o tej karcie z polecane przez Ciebie sklepu:
1. "Głośne i nie najlepsze chłodzenie".
2. "dość głośna 32 dB na 20% wentylatorach, 38 dB na 70 %"
3. "W moim egzemplarzu nieznośnie piszczą cewki."
4. "Glosny wentylator podczas duzego obciazenia"
Polecany przeze mnie model karty graficznej ma zdecydowanie lepsze opinie na temat dB.


Rozumiem, że na CPU Intel można zbudować dobry zestaw (sam mam teraz komputer na procesorze tej firmy), ale Tobie się to zwyczajnie nie udało.
Dałeś naprawdę dobry procesor, do słabiutkiej płyty głównej, oraz głośną kartę graficzną do zasilacza, który będzie się męczył z "udźwignięciem" grafy i procka

razem wziętych. Swoje "dzieło" zwieńczyłeś raczej mało ambitną obudową.

Pozdrawiam.


  • 0

#8 Ationx

Ationx
  • Użytkownicy
  • 1049 postów

Napisano 15 styczeń 2015 - 10:22

I właśnie tymi komentarzami pokazałeś, że o budowaniu komputera nie masz kompletnie zielonego pojęcia.

 

1. Dysk - czy potrzebny czy nie, to obecnie dyski 500 GB zwyczajnie się nie opłacają. Za 30-50 złotych więcej masz pojemność X2 plus szybsze transfery. Do tego obecnie nowy gry zajmują po 30-60GB, do tego trochę filmów FullHD i już dysku nie ma. 500 GB to już pieśń przeszłości i czas się z tym pogodzić.

 

2. Obudowa jak obudowa, nic specjalnego, nie ma kasy na wybrzydzanie. Można trochę dopłacić do lepszego Zalmana Z3/Plus jakby się znalazła dodatkowa gotówka, ale branie czegoś droższego w tym budżecie nie ma sensu.

 

3. Płyta nie jest wybitna, ale jest ok. Gniazd USB i tak pewnie wszystkich nie wykorzysta. Wejście PCI ma, PCI-E x1 ma, PCI-E x16 ma, 4 sloty na RAM, przednie USB 3.0. Wszystko co potrzeba posiada. Sekcja zasilania wybitna nie jest, ale do i5 bez OC wystarczy.

 

4. i5 w zestawie za 2500 trudno skonfigurować? Proszę Cię nie ośmieszaj się. i5 przy obecnej cenie dolara można bez problemu dawać do zestawów od 2100 wzwyż. Najwyżej karta graficzna nie będzie najwyższych lotów, ale to zawsze można zmodernizować, ale ma się przynajmniej konkretną bazę pod rozbudowę.

 

5. Grafika owszem, nie ma świetnego chłodzenia, ale budżet napięty. Jeśli można trochę dorzucić to wskazany jest MSI

http://www.morele.ne...ming-2g-599531/

będzie zdecydowanie ciszej i chłodniej.

 

6. RAM wybiera się według ceny. Dla mnie nie ma znaczenia czy co Crucial, Kingston czy coś tam jeszcze innego. To co najbardziej się opłaca w danej chwili to się poleca.

 

7. Na koniec zostawiłem wisienkę na torcie - zasilacz. Zanim napiszesz pierdołę skopiowaną ze strony producenta (dla łosi mających zasilacze Logic, Tracer czy inne ścierwo) zapoznaj się z testami, które pokażą rzeczywisty pobór mocy. Corsair VS 450 ma 408W na linii 12V. Taki zestaw jak dobije do 250W pod obciążeniem to będzie dobrze, zatem taki Corsair będzie obciążony ledwo trochę powyżej połowy. Do tego zasilacza można nawet GTX 980 podłączyć i nic się nie stanie, bo taki zestaw ledwo przekroczy 300W pod obciażeniem. Oczywiście przy karcie za takie pieniądze mile widziany jest zasilacz z wyższej półki, ale technicznie nie ma przeszkód, aby takie połączenie stworzyć. Będzie działać bez problemu.

 

Dając 4 "rdzeniowego" FX'a w zestawie za blisko 2500 pokazałeś, że niczym znaczącym oprócz porządnego zasilacza nie różni się on od zestawów wciskanych nieświadomym ludziom w sklepach przez pseudo informatyków. Do osiedlowego sklepu "U Wiesia" byś się nadał jak znalazł :D


  • 0

#9 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2015 - 15:32

@ Ationx

Witaj Ationx

Znowu widzę u Ciebie bardzo emocjonalne podejście do tematu. Niestety Twoje emocje powodują, że brak Ci dystansu do tematu i owocuje to tym, że swoje osobiste przekonania przyjmujesz za ostateczną wyrocznię.

Spróbuję mimo Twojego zacietrzewienia i braku chęci do zrozumienia argumentów drugiej strony, jeszcze raz wytłumaczyć Ci, na czym polegają błędy w Twoim rozumowaniu.


ad 1. Dysk - "do tego trochę filmów FullHD" - ten fragment najprawdopodobniej świadczy o Twoim podejściu do ochrony własności intelektualnej, czyli ściągania filmów FullHD z Internetu.

Prawdopodobnie "pobierasz" te filmy garściami i myślisz, że inni też tak robią, zamiast korzystać z serwisów VOD i kupować filmy na DVD i Blu-ray. Myślisz też, że obecnie ludzie składują

swoje gry ważące po 30-60GB na dysku, zamiast grać poprzez Steam, gdzie gry ważą zazwyczaj ok. 1GB. Stąd pewnie Twój nawyk posiadania dysku dużej pojemności.

Ationx, nie wszyscy są tak "sprytni inaczej", jak Ty zapewne jesteś.

ad 2. "Obudowa jak obudowa, nic specjalnego" - dziękuję, że potwierdziłeś mój zarzut odnośnie do Twojej konfiguracji.

ad 3. "Płyta nie jest wybitna" ... "Sekcja zasilania wybitna nie jest" - Ponownie dziękuję, że potwierdziłeś moje zarzuty odnośnie do Twojej konfiguracji. Czy Ty w ogóle czytałeś swój własny post przed wysłaniem ?

Poza tym ładnie żonglujesz słowami i zamiast napisać prawdę, że płyta "jest słaba", stosujesz lingwistyczną ekwilibrystykę i piszesz, że "nie jest wybitna" - Ationx, zrozum, że w odniesieniu do procesora Core i5,

który jest "nowym Mercedesem klasy E", proponowana przez Ciebie płyta jest "używanym Fiatem Seicento". Czy aż tak trudno napisać prawdę ?

ad 4. "i5 w zestawie za 2500 trudno skonfigurować? Proszę Cię nie ośmieszaj się. i5 przy obecnej cenie dolara można bez problemu dawać do zestawów od 2100 wzwyż. Najwyżej karta graficzna

nie będzie najwyższych lotów, ale to zawsze można zmodernizować, ale ma się przynajmniej konkretną bazę pod rozbudowę."

Ationx, widać, że ponoszą Cię emocje i nie jesteś zdolny do samokrytyki, która by się Tobie jednak bardzo przydała. Otóż przyjmij do wiadomości domorosły ekspercie, że bazą do rozbudowy komputera jest płyta główna,

a nie procesor, czy karta graficzna, jak wynika z tego, co napisałeś. To od płyty głównej zależy, jak długo będziemy mogli utrzymywać cały zestaw przy życiu i jeśli jest ona wysokiej klasy, tak jak ta, którą zaproponowałem

w moim zestawie, to i możliwości rozbudowy będą większe i przez dłuższy czas. Jeśli jest słaba (bądź jak Ty lubisz pisać "nie jest wybitna") to i możliwości rozbudowy w przyszłości będą skromne.

To są rzeczy proste, ale rozumiem, że niektórzy ludzie mają problem z ich zrozumieniem.

"Najwyżej karta graficzna nie będzie najwyższych lotów" - użytkownik Kacper 4127 potrzebuje karty graficznej wysokich lotów.

Polecana przeze mnie właśnie taką jest. Jej dodatkowe zalety to fakt, że ma ciche chłodzenie oraz mieści się w zakładanym budżecie.

 

ad 5. "Grafika owszem, nie ma świetnego chłodzenia, ale budżet napięty. Jeśli można trochę dorzucić to wskazany jest MSI"
- już po raz trzeci dziękuję za przyznanie mi racji. Powyższy fragment nie tylko pokazuje, że się ze mną zgadasz, ale również lubisz fantazjować w związku ze zwiększaniem budżetu zakupowego.

Jeśli człowiek ma do wydania 2500zł, to znaczy, że oczekuje propozycji w tym zakresie cenowym, a nie porad z zakresu "Jeśli można trochę dorzucić". Owszem, ja w swojej pierwszej propozycji

znacząco przekroczyłem zakładaną kwotę, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, że jest ona nieprzekraczalna. Ty już tę wiedzę posiadałeś, czytając wszystkie posty.

ad 6. "RAM wybiera się według ceny" - Ram wybiera się według kompatybilności z płytą główną. Ważna jest również nominalna prędkość pamięci. Proponowana przeze mnie ma 1866MHz, Twoja 1600MHz.

Oczywiście jest coś takiego jak overcloking pamięci RAM, ale Kacper wyraźnie zaznaczył, że nie chce z niego korzystać.

ad 7. Zasilacz - "Zanim napiszesz pierdołę skopiowaną ze strony producenta". No widzisz, tak już jest, że jeśli mam uwierzyć renomowanemu producentowi podzespołów albo rozemocjonowanemu chłopcu,

to wolę wierzyć producentowi. Nie przypominam sobie, żeby firma Gigabyte została przyłapana na jakimś kłamstwie, a tacy internetowi pieniacze jak Ty - już nie raz. Wiem, że producent podaje wartość 500W

z pewnym zapasem, który bierze pod uwagę zasilacze o słabszej wydajności. Wiem również, jakie zapotrzebowanie, jeśli chodzi o zasilanie ma zestaw komputerowy, który zaproponowałeś Kacprowi.

Wymaga on co najmniej (podkreślam: co najmniej!) zasilacza na poziomie 400W. Taką informację można pozyskać z kalkulatora firmy Thermaltake na stronie http://www.extreme.o...n.com/PSUEngine

po wpisaniu tam Twojej konfiguracji i przy zastrzeżeniu, że Kacper nie będzie podłączał do swojego komputera więcej niż trzech urządzeń na USB. Dokładna wartość z kalkulatora to 391W.

Wspomniałeś, że zaproponowany przez Ciebie zasilacz daje 408W na linii 12V. Widzisz teraz sam, że robi się niebezpiecznie blisko jego granicy wytrzymałości. Czy nie uważasz, że:

a. Dając taki zasilacz, który będzie obciążany wymagającą grą (BF4) oraz wieloma otwartymi programami ryzykujemy jego ciągłą pracę na granicy wytrzymałości,

czyli w efekcie grozi to niebieskimi ekranami błędu lub niekontrolowanymi restartami systemu.

b. Ze względu na znaczne obciążenie zasilacza, jego wentylator będzie pracował na pełnych obrotach, co zwiększy poziom głośności całego zestawu.

c. Znacznie ogranicza to możliwości rozbudowy i w przypadku bardziej prądożernych kart graficznych lub procesorów wymusza zmianę zasilacza.


Na koniec wisienka na torcie :-)
"Dając 4 "rdzeniowego" FX'a w zestawie za blisko 2500 pokazałeś, że niczym znaczącym oprócz porządnego zasilacza nie różni się on od zestawów wciskanych nieświadomym ludziom w sklepach

przez pseudo informatyków. Do osiedlowego sklepu "U Wiesia" byś się nadał jak znalazł :D"

Dając 4-rdzeniowego FX w zestawie za blisko 2500 zł, dodałem do niego również:
a. bardzo solidną płytę główną, która daje duże możliwości rozbudowy,

b. wydajną i cichą kartę graficzną, która nie będzie "wyć" pod obciążeniem,
c. bardzo szybką i stabilną pamięć RAM,
d. dysk o niewielkiej, ale wystarczającej pojemności,
e. elegancką obudowę, która ma wiele pozytywnych opinii,
f. zasilacz, który nie będzie wymagał wymiany przy najbliższe rozbudowie i nie będzie utrzymywał wentylatora na wysokich obrotach.

Procesor można w przyszłości zmienić na model 6 lub 8 rdzeniowy (gdy odpowiednio stanieją), bez konieczności zmiany pozostałych elementów konfiguracji.


Ationx, trochę mniej pieniactwa i w końcu poznasz prawdę :-D Najlepiej zrób sobie przerwę od komputera i "internetów" :-D

Pozdrawiam.

 


  • 0

#10 Ationx

Ationx
  • Użytkownicy
  • 1049 postów

Napisano 15 styczeń 2015 - 16:23

Wybacz moje dość emocjonalne podejście, ale ciężko mi przejść obok gdy ktoś próbuję zmarnować czyjeś 2500 złotych na tak słaby wydajnościowo zestaw. Przejdź się na jakiekolwiek inne forum, zaproponuj to co zaproponowałeś tutaj w tej cenie to dostaniesz podobne odpowiedzi jakich ja Ci udzieliłem.

 

1. Czy filmy trzeba ściągać z internetu, aby trzymać je na dysku? Kopię filmów z płyt można robić na własny użytek. Po co? Chociażby po to, żeby przy oglądaniu tegoż filmu nie słuchać buczącego napędu w komputerze.

Gry na Steam 1 GB? To ja nie wiem w co Ty grasz. No i znowu pudło. Od paru ładnych lat nie zainstalowałem na komputerze żadnej pirackiej gry. Wszystkie mam na Steam/Uplay/Origin. Parę ostatnich większych tytułów w jakie grałem razem z ich rozmiarami na dysku:

Shadow Of Mordor ~36 GB do pobrania

AC Unity ~45 GB do pobrania z patchami, dodatek Dead Kings chyba coś koło 7 GB dodatkowo, nie wiem, nie pobierałem jeszcze

Tomb Raider - chyba z 15 GB do pobrania, nie pamiętam już

Hitman Absolution ~19 GB do pobrania (chyba, też dokładnie nie pamiętam)

Splinter Cell Blacklist ~25 GB do pobrania + jakieś 5 GB patchy

Watch_Dogs ~20 GB do pobrania

 

Po pobraniu taka gra zajmuje na dysku jeszcze więcej, a coraz większych gier będzie jeszcze przybywać. GTA V ma w wymaganiach 65 GB dysk (realnie pewnie z 55 GB do ściągnięcia z sieci), Wiedźmin III ma chyba 50 GB w wymaganiach (realnie do pobrania pewnie tyle co w przypadku Unity), a to dopiero początek portów z nowej generacji konsol, gry będą się jeszcze rozrastać. 500 GB zwyczajnie się nie opłaca.

 

2. No nie oszukujmy się, M30 też cudem techniki nie jest. Trochę wyższa półka, ale to nadal obudowa, która ma być obudową.

 

3. Płyta nie jest wybitna, ale jest dobra. Zrozum, że i5 nie potrzebuje potężnych sekcji zasilania jak potrzebują tego obecnie procesory od AMD. Takie konfiguracje są bardzo popularne na forach, wielu ludzi je kupuje, bardzo wielu je poleca i nikt nie płakał, że z płytą w połączeniu z i5 jest coś nie tak.

 

4. Podałeś drogą płytę, tylko co Ci ona da? Co chcesz na niej rozbudować? Do tej co podałem też możesz dorzucić spokojnie nawet zablokowanego i7 i wszystko będzie działać ok. A u Ciebie? Na tą płytę nowe procesory już nie wyjdą, co najwyżej może sobie wrzucić jakiegoś 4-modułowego AMD FX z serii 8XXX, który to na dobrą sprawę w większości gier dostaje baty od jakiegokolwiek i5 od Sandy Bridge wzwyż.

 

5. No Gigabyte nigdy cichymi kartami nie grzeszył. R9 270X też taka nie jest. No i bądź co bądź ta co ja podałem to ten sam układ tylko z niższymi taktowaniami, zawsze można próbować podkręcić, a przynajmniej ma porządny procesor, a nie jakieś truchło, które wydajnością jest co najwyżej na poziomie leciwego już Phenoma II X4 z 2009 roku.

 

6. I każesz mu dopłacać ~50 złotych dla klatki wydajności? Sens jak nie wiem :)

 

7. No nie mogę. Miałem się nie emocjonować, ale po prostu nie mogę... Ale dobra, spokój. Kalkulatory internetowe to lipa i tyle w temacie. Podam wynik z pierwszego lepszego testu

http://pclab.pl/art55237-15.html

Przerzuć sobie na "pod obciążeniem". Zauważ też, że w platformie testowej jest mocno podkręcony i7 wcześniejszej generacji (wyższy pobór prądu od i5 Haswell) . Ile pobiera z gniazdka cały zestaw? Ledwo 250W pobiera najbardziej prądożerny Asus. Inne modele schodzą niżej.

 

Dla porównania również masz test GTX 980

http://pclab.pl/art59679-23.html

również podkręcony i7, pobór całego komputera z gniazdka w przypadku najmocniejszego Palita 332W. Przy R9 270 ten Corsair będzie miał jeszcze jakieś 150W zapasu czyli sporo. Nie ma również przeszkód aby taki zasilacz zasilał zestaw z podkręconym i7 oraz GTX 980, też będzie kilkadziesiąt W zapasu.

 

Chcesz, żeby traktować Cię poważnie, a wykładasz się na tak podstawowych sprawach.

 

 

Ationx, trochę mniej pieniactwa i w końcu poznasz prawdę :-D Najlepiej zrób sobie przerwę od komputera i "internetów" :-D

 

Widzisz, składam zestawy komputerowe od paru ładnych lat. Nikt nigdy na zestaw polecony przeze mnie jeszcze nie narzekał. Ja nie muszę sobie robić przerwy, bo nie mam od czego. Tobie natomiast nie zaszkodzi doszlifowanie wiedzy na temat podzespołów komputerowych, jeśli chcesz się brać za polecanie komuś zestawów na forach.


  • 1

#11 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2015 - 19:24

@Ationx, sądzę, że mamy po prostu inne podejście do tematu. Pozwól, że przedstawię mój punkt widzenia.

 

 

ad 1. Pytasz, czy filmy trzeba ściągać z Internetu, aby je trzymać na dysku oraz podajesz przykład robienia kopii filmów na własny użytek. Po części masz rację, chociaż znalazłby się niejeden prawnik,

który powiedziałby, że robienie kopii filmu DVD z zabezpieczonej przed kopiowaniem płyty nie jest do końca legalne. Nie jest to jednak przedmiotem naszego sporu. Poza tym ja sam uważam, że użytkownik

powinien mieć prawo do zrobienia kopii zakupionej przez siebie płyty, tak filmu, jak i oprogramowania. Jeśli nie trafiłem ze swoimi sugestiami "pobierania" filmów (co do gier tego nie sugerowałem),

to przepraszam za niesłuszne domysły.

 

Spieramy się o to, czy właściwszy będzie dysk 1 TB od 500GB. To oczywiste, że większy dysk będzie lepszy i na dłużej starczy. Ja proponując ten mniejszy (oprócz kwoty 2500zł),

przyjąłem, że Kacper nie ma całej biblioteki gier, a głównie zależy mu na rozgrywce w BF4 i może jeszcze kilku innych grach.

 

Jeśli chodzi o zrzucanie filmów z DVD na HDD, to mam dwa wnioski:

a. Kacper nie musi od razu zrzucać na dysk wszystkich posiadanych filmów, a jedynie kilka, które ma zamiar obejrzeć w najbliższym czasie.

b. Do trzymania tak pozyskanych filmów może w przyszłości przeznaczyć zewnętrzny dysk na USB (fakt, dodatkowy koszt). Nie ma sensu trzymać danego filmu na podstawowym dysku,

aby załóżmy raz w roku z niego skorzystać. Inna sprawa, że są dostępne programy, które mają za zadanie "wyciszyć" napęd optyczny poprzez wymuszenie mniejszej prędkości,

ale nadal pozwalającej na komfortowe oglądanie filmu, takie jak np. CD Bremse.

 

OK, może na Steam nie znam się zbyt dobrze, gdyż nie korzystam z niego. Dodałem GB gier, które wymieniłeś, mam nadzieję, że nie wprowadzasz mnie w błąd ;)

- wyszło 167 GB (z pominięciem GTA V oraz Wiedźmina III, których jeszcze nie ma na PC). Jeśli przyjmiemy nawet 33 GB na aktualnie oglądane filmy DVD oraz 40GB na system operacyjny i programy,

to zostanie z 500GB dysku ok. 230GB na prywatne pliki użytkownika. Czy to dużo, czy mało ? Wszystko zależy od tego, jak Kacper ma zamiar wykorzystać dysk, a tego obaj nie wiemy.

Reasumując - zgadzam się, że większy dysk jest korzystniejszy, ale nie zawsze będzie to decydowało o opłacalności zakupu całego zestawu.

 

 

ad 2. M30 cudem techniki nie jest, ale "trochę wyższa półka" może podnieść komfort użytkowania całego zestawu.

Mniejsze wibracje, lepsza cyrkulacja powietrza, staranniejszy montaż. W sumie nie jest dużo droższa od M23.

 

 

ad 3. To prawda, że procesory AMD mają większe wymagania odnośnie do zasilaczy i sekcji zasilania na mobo niż Intel. Nie oznacza to jednak, że nie ma różnicy ani sensu w kupowaniu droższych płyt głównych do procesorów Intel.

Jest taki sens i to nie tylko przez ewentualny overcloking (do którego Kacper może się w pewnym momencie przekonać), ale również przez zwykłą stabilność pracy takiego zestawu. Zaproponowałem w swoim zestawie płytę główną,

która nie tylko pozwala niskim kosztem wstawić znacznie silniejsze FX'y w przyszłości, ale również pozwala na profesjonalny overcloking (o ile użytkownik stwierdzi, że jest mu potrzebny) bez zmiany ani jednego elementu konfiguracji

- to jest zaleta mojej propozycji.

 

Mówisz, że ludzie są zadowoleni z zestawu "tania płyta + drogie i5". W porządku, wierzę Ci, że tak jest. To jest taka sama prawda, jak stwierdzenie: "Dużo ludzi, mających FX'y gra w najnowsze tytuły gier i jest bardzo zadowolonych

z rozgrywki, którą te konfiguracje im zapewniają". Prawda ? No jasne, że prawda. Internet jest pełen pozytywnych relacji osób, które taki sprzęt posiadają.

 

 

ad 4. Pytasz, co mi da zastosowanie drogiej płyty. W moim odczuciu pozwoli mi przez dłuższy czas jej nie zmieniać. Nie byłbym taki pewien, czy nowe procesory na AM3+ się nie pojawią.

AMD ma zaprezentować nowa generację procesorów desktopowych w 2016 roku. Byłoby dziwne, gdyby przez cały 2015 rok nie wydali żadnego procesora na tę podstawkę.

Chociaż nawet jeśli masz rację w tej sprawie, to:

 

a. nawet jeśli nowe procesory nie wyjdą, to te, które obecnie są na rynku, za kilka lat stanieją i da to możliwość rozbudowy zestawu niewielkim kosztem.

 

b. czy podstawka 1150 jest w innej sytuacji ? będzie długowieczna ? ;)

 

Droga płyta z solidną sekcją zasilania (której wymagają FX z serii 8xxx) daje też dużą stabilność pracy oraz możliwość overklockingu - pamiętajmy, bez zmiany czegokolwiek oprócz procesora. To duża oszczędność.

 

"może sobie wrzucić jakiegoś 4-modułowego AMD FX z serii 8XXX, który to na dobrą sprawę w większości gier dostaje baty od jakiegokolwiek i5 od Sandy Bridge wzwyż"

- a miało nie być emocjonalnie ? :-) Czy przez "dostaje baty" masz na myśli 15 do 20fps więcej ? Myślę, że wielu użytkowników nie patrzy na to, co oferuje im dany produkt i co mogą dzięki niemu osiągnąć,

tylko dają się ponieść obiegowym internetowym opiniom takim jak: "rdzenie Intel dobre, a rdzenie AMD złe", czy "Na tym procku AMD w nic nie pograsz, lepiej kup SandyBridge i jakaś porządną grafę".

A wystarczy zrobić rundę po serwisach, w których użytkownicy zostawiają swoje opinie na temat sprzętu komputerowego, by się dowiedzieć, że nie mają specjalnie problemów,

by na sprzęcie AMD grać w BF4 "na full detalach". Tylko po co słuchać ich opinii, skoro zostało już postanowione, co jest dobre, a co złe.

 

Nie lubię przytaczać danych z testów i benchmarków, ale zestawienie procesora AMD FX-8370 z Intel Core i5 4460 w benchmark.pl przynosi następujący wynik:

http://www.benchmark...el-core-i5-4460

Wydajność w benchmarkach: AMD - 5.0   vs Intel - 3.9

Zastosowanie użytkowe:         AMD - 5.0   vs Intel - 3.9

Cinebench 11.5:                     AMD - 7.21 vs Intel - 5.6

Lux Mark:                               AMD - 441   vs Intel - 331

POV-Ray:                               AMD - 1487 vs Intel - 1175

 

Tak jak mówiłem, to są tylko testy.

 

 

ad 5. Piszesz, że Gigabyte nigdy nie grzeszył cichymi kartami. Jednak zdaje się na opinie użytkowników tej konkretnej karty, którzy często piszą, że jest cicha.

Nigdzie też nie twierdziłem, że zaproponowany przeze mnie procesor FX-4300 to demon wydajności. Z drugiej strony, w moim odczuciu jak najbardziej możliwa jest na nim (w połączeniu z zaproponowaną kartą graficzną) rozgrywka w BF4.

 

 

ad 6. "I każesz mu dopłacać ~50 złotych dla klatki wydajności? Sens jak nie wiem :)"

Punkt 6 dotyczył pamięci RAM. Odnosił się do faktu, że pamięć wybiera się nie według ceny (Twoja opinia), ale według kompatybilności i prędkości (moja opinia).

Nie wiem, o co chodzi z "klatką wydajności". Czy rozumujesz w ten sposób, że pamięć DDR3 o prędkości 1866MHz w porównaniu z pamięcią 1600MHz będzie różniła się tylko 1fps w grze ?

Hmm, to ryzykowne twierdzenie, chyba że źle Ciebie zrozumiałem bądź Twoja uwaga dotyczyła poprzedniego punktu.

 

 

ad 7. "No nie mogę. Miałem się nie emocjonować, ale po prostu nie mogę... Ale dobra, spokój. Kalkulatory internetowe to lipa i tyle w temacie. Podam wynik z pierwszego lepszego testu"

Aha, rozumiem, kalkulatory internetowe to lipa, ale pierwszy lepszy test internetowy, to delicje ? :-)

Kalkulator internetowy, który podałem jest firmowany przez Thermaltake, czyli jakby na to nie patrzyć, firmę, która coś o zasilaniu wie i to raczej na poziomie profesjonalnym.

Zaryzykuje twierdzenie, że pracują tam eksperci lepiej wykształceni niż redaktorzy popularnej strony zajmującej się tematyką komputerów.

 

Ationx, miałeś się nie emocjonować, ale jednak znowu przyzwyczajenia wzięły górę nad emocjami i w tak nielubianym przez Ciebie kalkulatorze nie zauważyłeś pewnej informacji, która brzmi: "The most trusted PSU Wattage Calculator".

To oczywiste, że każdy może wierzyć w to, co mu się podoba. Jeśli jednak mam wybór, to wolę wierzyć tym, którzy za swoje słowa biorą odpowiedzialność. Myślę, że firmy Gigabyte i Thermaltake nie "zhańbiłyby się" podawaniem publicznie nieprawdziwych danych. A testy ? Testy można dowolnie kształtować, mierzyć i przedstawiać na ładnych wykresach.

 

Z tego, co napisałeś, można odnieść wrażenie, że całkowicie zbędne są zasilacze 500, 600, 700, 850, 1000, czy 1200 Watowe. Po co producenci je produkują, skoro (według Ciebie) każdy procesor Intela (nawet Core i7)

można podpiąć pod 450 Watowy zasilacz i wszystko będzie OK :-D Tylko proszę nie pisać, że wszystkie powyższe zasilacze powstały tylko i wyłączenie do overclokingu.

 

 

Jak widać każdy może mieć swoje zdanie i przekonania o tym, co jest dobre, a co kiepskie. Sądzę, że na obu konfiguracjach da się zagrać w BF4 i każda z nich ma swoje zalety i wady, które obaj staramy się wypunktować. Myślę też, że prawdopodobnie każdy z nas pozostanie przy swojej opinii. Nie oznacza to, że stało się coś złego. Po prostu mamy inne wizje, co do wykorzystania 2500 zł. Co zrobi Pan Kacper ? Czy bardziej przekona go moja konfiguracja oparta na mocnej płycie głównej i zasilaczu z możliwością wstawienia do niej (w przyszłości) bardzo wydajnego 8 rdzeniowego procesora AMD ? Czy też skłoni się do Twojej konfiguracji z mniej "wypasioną" płytą główną i zasilaczem, ale za to z wysokiej klasy procesorem Intel Core i5 ?

 

 

Jakby się nie stało, życzę Kacprowi, by był zadowolony ze swojego zakupu i by spełniał on jego oczekiwania.

 

Pozdrawiam.

 


  • 1

#12 Ationx

Ationx
  • Użytkownicy
  • 1049 postów

Napisano 15 styczeń 2015 - 23:30

Widzę światełko w tunelu, może jeszcze dojdziemy do porozumienia :)

 

1. Nie wiemy jak autor tematu będzie używał komputera, sam mam w prywatnym sprzęcie kilka dysków, które razem dają mi pojemność około 800 GB, zapełnione z tego mam z połowę, zwyczajnie niektóre rzeczy lubię sobie chomikować. Mnie czy Tobie 1 TB może nie być potrzebny, ale skoro różnica 30-50 złotych (zależy od sklepu i modelu) daje 2 razy taką pojemność i wyższe transfery to bezsensowne jest kupowanie dysku 500 GB. Oczywiście na upartego można, tylko po co? Zwyczajnie się nie opłaca.

 

2. Tylko to co wymieniłeś nie przyniesie wydajności w grach (a tego autorowi najbardziej potrzeba), a jedynie zabierze kolejne kilkadziesiąt złotych z budżetu.

 

3. Tego Intela i tak nie podkręci, także możliwości OC nie mają tutaj najmniejszego znaczenia. Żeby wykonać profesjonalne OC tego FX'a to trzeba będzie dokupić dodatkowo dość mocne chłodzenie. Idąc tym tropem spójrz na to w ten sposób.

 

FX4300+płyta którą podałeś=750 złotych+ jeszcze ze 150 za chłodzenie=900

i5 + płyta którą podałem to jakieś 1000 złotych.

 

Różnica w cenie rzędu 100 złotych, a w wydajności duża. No bo nie oszukujmy się. Ten FX to taki i3. On nie ma pełnym 4 rdzeni jak Phenomy II. On ma dwa moduły co można przyrównać do HT od Intela, tylko że Intel owe rdzenie ma zdecydowane mocniejsze.

 

Do tego dochodzi jeszcze sporo niższy pobór prądu w przypadku i5.

 

4. No i owa generacja na 95% będzie na nową podstawkę. Z pewnością nie zdecydują się na przystosowanie ich do starego AM3+ bo wtedy zbyt mało zarobią na sprzedaży nowych płyt głównych. Pewnie, da się znaleźć ludzi zadowolonych z AMD FX. Bo przecież przesiadając się z jakiegoś starocia i tak odczują wzrost wydajności, tylko że nie zdają sobie sprawy, że z Intelem odczuliby większy. Podałeś testy w benchmarkach. A benchmarki to nic specjalnego. Patrzy się na realne testy w grach i programach, a nie syntetyki.

 

5. Cicha to dla każdego pojęcie względne. Ja osobiście jestem akurat dość wyczulony na punkcie głośności karty graficznej. Kiedyś tak się przejechałem na 560 Ti od Gigabyte. Większość ludzi pisała "fajna, cicha bla bla bla". Kupiłem to pogoniłem możliwie szybko bo nawet w spoczynku nie mogłem z tą kartą wysiedzieć ;) Gra w BF4 jest możliwa, ale na Intelu osiągnie więcej, a skoro mieści się w budżecie to nie ma sensu schodzić do poziomu FX'a.

 

6. Tylko mi nie mów, że przed poleceniem pamięci zaglądasz na listę QVL danej płyty głównej? :)

Takie listy zazwyczaj są bardzo krótkie, a prawda jest taka, że 99% tego co jest na rynku działa poprawnie z danym modelem płyty głównej. Ba, widziałem nawet przypadki, że pamięć znajdująca się na liście QVL danej płyty głównej nie chciała z nią działać podczas gdy na innym modelu było wszystko ok. Pamięci dobiera się według parametrów i ceny. Marka na dobrą sprawę nie ma większego znaczenia. I tak połowa producentów pamięci realnie ich nie produkuje, a jedynie kupuje OEM'y i nakleja na nie swoje naklejki.

 

Dobrze zrozumiałeś. Różnica w wydajności pomiędzy pamięcią 1600 MHz, a 1866 MHz będzie bardzo mała. W większości tytułów 1-3 FPS, dopiero wyższe wartości dają więcej. Są też na to testy, wystarczy poszukać.

 

7. Internetowe kalkulatory działają tak samo jak pisanie zalecanej mocy przez producentów kart na ich stronie - podają z dużym zapasem gdyby ktoś miał lipny zasilacz, aby w razie czego to działało ok.

 

To nie jest pierwszy lepszy test, tylko test redakcji PCLab, a jest to można powiedzieć największy portal w branży IT na terenie Polski. Najnowszy sprzęt, najbardziej profesjonalna procedura testowa. Zresztą nie wierzysz to poszukaj na innych portalach, wszędzie znajdziesz podobne wyniki z różnicą rzędu ~30W bo nie każdy ma taki dobry zasilacz lub też ma inne bardziej prądożerne podzespoły w platformie testowej.

 

Zasilacze 500-550W są obecnie najbardziej opłacalne jeśli już chcemy coś z wyższej półki niż Corsair VS450W. Po co mocniejsze zasilacze? Do konfiguracji z kilkoma kartami graficznymi. Wtedy wyższe wartości się przydają. Obecnie do każdego, nawet podkręcanego zestawu z jednordzeniową kartą graficzną wystarczy porządny zasilacz 500-550W, który będzie miał jeszcze sporo zapasu.


  • 1

#13 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 styczeń 2015 - 17:05

hej Ationx

ad 1. Zgoda jest wysoce wskazane, by Kacper dołożył te 30-50zł do bardziej pojemnego dysku. Mówisz, że na wszystkich swoich dyskach masz pojemność ok. 800GB ?
No to ja Ciebie "przebiję", gdyż na laptopie mam 60GB, a na desktopie 250GB, razem skromne 310GB :)

ad 2. W sumie budżet 3000 zł dałby autorowi tematu większy komfort w wyborze tych "trochę lepszych" podzespołów.

ad 3. Mój zamysł był taki, by 4300 nie był podkręcany, a ewentualnie gdy "po taniości" kupi się w przyszłości 8xxx, wtedy można będzie zafundować sobie jakieś ambitne chłodzenie

z serwisu aukcyjnego po atrakcyjnej cenie. Jednak fakt faktem, że i5 ma więcej mocy niż FX 4300. Dopiero ewentualny zakup 8xxx by to zniwelował.

ad 4. Tutaj bardziej chodziło o to, że jeszcze w obecnym 2015 roku AMD wyda coś na podstawkę AM3+, co za 3, 4 lata będzie bardzo tanie, ze względu na premierę nowej architektury.

Zgadza się, podstawka zmieni się pewnie na 99%, dlatego dzisiejsze procki na AM3+ powinny sporo stanieć.

ad 5. Też się zgadzam. W Internecie napiszą, że dany wentylator jest cichy, zamawiamy go i stwierdzamy, że wcale cichy nie jest. Każdy człowiek trochę inaczej może "wyłapywać" dźwięki

i każdego będzie irytował innego rodzaju szmer, czy gwizd. Pewnym rozwiązaniem jest pojechać do sklepu/na giełdę i poprosić o włączenie egzemplarza wystawowego.

ad 6. Śmiej się, ale czytam to, co jest w QVL i raz jeden jedyny, nawet wybrałem pamięć z tej listy, ale to było do starego komputera i akurat ta pamięć była dostępna. Nie było żadnych problemów.

Nie bardzo chcę wierzyć, że faktycznie widziałeś, aby pamięć z QVL powodowała problemy z płytą, z którą powinna być kompatybilna. Chociaż patrząc na to, że producenci szybciej wydają kolejne

specyfikacje pamięci DDR niż JEDEC nadąża z ich zatwierdzaniem, mogą się takie rzeczy dziać.

ad 7. Tutaj w sumie jest taka sama sytuacja jak w przypadku dysku twardego. Lepiej mieć większy dysk i mocniejszy zasilacz, by mieć większą rezerwę.


Myślę, że Kacper ma naprawdę sporo tekstu do przeczytania. Sam jestem ciekaw, na co się ostatecznie zdecyduje.
Co by nie wybrał, to życzę mu bezawaryjnych podzespołów i dobrej rozgrywki w BF4.

Pozdrawiam


  • 1

#14 Ationx

Ationx
  • Użytkownicy
  • 1049 postów

Napisano 19 styczeń 2015 - 09:05

3/4. No właśnie. I sam powiedziałeś właśnie coś, co od początku próbuje Ci uświadomić. Proponujesz autorowi zestaw wydajnościowo sporo słabszy, który za parę lat będzie mógł sobie ulepszyć "po taniości", aby zbliżyć się do poziomu i5 sprzed paru lat (z i tak sporo wyższym poborem prądu). Gdzie w tym sens? Jak dla mnie żaden ;)

 

6. Ja tam nawet nie patrzę czy jakieś pamięci są na QVL i jeszcze nie było przypadku, żeby jakaś nie działała. Mam trochę znajomych w branży IT i kiedyś była jakaś partia pamięci Cruciala, która nie chciała działać z jakimikolwiek procesorami AMD podczas gdy z Intelem chodziła ok. Ale była to tylko jedna partia, bo inne partie tej samej pamięci wcześniej i później z AMD chodziły bez problemu. Także to, że jakaś pamięć znajduje się na QVL to wcale nie znaczy, że jej nowsza partia nadal może działać poprawnie.

 

7. Najbardziej opłacalne i optymalne są tak jak wyżej napisałem zasilacze 500-550W, no ale skoro 450 wystarcza, a budżet jest jaki jest to też można wziąć.


  • 1

#15 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 styczeń 2015 - 18:21

hej, my tu piszemy, a Kacper jak się nie logował, tak się nie loguje ;)

 

Zgadzamy się co do tego, że i5 jest procesorem mocniejszym niż FX 4300, ale tak samo zgodziliśmy się z tym, że na FX4300 autor tematu również pogra sobie w BF4.

Owszem, będzie miał mniej fps, ale nie będzie narzekał na jakość rozgrywki. Zgadzamy się również w kwestii, że w Twojej konfiguracji kosztem drogiego procesora

musiałeś wziąć do zestawu pozostałe elementy tańsze (budżet 2500zł). Ja natomiast wziąłem do słabszego procesora lepsze podzespoły, co powoduje, że Kacper

może przed długi czas myśleć o modernizacji swojego zestawu tylko i wyłącznie w kategoriach wymiany dwóch podzespołów: CPU i chłodzenia.

Nie musi to być od razu 8xxx, może zmienić z 4xxx na 6xxx. Jak już wcześniej napisałem, oba podejścia mają swoje mocne i słabe strony, ale nie twierdziłbym, że jedno z nich ma sens, a drugie nie ma.

Nie jestem ekspertem od zużycia prądu przez procesory, ale w Internecie bardzo często pojawia się opinia, że AMD podaje maksymalne TPD dla swoich procesorów, a Intel - uśrednione.

Różnica w zużyciu prądu jest na korzyść Intela, ale nie są to jakieś dramatyczne różnice, pomijając podkręcone CPU. Poza tym przy koszcie 35gr za KWh, przypuszczam, że w skali roku

wyjdzie ok. 10 - 15zł na korzyść Intela na rachunku za prąd.
 

Pozdrawiam


  • 1

#16 Ationx

Ationx
  • Użytkownicy
  • 1049 postów

Napisano 20 styczeń 2015 - 08:46

Przy i5 natomiast o modernizacji CPU może jeszcze długo nie myśleć i taka jest różnica. Dostaje mocny zestaw i go ma, a nie wydaje 2500 na zestaw średni, który i tak pasuje niebawem zmodernizować.

 

Nie mówię o TPD tylko o realnym zużyciu prądu. Też jest wiele testów. Poza tym skąd masz taki tani prąd? U mnie w okolicy stawka to bardziej ~66gr za KWh przy taryfie standardowej.


  • 1

#17 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 styczeń 2015 - 19:41

Myślę, że obaj napisaliśmy już wiele o i5 i FX. Teraz czas na autora tematu, by zdecydował, co jest mu potrzebne do realizacji swoich komputerowych potrzeb.

Warszawa - RWE - taryfa "Najprostsza dla Ciebie"   -  bez względu na porę doby 0,3397 zł/kWh (0,2762 zł netto)
                            - taryfa "Najprostsza dzień i noc"  -  "w dzień"  0,3601 zł/kWh (0,2928 zł netto), "w nocy" 0,3188 zł/kWh (0,2592 zł netto)

Pozdrawiam.


  • 1

#18 Ationx

Ationx
  • Użytkownicy
  • 1049 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 09:07

I to jest pełny koszt kWh prądu? No bo ja mam na rachunku też podobną kwotę, ale to za samą energię elektryczną, a drugie tyle wychodzi za rozliczenie dystrybucji (składnik stały stawki sieciowej, stawka opłaty przejściowej, składnik zmienny stawki sieciowej, stawka jakościowa, abonament), z czego razem przeliczając ilość zużytych kWh przez kwotę na rachunku wychodzi mi realnie jakieś ~66 groszy za kWh.


  • 1

#19 Goldfinger

Goldfinger
  • Użytkownicy
  • 11 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 styczeń 2015 - 17:53

Masz rację, trochę się zagapiłem. Po ponownym przeliczeniu wychodzi koszt jednostkowy 1kWh - 0,636zł


  • 1

#20 Kacper 4127

Kacper 4127
  • Użytkownicy
  • 11 postów

Napisano 15 kwiecień 2015 - 16:47

Dzięki chłopaki, nie logowałem bo straciłem nadzieję po kilku dniach ;P

 

za kilka dni dam znać jak sprawuję się komputer ;P

 

@Goldfinger


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych