Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czym się kierować przy wyborze obudowy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 chevy

chevy
  • Użytkownicy
  • 266 postów
  • LokalizacjaTarnowskie Góry

Napisano 03 listopad 2013 - 15:53

Obudowa jest bardzo ważnym elementem przy składaniu naszego komputera. Musimy wziąć pod uwagę, aby wszystkie inne podzespoły zmieściły się do naszej obudowy.

Czym się kierować przy wyborze obudowy?

  • Warto zwracać uwagę na grubość blachy obudowy, ponieważ w ten sposób unikniemy wszelkich wygięć i wbić oraz wibracji spowodowanych pracą podzespołów i wentylatorów.
  • Wyróżniamy dwa typy obudów: Desktop - przeznaczone dla osób szukających bardzo kompaktowych konstrukcji, najczęściej obsługuje tylko formaty mini-ITX oraz Tower - czyli te częściej spotykane, które dzielimy na: Mini Tower, Midi Tower, Big Tower. Obudowy Mini Tower to również propozycja dla zwolenników mniejszych bud, jednak w odróżnieniu od desktopów pomieszczą sensowne karty graficzne czy coolery CPU oraz płyty o standardzie micro-ATX i mini-ITX. Drugi podtyp, czyli Midi Tower to najczęściej spotykane rozwiązanie, pomieści płyty główne o formatach ATX, micro-ATX i mini-ITX, zapewni miejsce dla długich kart graficznych i wysokich chłodzeń od procesora. Za to obudowy Big Tower tworzone są z myślą o entuzjastach oraz serwerach, jest to drogie rozwiązanie ale oferuje wysoką kompatybilność z układami chłodzeń cieczą oraz z płytami głównymi (np. formatami E-ATX, XL-ATX czy HPTX). Zbierając to do kupy należy zawsze upewnić się czy do naszej wybranki zmieścimy płytę główną, kartę graficzną oraz chłodzenie CPU.
  • Miejsce na zasilacz u nowszych obudów znajduje się na dole, u starszych na górze. Obudowy z zasilaczem znajdującym się na dole ważne, żeby miały otwory wentylacyjne z filtrem, ponieważ gdy tego nie będzie zasilacz może się kurzyć i przegrzewać!
    Dodatkowo takie rozwiązanie wyłączy zasilacz z obiegu w obudowie, więc zapewni mu niższe temperatury.
  • Według mnie podstawą jest mieć już co najmniej jedno USB 3.0 i dwa USB 2.0 oraz porty Audio z przodu obudowy. Myślę, że tyle wystarczy każdemu, a także ułatwi podłączenie pendrive, dysku przenośnego, słuchawek do portów USB/Audio.
  • Wentylatory w obudowie są też bardzo ważną cechą, powinno ich być co najmniej dwa - z przodu i z tyłu obudowy, najlepiej żeby były to wentylatory 120mm lub większe np. 200mm. Im większy wentylator tym wtłacza on do obudowy więcej powietrza mając mniejsze obroty dzięki temu jest o wiele ciszej. Przód - wdmuchujący powietrze, Tył - wyciągający je.
  • Kolejna, niewątpliwie ważna kwestia to filtry przeciwkurzowe. Zapobiegają one w dostarczaniu się kurzu do obudowy. Jak nietrudno zgadnąć najwięcej pyłku będzie wtłaczane przez wentylatory, dlatego filtry powinny znajdować się przede wszystkim z przodu oraz na spodzie obudowy.
  • Ważne, aby obudowa obsługiwała wszystkie rodzaje dysków twardych 3,5" i 2,5".
  • Warto sprawdzić czy obudowa posiada dodatkowe opcje jak bez śrubowy montaż dysków i napędów, regulator obrotów wentylatorów, monitorek LCD na przodzie.

Obudowa Zalman Z9 PLUS

Z9P_b_01.jpg

Źródło: zalman.com



Polecane marki obudów:

Aerocool, Akasa, Antec, Aplus, Arctic Cooling, BitFenix, CaseLabs, Chieftec, Coolermaster, Cooltek, Corsair, Cougar, Enermax, Fractal Design, Gelid, In Win, Lian Li, Nanoxia, Nox, NZXT, Phanteks, Phobya, Raidmax, Rosewill, Sharkoon, SilentiumPC, Silverstone, Sunbeam, Tacens, Thermaltake, Xigmatek, Yesico, Zalman





Obudowa Zalman Z9 PLUS


Z9P_b_06.jpg
Źródło: zalman.com


Podsumowując szukaj obudowy markowej, o grubych blachach, mającej otwory na rozmieszczenie kabli, pasującej do twojej płyty głównej, posiadającej co najmniej dwa wentylatory lub otwory na nie. Również ważne, żeby miała porty USB 3.0, 2.0 oraz AUDIO z przodu obudowy.

Opracowane przez chevy, jantomx, Kamillo

Zakaz kopiowania treści tematu na inne fora!


Edytowane ostatnio:
04.11.2013 - Aktualizacja opisu, dodanie zdjęć,
segregacja w kolejności alfabetycznej listy /Kamillo
05.11.2013 - Aktualizacja opisu i listy obudów przez użytkownika Jantomx /Kamillo


  • 1
Kupujesz komputer? PRZECZYTAJ --> Stop Gotowcom!
> Mój Battlelog --> Battlelog
> Moje Konto League of Legends - LoLKing // LoLSkill

| i5 4570 | Gigabyte G1.Sniper B5 B85 | Patriot Viper III LP (2x4) 8GB 1600MHz CL10 | WD Caviar Blue 1TB | SilentiumPC Gladius M40 | ASUS DRW-24F1ST | SilentiumPC Deus G1 500w | Klawiatura: Razer BlackWidow Ultimate 2014 | Mysz: Sharkoon Drakonia | Podkładka: Sharkoon Drakonia | Słuchawki: Logitech G930 |
PCFOSTER NA FACEBOOK'u *KLIK*


#2 jantomx

jantomx

    Jar Jar

  • Redaktorzy
  • 2069 postów

Napisano 03 listopad 2013 - 17:58

Na pierwszym miejscu to przede wszystkim powinno być grubość blachy - to decydująca cecha obudowy i odróżniająca tanie modele od droższych.
Trzeba jeszcze wspomnieć o kompatybilności obudowy z coolerami, czyli jakie wysokie pomieści chłodzenia. Dodatkowo gdy ktoś przymierza się do OC, trzeba upewnić się jakie i ile chłodnic pomieści się w budzie.
Dla niektórych, zwłaszcza serwerów ważna jest jaką ilosć dysków pomieści obudowa i czy wspiera dyski 2,5".
Ważny jest też wielkość otworów na wentylatory, np. lepiej mieć budę z otworami na wentylatory 200mm niż 120mm, bo te pierwsze tłoczą więcej powietrza wykonując mniej obrotów (=większa cisz).

W polecanych markach brakuje chociażby Fractal Design, BitFenix, Phantaks, Nox, Phobya, In Win, Xigmatek, Enermax czy Gelid, które koniecznie musisz tam dopisać (fajnie jakbyś uszeregował w kolejności alfabetycznej). Za to zmazałbym Modecom, a już na pewno Akyge z tej listy. W niepolecanych firmach usuń Tracera, skoro nie ma tam modecom to tym bardziej nie powinno być tracera. Zwłaszcza, że np. obudowa Tracer Maks to całkiem udana propozycja - za 90zł dostajemy budę z zasilaczem montowanym na spodzie, USB 3.0, a nawet systemem aranżacji okablowania.
  • 2
Zapraszam na bloga - http://jantomx-blog.pl/.

#3 chevy

chevy
  • Użytkownicy
  • 266 postów
  • LokalizacjaTarnowskie Góry

Napisano 03 listopad 2013 - 18:40

Kilka podpunktów dodałem.
Dopisałem marki obudów.
O tych Coolerach i grubości blachy pamiętałem ale wywiało mi je z głowy jak pisałem
  • 0
Kupujesz komputer? PRZECZYTAJ --> Stop Gotowcom!
> Mój Battlelog --> Battlelog
> Moje Konto League of Legends - LoLKing // LoLSkill

| i5 4570 | Gigabyte G1.Sniper B5 B85 | Patriot Viper III LP (2x4) 8GB 1600MHz CL10 | WD Caviar Blue 1TB | SilentiumPC Gladius M40 | ASUS DRW-24F1ST | SilentiumPC Deus G1 500w | Klawiatura: Razer BlackWidow Ultimate 2014 | Mysz: Sharkoon Drakonia | Podkładka: Sharkoon Drakonia | Słuchawki: Logitech G930 |
PCFOSTER NA FACEBOOK'u *KLIK*


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych