Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki monitor dla krótkowidza


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 daniels11

daniels11
 • Użytkownicy
 • 2 postów
 • LokalizacjaRzeszów

Napisano 05 maj 2014 - 12:42

Witam, jestem krótkowidzem. Możecie polecić jakiś dobry monitor dla kogoś z okularami? Obecnie mam z powłoką ochronną okulary też. Nadal jednak to nie jest pełen komfort.
 • 0


#2 mrnoseman

mrnoseman
 • Użytkownicy
 • 1 postów

Napisano 06 maj 2014 - 07:48

Polecam monitory, które w testach osiągają minimalne wartości dla jasności - nie daje po oczach. Sam "testuję" praktycznie takie rozwiązanie na starym już 24calowym zwykłym LCD (zwykły, absolutnie nie led - mają zbyt dobrą czerń) - modeli jest za dużo, żeby wymieniać, ale ja osobiście preferuję iiyamy.
Jeżeli wada wzroku umożliwia Ci zdjęcie okularów przy korzystaniu z komputera, polecam ~21 calowe 1920x1080(/1200) i ustawienie bliżej oczu (zresztą znana niemiecka metoda dla krótkowidzów - nie używać szkieł, "ćwiczyć wzrok" - to raczej zależy od siły gałek ocznych, u mnie się nie sprawdza i nie ryzykuję jaskry) - testowałem, wypada trochę gorzej od powyższego rozwiązania - szybciej oczy się męczą trochę.

Poza tym jestem przekonany, że i tak najistotniejsze jest podłączenie monitora kablem cyfrowym i ustawienie ostrości na poziomie nieingerującym w obraz (duszki niszczą oczy) - możliwe w iiyamach na pewno.

Istotna jest ramka naokoło monitora - nie radzę czarnych. Miałem parę miesięcy z grubą czarną - zdecydowanie lepiej działa się na szarej / tyntan ale nie odblaskową. Dla mnie lepiej sprawują się szerokie ramki. Cechą dyskfalifikującą jest świecący się niebieski reflektor killer oczu (u mnie metodą rzemieślniczą "uszkodzony") i jakiekolwiek

Istotna jest też podstawa - zrób test furiata na stole przy monitorze - jeżeli trzęsie się on (tak jak wiele najnowszych modeli na filigranowych nóżkach (cecha bardziej pożądana u kobiet), to masz pewność, że pisząc cokolwiek będziesz się czuł jak w pociągu, oczy Ci tego nie zapomną (30~45minut max wyrabiałem na takim Benq).

Wielu mówi: "tylko matowa" - ci nie mieli styczności ani z jedną, ani z drugą, chyba tylko w półlekkim słońcu. Ogólnie na matowych robi się dodatkowa "powłoka", jakby domeny pikselowe trochę rozcierające obraz - w połyskach te domeny są dużo większe (wada produkcyjna - niemożność stworzenia tafli idealnie gładkiej) i percepcyjnie nieprzeszkadzające. Jeżeli będziesz korzystał z monitora w gorszych warunkach słonecznych - to i tak oczy dadzą o sobie znać, chyba że będziesz sobie wszystko drukował na szarawym papierze.

No i klasyczna porada - ergonomia. Jasność środowiska, nasłonecznienie środowiska, odległość od matrycy, jasność matrycy, wysokość oczu na matrycy, pion matrycy, brak elementów w zasięgu wzroku przesłaniających matrycę, itp. itd.

Mini tip: jako, że monitory są coraz większe, polecam nawyk nie ruszania gałkami ocznymi, tylko szyją. +15~20% do czasu życia gałki.

Poza tym są specjalistyczne produkty typu BenQ I care (coś takiego? fonetycznie zapisane) - nie sprawdzałem, nic nie czytałem - nie mogę znaleźć.

Dodatkowo polecam zmianę kolorów w systemie, jeżeli używasz gui: w windowsach, xach themy, do tekstowych framebuffer + ładna i duża czcionka - kolory ciemno szary - ale nie czarny - na jasno-jasno szarym tle. Odwrotnie - lepiej, ale programy windowsowe często są na tyle oporne, że ich to nic nie robi (fajnie zachowują się Gtk programy - z wymuszeniem kolorów),

W przeglądarce/kliencie poczty (ja mam Firefox/Thunderbird) DeepDark lub tej klasy themy, + stylish - ostatnio, z dobrymi rezultatami, testuję p{font-size:120%!important;text-shadow:1px 1px rgba(220,220,220,0.9)} + translation: none, transition: none dane wszędzie na jasnym (na ciemnym komplementarny kolor cienia).

No i użycie lepszej czcionki (ja używam tej od dystrybucji o afrykańskim brzmieniu nazwy).

Jeżeli piszesz wzrokowo - jak najszybciej wyucz umiejętność nie patrzenia na klawiaturę.

Jeżeli mimo wszystko oczy nie dają o sobie zapomnieć - polecam krople pewnej firmy z USA, co ją miał kiedyś producent płatków śniadaniowych, cena ~120 zł w aptece. Warte każdej złotówki po n-tej godzinie używania komputera.
 • 0

#3 lama

lama
 • Użytkownicy
 • 25 postów

Napisano 07 maj 2014 - 17:57

widziałem ostatnio bardzo ciekawy monitor 21:9 UltraPanoramiczny Full HD LG 25UM65 , posiada on Reader Mode który redukuje emisję światła niebieskiego, dzięki czemu obraz staje się cieplejszy, co zapewnia optymalne warunki do czytania i zmniejsza zmęczenie oczu.
 • 1

#4 Adamila021

Adamila021
 • Użytkownicy
 • 77 postów

Napisano 12 styczeń 2020 - 16:23

Często pracując przed komputerem warto pomyśleć o odpowiednich okularach. Także bardzo ciekawym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku. Myśleliście może o takim zabiegu? W klinice Blikpol https://blikpol.pl/l...korekcja-wzroku bedziecie mogli na ten się zdecydować własnie. Swoim zdrowiem trzeba się interesować i to jak najwcześniej.


 • 0

#5 Umbrella

Umbrella
 • Użytkownicy
 • 2 postów

Napisano 27 marzec 2021 - 12:56

Nigdy nie miałem żadnych problemów ze wzrokiem, mimo że pracuje przy komputerze od ok 10 lat - wystarczy zainstalować program ograniczający emisję światła niebieskiego, który jest całkowicie darmowy.


 • 0

#6 izzyker

izzyker
 • Użytkownicy
 • 3 postów

Napisano 19 maj 2021 - 10:16

Mam pytanie czy ktoś z was używał takiego uchwytu do monitora? Ma to sens?


 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych