Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozwiązany: Jak wyłączyć uwierzytelnienie w Linux? Instalacja Windows-a zamiast Linux-a


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Vita

Vita
  • Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 21:19

Witam. Pierwszy raz w życiu pracuję na Linuxie. Nie znam się na tym systemie kompletnie i mam w związku z tym pewne problemy :(
Otóż, gdy chcę zainstalować jakieś programy wyskakuje mi jakieś uwierzytelnienie, gdzie trzeba wpisać hasło. Czy da się to jakoś wyłączyć? Jeśli tak, to prosiłabym o wytłumaczenie mi tego krok po kroku, bo kompletnie się na tym nie znam :( Nie wiem także skąd mam wziąć to hasło! Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc?

Pozdrawiam.
  • 0


#2 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 23:13

Jeśli wyskakuje komunikat o uwierzytelnianie to musisz wpisać hasło, które masz do tego systemu Linux.
Znalazłem taki wpis na stronie >> KLIK
  • 0

#3 Vita

Vita
  • Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 01:35

Pojawił się tu kolejny problem, ponieważ nie mogę otworzyć tego pliku, który mam zedytować. I naprawdę nie wiem jak to zrobić :(

Wydaje mi się, że mogę go wyedytować tylko jako root, a żeby zalogować się na root'a, chyba muszę znać hasło i tu koło się zamyka.
  • 0

#4 silent

silent
  • Użytkownicy
  • 771 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 09:05

hasło administratora (root) powinno być zadeklarowane podczas instalacji systemu.
jeżeli chcesz dokonać istotnych zmian w systemie (np. doinstalować jakiś program), kiedy pada żądanie autoryzacji - należy podać hasło roota.
jeżeli się zagubiło/zapominało - najprostszym (inne są trudniejsze do wykonania) rozwiązaniem będzie reinstalacja systemu (i tym razem hasło pamiętamy!).
jeżeli jesteś użytkownikiem (masz tylko takie uprawnienia), a ktoś inny administruje komputerem, trzeba mu powiedzieć co się chce zainstalować i po problemie. albo instalować coś w jego obecności - zapewne autoryzuje operację.
proponowane na ubuntu rozwiązanie może i jest wygodne, ale niekoniecznie bezpieczne. ale można też pójść dalej - wszystkim użytkownikom dać uprawnienia roota. gościom też ;)
  • 0

#5 Vita

Vita
  • Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 10:27

Niestety nie posiadam płyty z systemem. Komputer dostałam z już wgranym systemem i nie mam niestety do niego żadnej płyty :(
Strasznie mi przeszkadza ten Linux, bo wychodzi na to, że mogę korzystać na tym komputerze tylko z Internetu, bo nawet głupiego Skype nie mogę zainstalować przez te uwierzytelnienie. Dlatego chciałabym się zapytać, czy przeinstalowanie Linuxa na np. Win XP czy 7 jest jakoś bardzo trudne? Nie znam się na tym. Czytałam, że należy usunąć jakieś partycje, czy co? :o Jednak nie posiadam też oryginalnej płyty z żadnym Windowsem, ani nie mam od kogo pożyczyć. Dlatego, czy mogłabym przeprowadzić taką operację (przeinstalowanie) za pomocą bootowalnego pendriva? (Nie wyzywajcie mnie od piratów :D). Już raz robiłam coś takiego na innym komputerze, ale tam była zupełnie inna sytuacja: oryginalnym oprogramowaniem była Vista, później przeinstalowano to na XP, a kiedy ten system padł, to udało mi się zainstalować przez pendrive Win 7.
Czy znalazłby się tu ktoś na tyle znający się, żeby przybliżył mi sytuacje jak to wygląda, czy jest to trudne i ewentualnie jak to zrobić? :)
  • 0

#6 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 11:10

Jeśli chcesz przeinstalować na system Windows to:

1. Usuwasz i tworzysz partycje za pomocą GParted
2. Przy pomocy GParted dajesz partycji systemowej Boot > Klikasz na partycje C > Manage Flags
3. Instalacja systemu z płyty lub pendrive - nagranie obrazu
>> Z płyty - polecam program Ashampoo Burning Studio 2013
>> Z pendrive - Do tego masz sporo programów > KLIK
4. Instalacja systemu > KLIK - sama instalacja nie jest trudna, masz nawet filmiki na Youtube.
np. Jak zainstalować Windows 7. Instruktaż krok po kroku
Przy "Przygotowanie dysku" naciskasz tylko na partycje C.
  • 0

#7 Vita

Vita
  • Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 11:46

Zrobiłam pendrive, kiedy wkładam go do portu i restartuje komputer to wszystko ładnie się bootuje i wyskakuje instalacja. Dlatego czy mogę to zrobić bez usuwania tej partycji i od razu po prostu to zainstalować? Bo nie mam w tej chwili możliwości, żeby nagrać płytę z tym programem do usuwania partycji, ponieważ w jednym komputerze coś mi się zepsuło nagrywanie, a na tym, na którym mam Linuxa nie mogę zainstalować żadnego do nagrywania :/ i w sumie boję się też trochę z tym programem wojować, bo się boję, że coś zepsuję :D
Dlatego czy mogę od razu zainstalować Win 7, skoro ładnie mi się bootuje bez usuwania tych partycji?
  • 0

#8 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 14:03

Lepiej będzie jak sformatujesz te partycje innym programem niż ten co jest w Windows.
A tym bardziej nie instalować systemu na tego Linux-a, przed instalacją pewnie zostaniesz poproszona o format i zmianę partycji na NTFS.
Jednak ja polecam to wykonać w GParted, tym programem nie da się nic zepsuć, a sam program możesz wypalić też na pendrive.
  • 0

#9 Vita

Vita
  • Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 14:35

A czy mam tę partycję tylko usunąć i po tym już zainstalować normalnie Windowsa, czy mam ją tez sformatować i utworzyć nową tak jak w tym linku, który podesłałeś?
  • 0

#10 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 14:46

Usunąć i utworzyć na nowo w NTFS, zainstalować system.
Nie wiem jak masz podzielony dysk, ale najlepiej usunąć wszystkie partycje i utworzyć na nowo.
Na system najlepiej utwórz z 100GB, a resztę na dane.
  • 0

#11 Vita

Vita
  • Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 14:51

Udało mi się. Mam coś takiego i nie wiem co dalej. Co mam usunąć? Wszystko? I zrobić nowe z NTFS?

http://s1.pokazywark...029/7977473.jpg

EDIT: Wszystko się udało. Skasowałam wszystkie partycje i zrobiłam nowe pod NTFS. Win 7 śmiga jak ta lala :D dziękuję za cenne rady!
Pozdrawiam
  • 0

#12 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:24

Tak, usuwasz wszystkie partycje co tutaj masz i tworzysz nowe, tak jak zrobiłaś :puppyeyes:

Zainstaluj teraz sobie sterowniki + aktualizacje w tym SP1 (Service Pack)
  • 0

#13 Vita

Vita
  • Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 21:24

Sterowniki i wszystko inne zainstalowane, mam nadzieję, że będę długo cieszyć się tym Windowsem :D wielkie dzięki!
  • 0

#14 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 21:46

Problem ROZWIĄZANY. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, pytania proszę o założenie nowego tematu.
Wszelkie uzasadnione reklamacje/pretensje/sugestie/rady przyjmuje ekipa forum.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych