Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zainstalować Linux Ubuntu 14.04?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gierek

Gierek
  • Użytkownicy
  • 38 postów

Napisano 26 kwiecień 2014 - 10:19

Pobrałem sobie dzisiaj rano z internetu system operacyjny Linux Ubuntu 14.04. (zachciało mi się wymiany systemu :D )
Kiedy próbuję urochomić ten plik (przypomnę, że ten plik był bez oznaczenia), to widzę, że tego programu do jasnej Anielki nie da się urochomić.
Mam pytanie: czy po pobraniu tego systemu należy ten system przenieść na płytę DVD (ew. wypalić) i z niej urochomić komputer, bądź na pendrive-a (wiem, że musiałbym gdzieś przestawić dane :D ), czy mam trochę pokombinować ze systemem, i prosto ze systemu go urochomić?
Pozdrawiam :)
PS. Podsyłam wam zdjęcie tego buga ( :what: ):
Załączony plik  IMG_20140426_110706.jpg   226,57 KB   7 Ilość pobrań
  • 0


#2 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 26 kwiecień 2014 - 10:53

.iso - obraz płyty. do wypalenia z obrazu (a nie jako plik).
nie chcę zniechęcać, ale jeżeli dla Ciebie to był problem, to może jednak zmiana systemu nie jest najlepszym pomysłem?
jeżeli mimo wszystko chcesz zainstalować ubuntu (czy jakikolwiek inny system), poszukaj i poczytaj, co zrobić, aby był to drugi system (bez usuwania win).
ew. znajdź jakąś dystrybucję live (nie wymagającą instalacji). będzie działać wolniej, ale zobaczysz jak wygląda i jak się na niej pracuje.
  • 0

#3 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 postów

Napisano 26 kwiecień 2014 - 18:57

Popieram. Ubuntu tylko się wydaje tak proste. Trzeba umieć zrobić partycje, mogą być problemy ze sterownikami.
  • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#4 Gierek

Gierek
  • Użytkownicy
  • 38 postów

Napisano 27 kwiecień 2014 - 09:44

@mw_1975: Dziękuję za podsumowanie wypowiedzi. No to czeka mnie dość trochę roboty ze systemem :D
Nie orientuję się za bardzo w sterownikach, ale czy wie ktoś, z jakimi typami sterowników, które działały (i się je instalowało) na Windows XP, Linux Ubuntu może mieć problem? Dodam, że zależy mi tylko na sterownikach do wi-fi, karty graficznej i dźwiękowej. Mam jeszcze sterowniki do BIOS-u i sam nie wiem, czego :P
I jeszcze jedno: jakim programem darmowym wypalić ten plik (rozszerzenie .iso) na płytę DVD, bądź pendrive-a?
Pozdrawiam :)
  • 0

#5 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 27 kwiecień 2014 - 12:17

I jeszcze jedno: jakim programem darmowym wypalić ten plik (rozszerzenie .iso) na płytę DVD, bądź pendrive-a?

Poradnik: Wypalanie obrazu .ISO na płytę CD/DVD
  • 0

#6 Gierek

Gierek
  • Użytkownicy
  • 38 postów

Napisano 27 kwiecień 2014 - 13:47

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Już wiem, jak mam działać :)
Można zamnkąć ten temat.
Pozdrawiam :)
  • 0

#7 mw_1975

mw_1975
  • Użytkownicy
  • 2535 postów

Napisano 27 kwiecień 2014 - 15:07

@mw_1975: Dziękuję za podsumowanie wypowiedzi. No to czeka mnie dość trochę roboty ze systemem :D
Nie orientuję się za bardzo w sterownikach, ale czy wie ktoś, z jakimi typami sterowników, które działały (i się je instalowało) na Windows XP, Linux Ubuntu może mieć problem? Dodam, że zależy mi tylko na sterownikach do wi-fi, karty graficznej i dźwiękowej. Mam jeszcze sterowniki do BIOS-u i sam nie wiem, czego :P


Z każdym. Na nowym sprzęcie może wystąpić brak jakiegoś sterownika. W porównaniu do Windows, problem może być z nowymi częściami, a w Windows z tymi starymi (często po prostu producent nie aktualizuje swojego sprzętu dla nowych Windows). Poza tym, drukarki. Tutaj wszystko zależy od dobrej woli producenta. Zaletą Linuxa jest to, że jak się coś posypie, to możesz to naprawić w trybie tekstowym, wadą - trzeba bardzo dużo wiedzieć. Ubuntu umożliwia start systemu w trybie "Live", bez instalacji. Koniecznie go wypróbuj.
  • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#8 Gierek

Gierek
  • Użytkownicy
  • 38 postów

Napisano 01 maj 2014 - 15:44

Mam jeszcze jedno pytanie: czy wymiana systemu Windows XP na Linux Ubuntu ma wpływ na działanie gier przeglądarkowych (tj. na np. Mozillę Firefox)?
Pozdrawiam :)
  • 0

#9 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 08 maj 2014 - 15:17

Raczej nie, najlepiej to zainstaluj i się sam dowiesz.
Jak miałem jeszcze Ubuntu na dysku to w HaxBall nie zauważyłem różnicy :mrhappy:
  • 0

#10 Gierek

Gierek
  • Użytkownicy
  • 38 postów

Napisano 10 maj 2014 - 18:12

:)
Wszystko dobrze, ale natknąłem się na taki problem. Plik .iso ze system operacyjnym, który chciałem zainstalować (był tuż przed bootowaniem) miał rozmiar 970 MB (co ciekawe, we właściwościach pokazało, że ma 1 milion KB!), a moja płyta DVD ma 4,7 GB. Program do bootowania płyt nie puścił mnie dalej, wywalając errora: ...materiał jest tak duży, że nie zmieści się na żadnym z dostępnych nośników :camouflage: Ja sobie myślę: Co to ma być?
Jak to: Linux Ubuntu w czasie instalacji powiększa się do kuriozalnych rozmiarów, czy co?
Pozdrawiam :)
  • 0

#11 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 10 maj 2014 - 19:24

razem z plikami .iso zwykle zamieszczane są sumy kontrolne obrazu - sprawdź, czy zgadzają się z sumami obliczonymi dla pobranego obrazu. jeżeli nie - masz błędy w pobranym obrazie/został zmodyfikowany/ucięty/etc. - pobierz jeszcze raz. może też z innego źródła
i to nie linux się powiększa, tylko twój system/program do nagrywania dziwnie podaje wielkość pliku.
p.s. ubuntu.pl - całkiem spory portal (jest też forum)....
  • 0

#12 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 12 maj 2014 - 21:23

Pobierz z oficjalnej strony > KLIK, chyba, że tak zrobiłeś. Pobierałem ostatnio i nie było problemów.
  • 0

#13 berenc

berenc
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 24 październik 2014 - 14:10

Też ostatnio pobierałem i nie było problemów z linku wyżej.


  • 0

#14 Zapalka

Zapalka
  • Użytkownicy
  • 1 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 04 listopad 2014 - 11:48

Wczoraj działało, bo kumplowi instalowałem ubunciaka ;>


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych