Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozwiązany: Na której partycji zainstalować drugi system - Linux?


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Fire Soul

Fire Soul
 • Użytkownicy
 • 7 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 19:44

Witam, chcę zainstalować drugi system operacyjny. Mam Windows xp, chcę zainstalować Linuxa, tylko nie wiem, na której partycji? Na C:/ (systemowej), czy D:/ (a więc na innej niż windows)?
 • 0


#2 leos

leos
 • Użytkownicy
 • 4 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 20:28

Na innej niż windows. Partycja będzie musiała być przeformatowana na inny system plików (np. ext2,ext3) i nie będzie dostępna z poziomu windows, chyba że używając programu typu Explore2fs ;)
 • 0

#3 Kamillo

Kamillo
 • Moderatorzy
 • 5751 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 22:49

Nie napisałeś jaki to dysk i jak masz podzielony.
Najlepiej zrób inną partycje z partycji D, partycji C z system Windows nie ruszaj.
Do podziału partycji D możesz użyć GParted.
 • 0

#4 mw_1975

mw_1975
 • Użytkownicy
 • 2535 postów

Napisano 13 sierpień 2013 - 07:19

Zależy, JAKI masz Windows! Ja mam Win 8 Pro i na tym samym dysku twardym nie mogłem zainstalować Linuxa, "zabezpieczenie antywirusowe" w UEFI nie pozwala. Do tego, taka partycja musi być zrobiona programem do partycjonowania dysku, nie w "Zarządzaniu dyskami" w Windows, bo Linux tego nie zobaczy (w każdym razie, tak myślę). Aby zainstalować Win 8 i Pingwinka, trzeba mieć 2 dyski i przełączać start systemów z BIOS.
 • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#5 Pablo7403

Pablo7403
 • Użytkownicy
 • 659 postów

Napisano 13 sierpień 2013 - 10:55

Tu masz opisaną instalację Linuxa przy innym systemie: http://linuxiarze.pl/ubuntu/
http://www.youtube.com/watch?v=1YW2ar9FQ2Q

Znalezione w sieci:
"Linux: Podział na partycje dla początkujących

UWAGA! Poradnik dostosowany do dystrybucji Linuksa przeznaczonych dla początkujących, tj. Ubuntu/Fedora/openSUSE/Debian/Mint/Mandriva itp.

Często mamy do czynienia z sytuacją, w której zagorzały użytkownik Windowsa nagle pragnie zażyć nieco alternatywy w postaci Linuksa. Jaką dystrybucję wybierze, to już jego sprawa. Jest ich multum na rynku, toteż nie będę się koncentrował na opisywaniu konkretnych - podam jedynie to, co jest prawdziwe dla wszystkich, tj. rozkład partycji. Gdy przychodzi do instalacji nowego systemu user jest zakłopotany i pada nagle fundamentalne pytanie: Czy mogę zainstalować Linuksa na partycji windowsowej? Problem z tym jest taki, że często jest to użytkownik, który nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż, tutaj zacytuję jednego z moich wykładowców od programowania: "Układ partycji Windowsa nie jest naturalny dla komputerów. Został on stworzony tylko po to, żeby ułatwić początkującym użytkownikom życie. To właśnie układ partycji Linuksa jest naturalny i harmonicznie współgra z całością. Windows jest komercyjnym wymysłem, maszynką do robienia pieniędzy." Czy jakoś w ten deseń... No w każdym razie odpowiedź na pytanie Czy można zainstalować Linuksa na partycji windowsowej? brzmi:

NIE

Tzn. niby jest w Ubuntu możliwość zainstalowania go jako obrazu na partycji Windowsa, ale to może nie działać, a na pewno nie jest po bożemu.

Co robić? Jak żyć? :P

W systemach linuksowych panuje zupełnie inny podział na partycje. Sam system jest podzielony na katalogi, w których przechowuje się odpowiednie dla danego katalogu pliki i ustawienia. Są to np. /var, /usr, /home, /root itd, itp. Dla każdego z tych katalogów można utworzyć oddzielną partycję. Albo jak kto woli inaczej: każdy z tych katalogów może być oddzielną partycją. Nie ma już C:\, D:\, E:\, jest natomiast /var, /usr itd. Oczywiście założenie, że dla każdego z tych folderów utworzymy osobną partycję jest wysoce hardkorowe i w praktyce nie stosowane chyba, że się komuś nudzi, albo chce mieć absolutnie nad wszystkim kontrolę.

Tak więc aby zainstalować Linuksa, trzeba:
- zmniejszyć partycję z Windows albo którąkolwiek inną w celu uzyskania ok. 10GB + partycja wymiany + miejsce na nasze prywatne dane (zależy od naszego "widzimisię")
- utworzyć nowe partycje (najlepiej niech to zrobi instalator naszej wybranej dystrybucji, on sobie z tym najlepiej poradzi)
- zainstalować system
Krok pierwszy można pominąć, jeśli jakimś cudem mamy wolne te kilkanaście-kilkadziesiąt gigabajtów.


1. Zmniejszamy partycję windowsową
Można do tego celu wykorzystać narzędzie "Zarządzanie komputerem" w menu "Narzędzia administracyjne", aczkolwiek nie jestem pewien, czy w wersji Home Windowsa ono w ogóle jest. Gdyby go nie było, jest pełno darmowych narzędzi do partycjonowania dysku, np. EASEUS Partition Master Home Edition albo GParted, który wypalamy na płytę i z niego uruchamiamy komputer. Nie będę się na ten temat rozpisywał, ponieważ pełno poradników do tego jest w sieci, wystarczy wklepać w google: "zmiana rozmiaru partycji windows." Chodzi o to, żeby uwolnić te 15-20GB, wszystko jedno, z której/których partycji - Wasz wybór.

2. Tworzymy partycje linuksowe
Każda dystrybucja ma inny instalator, więc ja skupię się na tym jakie partycje utworzyć i ile dać im miejsca. W pewnym momencie instalator się zapyta czy utworzyć samemu partycje, czy lepiej nam to powierzyć. Jeśli wiecie, co robicie, możecie się zgodzić na samodzielne utworzenie przez system partycji odpowiednich, ale jeśli obok jest Windows, to może się skończyć nieciekawie. Toteż zalecam wybranie ręcznej konfiguracji.

Tak naprawdę Linuksa można zainstalować na jednej partycji w całości, ale jest wtedy szansa, że nie będzie działał poprawnie, więc lepiej zastosować się do popularnego schematu podziału na trzy partycje. A więc:

- partycja / - jest to główna partycja systemu, na której znajduje się całe oprogramowanie, również na niej będziemy instalować wszystkie przyszłe programy. W teorii wystarcza na nią ok 10GB*, ale jeśli macie zamiar instalować bardzo dużo różnego oprogramowania, to lepiej dać jej więcej - ile dokładnie, to już od Was zależy. Jest to jakby odpowiednik windowsowego C:\

- partycja /home - jest to odpowiednik windowsowego folderu użytkownika/Moich dokumentów. Mamy tutaj podział na poszczególne kategorie, tj. muzyka, filmy, obrazy itd. Tworzenie tej partycji nie jest obowiązkowe. Jeśli tego nie zrobimy, wyląduje ona na partycji /, więc jeśli przyjdzie kiedyś czas na format, wszystkie dane uciekną razem z systemem. Tak więc jednak zaleca się utworzyć osobną partycję na prywatne dane, aby w razie czego nam one nie uciekły. Jej rozmiar zależy tylko i wyłącznie od naszego "widzimisię".

- partycja SWAP (partycja wymiany) - jest to odpowiednik windowsowego pliku wymiany. Ile damy tutaj miejsca zależy od tego, ile mamy RAMu. Jeśli mamy mniej, niż 2GB, dobrze dać ok. 1-2GB tutaj; jeśli mamy więcej niż 2GB RAM, wystarczy 512MB-1GB. Jeśli mamy 4GB RAM lub więcej, możemy w ogóle tej partycji nie tworzyć. Jest jednak pewne odstępstwo od tych reguł, a mianowicie jeśli mamy zamiar korzystać w przyszłości z hibernacji, partycja ta wówczas musi mieć rozmiar nie mniejszy, niż ilość posiadanego RAMu. Jeśli mamy 4GB RAM, partycja musi również mieć minimum 4GB. Ale to tylko w wypadku korzystania z hibernacji.

Wszystkim partycjom tworzymy system plików ext4 (zapewne będzie on wybrany domyślnie, ale lepiej się upewnić). Jedynie partycja SWAP pozostaje bez systemu plików.

I to wszystko. Po zatwierdzeniu wybranych opcji instalator utworzy partycje i zainstaluje system. Jak widać, nie takie to trudne, na jakie wygląda :)

*Większość systemów na bazie Linuksa da sobie radę na tych 10GB i jeszcze sporo wolnego miejsca zostanie, ale są również dystrybucje dla bardzo zaawansowanych użytkowników, np. Gentoo, który korzysta z trochę innego systemu zarządzania pakietami niż wszystkie inne dystrybucje, a przez to potrafi się rozrosnąć do całkiem sporych rozmiarów. No w każdym razie jeśli będziecie chcieli kiedyś instalować Gentoo, tudzież inny system oparty o system portów, lepiej by było, gdyby partycja / miała tak z 50GB. UWAGA! Jest kilka forków (dystrybucji opartej o inną dystrybucję) Gentoo przystosowanych dla początkujących użytkowników. Wśród nich najpopularniejszy jest system o nazwie Sabayon. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż wymaga on podobnych rozmiarów partycji co sam Gentoo, gdyż korzysta on również z systemu portów. Można w nim co prawda wyłączyć system Portage w instalatorze i wówczas rozmiary partycji będą zbliżone do w/w, jednak pełna moc ujawnia się przy włączonym Portage, a co za tym idzie rozmiar partycji / musi wynosić te 50GB niestety."
 • 0

CPU: DualCore Intel Celeron E3400, 2600 MHz (13 x 200)
płyta główna: Asus P5KPL-AM SE  (1 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)
karta graficzna: VERTEX ATI Radeon HD4650 1024MB DDR3/128bit DVI/HDMI PCI-E (600/800)
dyski twarde: Seagate Barracuda 7200.10 250 GB, 3,5",SATA-II,16 MB,7200 obr./min

                      WDC WD1600AAJS-08L7A0 160 GB, 3,5", SATA 3.0Gb/s, 8 MB,7200 obr./min

pamięć RAM: GoodRAM GR800D264L6/2G, 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM
zasilacz: MODECOM FEEL 400W


#6 mw_1975

mw_1975
 • Użytkownicy
 • 2535 postów

Napisano 13 sierpień 2013 - 12:55

Witam, chcę zainstalować drugi system operacyjny. Mam Windows xp, chcę zainstalować Linuxa, tylko nie wiem, na której partycji? Na C:/ (systemowej), czy D:/ (a więc na innej niż windows)?


W Linuxie nie ma czegoś takiego, jak dyski C:, czy D: . Natomiast jest tak, jak w przeglądarce internetowej. W np. Mozilli adres www.example.com to odpowiednik katalogu głównego pingwina, oznaczanego jako root / . Każdą partycje montuje się jako katalog w drzewie roota. Na dysku Windowsa nawet nie próbuj tego instalować, bo prawie na pewno coś się uszkodzi (np rozruch). Do tego, Linux działa na innym systemie plików, kompletnie niekompatybilny z NTFS. Chyba, że myślisz o instalacji na dysku wirtualnym, albo z jakiegoś WMVare.
 • 0
AMD Phenom II 955
Pentagram Karakorum HP-120 AlCu + Arctic Cooling AF1225L
4 GB DDR3 1600 MHz
Było Asus Radeon HD 6950 DCU II, jest XFX 7850 z AC Mono - czego się nie robi dla tej ciszy!
SilentiumPC Deus G1 600W

#7 Fire Soul

Fire Soul
 • Użytkownicy
 • 7 postów

Napisano 13 sierpień 2013 - 22:52

dziękuję wszystkim za odpowiedzi, pomyślę nad tym
 • 0

#8 Fire Soul

Fire Soul
 • Użytkownicy
 • 7 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 17:31

wątek można uznać za rozwiązany ;) przepraszam, że piszę o tym dopiero teraz,temat uszedł mojej pamięci; dziękuję wszystkim za pomoc ;)
 • 0

#9 Kamillo

Kamillo
 • Moderatorzy
 • 5751 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 23:12

Problem ROZWIĄZANY. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, pytania proszę o założenie nowego tematu.
Wszelkie uzasadnione reklamacje/pretensje/sugestie/rady przyjmuje ekipa forum.
 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych