Skocz do zawartości


Zdjęcie

Błąd odczytu dysku (SATA)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mdx

Mdx
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 17 maj 2013 - 07:58

Mam w domu stary komputer który poskładałem z innych. Wszystko by było dobrze, ale gdy włączam kompa to wyskakuje "Błąd odczytu dysku. Wciśnij Ctrl+Alt+Del aby zresetować". Gdy próbowałem wgrać win xp to za którymś krokiem wyskakuje info że nie ma żadnego dysku i żeby sprawdzić konfigurację itd.

Na innym forum kazali mi wyłączyć raid. Niestety w biosie nie ma nigdzie nazwy ze słowem "raid".
Druga opcja była taka:

bios > integrated peripherals powinieneś mieć onchip/onboard sata type/mode i tam powinny być opcje jak legacy/native ide, na którejś powinno zaskoczyć

I jest coś takiego jak (piszę to z pamięci więc mogę coś poprzekręcać w nazwach)
Onchip sata ide
Onchip sata pata

Te dwie opcje są na Enabled


Dysk do płyty jest podłączony do "gniazda" SATA1 (na SATA2 też próbowałem ale bez skutku).

Płyta główna to:

MSI Model ms-6702e

Dysk:

Western Digital Caviar SE WD1600JD


Dysk nie ma żadnych zworek.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję ;)
  • 0


#2 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 17 maj 2013 - 09:21

XP na tym nie zainstalujesz z prostego powodu: brak sterowników w instalatorze do kontrolera SATA płyty głównej. Musiałbyś ściągnąć sterowniki do SATA ze strony producenta i albo wrzucić je na dyskietkę i "dograć" przy starcie instalatora XP, albo zmodyfikować instalator XP tak, by za pomocą nlite dograć do niego sterownik SATA. Przełączanie w BIOSie raczej na niewiele się zda.

Tryby działa dysku (to, co pisałeś z pamięci) przedstaw nam na zdjęciach, albo dokładnie przepisz, jakie masz możliwe opcje do wyboru. Albo próbuj, by SATA w jakiś sposób uruchomić w trybie compatible bądź IDE.

EDIT: Przejrzałem właśnie instrukcję do Twojej płyty. Więc tak:
On-Chip PATA-IDE Controller oraz On-Chip SATA-IDE Controller zostają na Enabled. Teraz pasuje wejść w OnBoard PCI Controller i w P20579 S.ATA Controller jeżeli masz ustawione RAID, to przestaw na SATA. Jeżeli to nie pomoże, to należy ściągnąć sterownik VT8237 SATA dla Windows XP i postąpić tak, jak wspomniałem wyżej.

Co do integracji sterownika, posłużę się tutaj przykładem: http://www.elektroda...pic2005627.html
  • 1

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#3 Mdx

Mdx
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 17 maj 2013 - 14:16

Nie mam możliwości zgrania na nowo win xp bo nie mam nagrywarki. Dyskietka też niestety odpada bo nie mam stacji dyskietek :/

Dysk na drugim kompie ruszył bez problemów i tak samo zainstalowałem win ale po podłączeniu do "oryginalnego" kompa dysku dalej tak jakby nie czyta.

Daje zdjęcia które porobiłem (Przy włączaniu pojawia się nazwa dysku co będzie widoczne na zdjęciu)
Załączony plik  2013-05-17 14.49.48.jpg   118,28 KB   7 Ilość pobrań
Załączony plik  2013-05-17 14.50.41.jpg   162,1 KB   8 Ilość pobrań
Załączony plik  2013-05-17 14.50.57.jpg   102,07 KB   6 Ilość pobrań

Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#4 Duath

Duath
  • Redaktorzy
  • 2117 postów
  • Lokalizacja404

Napisano 17 maj 2013 - 19:30

Ja bym spróbował jeszcze ze sterownikiem do kontrolera SATA, bo jestem przekonany, że na 99% to właśnie tego będzie wina. Link do instrukcji podałem w poście wyżej. Ale, jeżeli masz flopa, to wrzuć sterowniki na dyskietkę i podczas ładowania instalatora XP wciśnij bodajże F6, by dołożyć inne drivery. Domyślnie będzie czytał w dyskietki.
  • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath


#5 Mdx

Mdx
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 17 maj 2013 - 23:30

Problem rozwiązany. Wsadziłem zamiast dysku sata "zwykły" dysk. Nie mniej wielkie dzięki za pomoc :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych