Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wybór dysku zewnętrznego 1TB do 300-350zł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 07 maj 2013 - 19:28

Witam,

Szukam dysku zewnętrznego o pojemności 1TB. Budżet jakim dysponuję to 300 - 350zł. Szukam mało awaryjnego dysku, ponieważ jak do tej pory miałem jedynie problem z dyskiem Seagate (500GB) i firma lekko mnie do siebie zraziła. Jeśli chodzi o więcej informacji od strony technicznej to zależy mi na szybkiej transmisji danych, dysk pod USB 3.0, maksymalny transfer na poziomie 5GB/s. Dysk może posiadać dodatkowe zasilanie, ale nie wymagam tego. Zastanawiam się nad czymś od WD: My Passport, My Book Ess 3.0 (2 TB w ostateczności). Chociaż myślę nad tym czy nie szukać dysku zewnętrznego o pojemności 2TB, ponieważ mam już 700GB danych i nie wiem czy na przyszłość 1TB mi wystarczy. Ale z drugiej strony dysk 2TB może być bardziej awaryjny?
Proszę o pomoc i propozycje w wyborze dysku zewnętrznego.
  • 0


#2 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 08 maj 2013 - 10:57

Ja mam Seagate FreeAgent GoFlex 500GB chyba ponad 2 lata i działa bez zarzutów. Polecam wybrać coś z dwóch pierwszych.

WD My Passport 1TB USB3.0 Black
vs Seagate 1TB Backup Plus Portable 2,5 USB 3.0 vs ADATA CH11 1TB USB3.0 Black

  • 0

#3 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 08 maj 2013 - 19:52

A jak w przypadku gdyby zainteresować się ofertą dysków 3,5" ?
Szukam czegoś bezpiecznego, a dysku nie będę nigdzie przenosił, bedzie on leżał w jednym miejscu. Mam jeszcze pytanie odnośnie pojemności, ponieważ zastanawiam się czy nie zainwestować w 2TB, a z tego co widzę jest duży przeskok cenowy pomiędzy dyskami 2,5" a 3,5" jeżeli chodzi o 1TB i 2TB.
  • 0

#4 ludek111

ludek111
  • Użytkownicy
  • 446 postów

Napisano 08 maj 2013 - 20:43

Polecam Adatę CH11 1.0 TB USB 3.0, nie do zdarcia, leciutki, szybki, bezawaryjny!
  • 0
There's completely no way to improve the Perfection.
E8200@4.25GHz | GA-EP45-UD3LR | Gainward GTS250 | 2xF3-1TB Matrix Raid | SB Audigy2
ModXStream 500W | Corsair 2x1GB XMS2 DHX + Patriot 2x1GB LLK CL4@1075MHZ | HE1225 |

#5 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 08 maj 2013 - 22:29

Jeśli chodzi o dyski 2,5cala to znajdziesz te same z 2TB co podałem wyżej.

A dyski 3,5 to podobno na USB 3.0 będą szybsze niż 2.5cala. Ogólnie to możesz zobaczyć te na USB3.0: http://tiny.pl/h8k1q
  • 0

#6 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 09 maj 2013 - 14:55

Czyli kupując dysk 3,5" mogę osiągnąc lepsze osiągi niż na rzekomym 2,5"?
A jak w przypadku moich wcześniejszych pytań?
  • 0

#7 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 09 maj 2013 - 19:35

Zależy jaki to jest dysk, bo 3,5cala 2TB możesz mieć za 319zł, to tylko taki przykład.

Tak jakby można osiągnąć lepszy, przynajmniej tak gdzieś wyczytałem, do tego takie dyski mają dodatkowe zasilanie.
Oczywiście nie trzeba go podłączać.
  • 0

#8 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 09 maj 2013 - 20:36

Kładę nacisk na możliwości dysku czyli dobry odczyt i zapis plików, z drugiej strony oczekuję aby dysk posłużył mi przez długi okres czasu (>3 lata), ponieważ miałem już nieprzyjemności z dyskami portable, dlatego decyduje się na dyski 3,5" oczekując większego bezpieczeństwa.
Myślę czy nie wybrać jeszcze opcji kupna stacji dokującej + dysku twartego 2TB co o tym myślisz?
  • 0

#9 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 09 maj 2013 - 23:10

Nie wiem, to nie moja półka. Możesz kupić, a możesz i nie kupić. Najpierw kup lepiej dysk.
Jeśli dysk będzie stał w jednym miejscu to lepiej wybrać 3,5cala i tutaj też poszedłbym w kierunku firmy WD.
  • 0

#10 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 10 maj 2013 - 20:28

Najpierw kup lepiej dysk.


Masz na myśli kupno dysku twardego a do tego stacji dokującej lub po prostu obudowy ?
Właśnie coraz bardziej skłania mnie takie rozwiązanie, z uwagi na to iż mogę wybrać konkretny dysk, który mnie interesuje i nie muszę się ograniczać do dysków zewnętrznych, gdzie wybór jest mały. Chociaż ciągle myślami jestem przy WD My Book Essential 2TB.
  • 0

#11 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 10 maj 2013 - 21:26

Jak chcesz twój wybór, ten WD ma bardzo dobre opinie, więc śmiało możesz go brać. http://www.ceneo.pl/...398#tab=reviews
  • 0

#12 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 15 maj 2013 - 21:15

Zdecyduje się chyba na dysk twardy 3,5" do tego obudowa zew. lub stacja dokująca. Masz jakiś pomysł?
  • 0

#13 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 16 maj 2013 - 22:26

Żeby kupić stację dokującą musisz mieć przynajmniej 110zł, jeśli chcesz coś lepszego to 200zł, do tego dochodzi jeszcze dysk, a raczej za 150zł nie kupisz dysku 3,5cala 1TB lub 2TB.
A sama obudowa do dysku 3,5 cali nie jest o wiele tańsza.

Z dysków to Dysk Western Digital Caviar Green, 3.5'' 1TB albo wersja Black, ale ona nie jest za bardzo chwalona, podobno głośny, do tego bad sektory po pół roku (ktoś tak napisał).
Jest jeszcze Dysk Western Digital Caviar Blue 1TB i Red. WD Green 2TB po za twoim budżetem. Z dysków zastanawiałbym się między Green i Blue.
  • 0

#14 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 17 maj 2013 - 13:41

Coraz więcej czytam i mam większy mętlik w głowie, ponieważ nie mogę już sam określić jakie rozwiązanie byłoby najlepszym w moim przypadku, a dane muszę na czymś trzymać.
Mam w obudowie możliwość swobodnego podpinania i odpinania dysków twardych 3,5" problemem jest tylko to, że owe dyski bardzo szybko się nagrzewają przy wykonywaniu różnych zadań.
Nie do końca jest to dla mnie dobrym rozwiązaniem, ale prócz nagrzewania się dysków nie mam jak narzekać. Ustabilizowałem się trochę też z moimi preferencjami.

Potrzebuję dysku 1TB, ponieważ wyjąłem jeden z innego PC, na którym już trzymam niewielką część danych, mam jeszcze dysk zewnętrzny 500GB.
Mógłbyć mi doradzić w ostatecznym podejściu ? Tj. kupić kolejny dysk twardy 3,5" i podłączać go do obudowy lub dla bezpieczeństwa kupić jakąś stację dokującą lub obudowę czy może zostać przy opcji kupna dysku zewnętrznego 1TB 3,5" ?

Tak poza już tematem, który wałkujemy. Do dysków twardych mógłbym prócz Blue i Green dorzucić jeszcze RED
http://www.morele.ne...d10efrx-498600/

Ale to już chyba przerost formy nad treścią, skoro na dysku miałbym jedynie trzymać dane i od czasu do czasu do nich zaglądać.
  • 0

#15 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 17 maj 2013 - 22:12

Model dysku WD Red też wymieniłem na górze. :puppyeyes:

Przy dysku Blue nie zauważyłem, żeby temperatura przekraczała 30 stopni, przynajmniej były dwa takie komentarze.
Ogólnie wydaje mi się, że model Blue powinien być lepszy + do tego jakaś obudowa.

Jeśli dysk zewnętrzny to też bym został chyba przy tym WD http://www.morele.ne...bk-eesn-478258/

Zależy też jaki masz budżet, bo jeśli chcesz kupić dysk i obudowę to musisz mieć więcej niż 350zł
  • 0

#16 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 18 maj 2013 - 19:25

Wybacz, zaplątałem się w tym wszystkim i nie zauważyłem również proponowanej przez Ciebie propozycji WD Red.

Nie wiem czy to jest już to, ale zostaję przy opcji dysku twardego - nawet jeśli nie kupię obudowy, to mogę korzystać z górnego wejścia w PC. Z czasem dokupię obudowę, chociaż szczerze mówiąc myślę czy nie kupić kieszeń na przedni panel PC - proste rozwiązanie, dysk dokuję w potrzebie przegrania czegoś lub może tam siedzieć - duży plus gdyby obudowa miała gdzieś spaść przypadkiem.

Przewidywałem wydatek 280zł na sam dysk wewnętrzny do tego obudowa 70zł +\- ale chyba będzie ciężko dostać coś przyzwoitego w tym budżecie. Cóż, może zakupię sam dysk a dalej będę gdybał w co go opakować lub jakie rozwiązanie mu zastosować, bo nawet kupno samego dysku twardego wydaje się być pewniejszym rozwiązaniem niż kupić dysk zewnętrzny, a w razie awarii mieć większe kłopoty z odzyskaniem danych z zewnętrznego niż z twardego.

Cóż przemyślę jeszcze decyzję na dniach, bo dysk dyskiem, ale jak wypadnie tutaj wszystko budżetowo skoro chcę się zmieścić w kwocie 350zł za dysk twardy i obudowę?
Dysk zewnętrzny ma tą przewagę, że nie potrzebuje dodatkowego zasilania i jest podłączany przez USB lub eSATA. Jakbyś postąpił?
  • 0

#17 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 18 maj 2013 - 22:09

Jeśli wybrałbyś dysk Blue to 254zł + jakaś obudowa za około 100zł (zawsze można trochę dołożyć): http://www.komputron...ducts=1&ot=97[1696][]=27129 + http://www.morele.ne...1/#product_list

Dysk 3,5 cala też możesz podłączyć bez zasilania, tylko pod USB i powinien działać. Ja na twoim miejscu kupiłbym dysk i obudowę.
Do samej obudowy trochę dorzucić.
  • 0

#18 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 19 maj 2013 - 14:50

I tutaj zaczynają się schody, bo myślałem, że zmieszcze się w budżecie wybierając opcję dysk zewnętrzny + obudowa. Sprawa wygląda inaczej, dobra obudowa to przynajmniej 200zł, a tutaj nie będzie wtedy pola do popisu kupując dysk. Sprawa wyglądałaby inaczej gdybym miał np. 3-4 dyski po 1TB każdy i zależałoby mi na jakości tego transferu i bezpieczeństwa dla samego dysku kupując dobrą obudowę, sporo się przeliczyłem. Oczywiśćie całkowity temat wyboru ostatecznego rozwiązania magazynowania danych w postaci dysku zewnętrznego lub twardego + obudowy pozostaje do przemyślenia, szkoda, że akurat tak wyszło bo chciałem wybrać bezpiecznie rozwiązanie nie nadwyrężając przy tym budżetu. Sprawa wygląda niestety inaczej, dochodzę do wniosku, że kupno obudowy o wartości 200zł dla jednego dysku o pojemności 1000GB, który jest niewiele droższy jest przerostem formy nad treścią.

Muszę się mocno zastanowić co w końcu wybrać, tamten dysk zewnętrzny WD 3,5" 2TB mam nadal w myślach oczywiście. Cięzko będzie ostatecznie się zdecydować, budżet tutaj mocno decyduje. Z jednej strony chcę osiągnąć bezpieczeństwo, które zapewni mi dysk twardy a z drugiej strone chce się zmieścić w budżecie i mieć do tego szybki dysk.

Coż, co zrobić?
  • 0

#19 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 19 maj 2013 - 15:00

To już raczej twój wybór, bo wszystko zależy od twojej kieszeni, czyli ile max możesz wydać.
Możesz kupić dysk, a obudowę dokupisz miesiąc później.
  • 0

#20 Paccma

Paccma
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 19 maj 2013 - 17:06

Widzisz, temat wałkujemy już dość długo. Nie mogę się zdecydować ze względu na obawy, bo z elektroniką nie jest tak łatwo. Mógłbym wydać znacznie więcej, ale tu nie chodzi o to by prześcigać się w kwotach, tylko ustalić na ile mogę sobie pozwolić, bo dane które będą leżały na dysku nie będą na siebie zarabiać, także nie wiem czy wydanie np. 600zł na dysk jako magazyn danych będzie dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej nie ustaliłem jeszcze, które z rozwiązań będzie najlepsze: kieszeń, stacja, obudowa zewnętrzna. Wszystko ma swoje plusy i minusy, ale ciągłe wyjmowanie i wkładanie takiego dysku twardego może nie być dobrym pomysłem. Dlatego pod tym względem obudowa + dysk wydaje się najrozsądniejszym wyborem.

Też myślę aby kupić dysk, a obudowę z czasem. Coś ciągnie mnie do tego dysku zewnętrznego, kupujemy gotowy dysk, do którego nie trzeba nic dokupywać. Jedynym problemem może być fakt, że pracowałby pionowo - źle to wpływa na żywotność dysku. Niby jestem zdecydowany, wiem w co warto brnąć, ale ciągle mam ten dylemat.
Jak dotąd nigdy jeszcze nie miałem z jakimkolwiek tematem takiego dylematu, wszystko przez obawę przed utratą danych - raz już miałem niemiłą niespodziankę.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych