Skocz do zawartości


Zdjęcie

RS232 nie funkcjonuje - Gdzie włączyć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Draco

Draco
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 18 kwiecień 2014 - 20:29

Witam, Zakupiłem niedawno urządzenie diagnostyczne działające na rs232. Problem w tym, że po podłąceniu komputer w ogóle nie widzi urządzenia. Szukając rozwiązanie problemu wyczytałem, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być wyłączenie tego gniazda w biosie. Niestety moja wiedza jest zbyt uboga i nie mogę sobie z tym poradzić. Czy ktoś mógłby mnie nakierować w jaki sposób mógłbym uruchomić ten port.

Posiadam laptopa compaq n610c z win. xp sp3
Bios 1.05 wygląda w ten sposób
Dołączona grafika
  • 0


#2 ~janusz

~janusz
  • Użytkownicy
  • 238 postów

Napisano 18 kwiecień 2014 - 21:11

Można wiedzieć jak sprawdzasz obecność urządzenia i jak próbujesz weryfikować jego działanie ?

Co do portu to szukałbym w zakładce Advanced acz nie sądze żeby ten bios posiadał takie opcje. Zobacz czy w menedżerze urządzeń masz porty szeregowe (COM z jakimśtam numerkiem, np COM1, COM2). Jeżeli masz to porty są włączone.
  • 0

#3 Draco

Draco
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 18 kwiecień 2014 - 21:55

Niezależnie czy podłączę interface czy też nie w menadżerze urządzeń znajdują się 2 stałe pozycje. LPT1 i com1

Urządzenie posiada diodę informującą o posiadaniu zasilania. Wyszedłem z założenia, że jeżeli się świeci to działa ;) Wychodzi jednak na to, że port jest aktywny. Problem zatem tkwi w komunikacji urządzenie-> komputer.
  • 0

#4 ~janusz

~janusz
  • Użytkownicy
  • 238 postów

Napisano 19 kwiecień 2014 - 09:39

Port szeregowy nie jest portem zgodnym z PnP - urządzenie ot tak sobie się nie pojawi. Musisz mieć załadowany sterownik lub program obsługujący urządzenie. Program taki sam "łapie" port COM, który mu wskażesz i dokonuje komunikacji z urządzeniem. Działanie urządzenia możesz przetestować programem Hyper Terminal Microsoftu. Jednakże samą obsługę urządzenia musisz już albo sobie rozkminić (co wysłać, aby urządzenie dało jakąś odpowiedź/dokonało odpowiedniego działania) lub mieć program, który ma zaszytą obsługę komunikatów jakie lecą do urządzenia.

Gwoli wyjaśnienia czemu np myszka pod COM na Windows jest (prawie, bo chyba tylko przy uruchomieniu komputera) automatycznie wykrywana - to już od dobrej woli systemu operacyjnego zależy czy on dany port odpyta i spróbuje wysłać standardową komendę sprawdzającą czy urządzenie podłączone pod port to rzeczywiście mysz.
  • 0

#5 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 22 kwiecień 2014 - 22:00

urządzenie diagnostyczne zapewne posiada dokumentację. a w niej zapewne jest opisane, jakie parametry pownienien mieć com (parzystość, prędkość, ile bitów danych, itd.) i jak się podpiąć (jakim przewodem, jakie powinien mieć linie, ew. przeplot).
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych