Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik: Jak odzyskać utracone dane z nośnika danych (HDD, pamięć flash) z pomocą pakietu Hiren's BootCD


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Duath

Duath
 • Redaktorzy
 • 2117 postów
 • Lokalizacja404

Napisano 15 kwiecień 2013 - 11:21

Mini poradnik: Jak odzyskać utracone dane z nośnika danych (HDD, pamięć flash) z pomocą pakietu Hiren's BootCD.

Pobierz wersję PDF


Skocz do spisu poradników ->

Kiedy przydatne:
 • gdy nośnik danych uległ sformatowaniu;
 • gdy nośnik danych nie został rozpoznany w systemie lub w ogóle nie jest widziany (np. gdy tablica dysku uległa uszkodzeniu).

UWAGA: Niżej opisana metoda jest w 100% bezpieczna. Prawidłowe postępowanie wg niej pozostawi Twoje dane bezpieczne, więc w przypadku niepowodzenia w odzyskiwaniu, nośnik można oddać do specjalisty w celu głębszej analizy.


Poradnik został oparty o odzyskiwanie danych z dysku z uszkodzoną tablicą (niewykrywany w systemie). Po naprawie tablicy i wejściu w dysk mamy pusto, więc można to zakwalifikować pod sformatowanie – z dużym nakładem na słowo można. Operacja została przeprowadzona na fizycznym komputerze a nie na maszynie wirtualnej. Odzyskiwanie danych jest procesem czasochłonnym.

Ile to razy przytrafiło się, że podczas formatowania dysku zapomnieliśmy o wykonaniu kopii zapasowej, bądź przypomnieliśmy sobie o tym, że nie wszystko zostało skopiowane? Albo pewnego razu podłączamy dysk (np. w przypadku nośników zewnętrznych) i system dysku nie widzi a przepinanie pod inny sprzęt nie przynosi skutków? Czas to pieniądz ale dane nie gorsze od pieniądza. Zwykły zjadacz chleba rozkłada ręce i pozostają mu dwie możliwości: albo pogodzić się ze stratą danych albo wybulić często niemałe pieniądze w serwisie. Jednak okazuje się, że jest jeszcze jedna opcja i jest ona nie droższa niż czysta płyta CD. Mowa tutaj o bardzo przydatnym pakiecie Hiren's BootCD, który zawiera w sobie całą masę bardzo przydatnych i cenionych aplikacji, które pomagają w wielu przypadkach. Do jego uruchomienia wystarczy albo płyta CD albo pendrive w pojemności 1GB – system startuje z nośnika, na którym się znajduje i nie zapisuje żadnych danych na dyski znajdujące się w komputerze, chyba, że sami sobie coś „namodzimy”. Dziś postanowiłem przedstawić Wam aplikację o nazwie Disk Genius, która służy do odzyskiwania utraconych danych z nośników. Przechodząc do rzeczy... Spis aplikacji, znajdujących się w obrazie znaleźć można pod tym adresem: http://www.hiren.info/pages/bootcd zaś sam obraz pakietu na najpopularniejszych serwisach o tematyce software (oprogramowanie).

Operację zaczynamy od włożenia płyty do napędu oraz wystartowania obrazu. Z listy aplikacji, które pokazują się nam na ekranie wybieramy Mini WindowsXP. Po chwili system się załaduje i ukazuje się nam normalny pulpit systemu z załadowanymi podstawowymi sterownikami niezbędnymi do pracy.

Dołączona grafika


Następną czynnością, jaką musimy wykonać jest po prostu uruchomienie programu Disk Genius – a robimy to w sposób następujący:

Dołączona grafika


W Menu Start wybieramy Hiren's BootCD. Następnie Programs → Recovery → Disk Genius. Naszym oczom ukazuje się program.
Zaraz po uruchomieniu programu wyskoczyła mi informacja o uszkodzeniu tablicy dysku oraz zapytanie, czy ma ona zostać naprawiona. Potwierdzamy kontrolną „Correct”. I po tej operacji dysk jest wykrywany, jednak po wejściu na niego widzimy dosłownie NIC.

Dołączona grafika


Interface programu jest bardzo prosty. Na górze znajdują się kontrolki odpowiedzialne za podstawowe operacje, które można wykonać na dysku. Nas interesuje kontrolka z podpisem Recover.

Dołączona grafika


Ewentualnie druga metoda, poprzez kliknięcie prawym klawiszem na nazwie dysku, znajdującej się na liście po lewej stronie i wybrania opcji: Recover Lost Files or Formatted Partition.

Dołączona grafika


Po kliknięciu w Recover pokazuje się okienko podobne do tego poniżej:

Dołączona grafika


W zależności od sytuacji: w przypadku skasowania plików/katalogów wybieramy opcję Recover deleted files, natomiast w przypadku sformatowania dysku (czyli omawiany przypadek) wybieramy opcję drugą Recover formatted partition. Dodatkowo wybieramy system plików, który istniał przed sformatowaniem i klikamy start.

Dołączona grafika


 • 0

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

Duath#2 Duath

Duath
 • Redaktorzy
 • 2117 postów
 • Lokalizacja404

Napisano 15 kwiecień 2013 - 11:22

Teraz rozpoczyna się skanowanie dysku. Czas skanowania uzależniony jest od pojemności dysku, czyli im większy dysk tym dłuższe skanowanie. Teraz pozostaje nic innego jak czekanie.
Po około 2.5 godziny naszym oczom ukazuje się lista plików i katalogów, które znajdowały się na dysku tuż przed jego sformatowaniem. [patrz zdjęcie niżej]
Jednak to jeszcze nie wszystko. To, że dane zostały odnalezione nie znaczy, że są już one dostępne normalnie. Teraz do komputera należy podłączyć nośnik, na który chcemy odzyskane dane skopiować. Na szczęście mamy ten komfort, że nie musimy odzyskiwać wszystkiego a jedynie to, co nas interesuje.
Zaznaczamy dane, które chcemy skopiować, klikamy prawym klawiszem i wybieramy Copy to...

Dołączona grafikaDołączona grafika


Dołączona grafika


W następnej fazie wybieramy folder, do którego chcemy wysłać kopię danych, potwierdzamy i znów czekamy. Podobnie jak w przypadku skanowania – im więcej do skopiowania tym dłużej trzeba czekać a jak mamy do czynienia z małymi pliczkami, czas może się jeszcze wydłużyć.

Dołączona grafika


Po zakończeniu operacji kopiowania pokazuje się potwierdzenie. [patrz zdjęcie niżej]

Dołączona grafika


Pamiętaj o tym, by kopię plików tworzyć na zupełnie inny nośnik (np. dysk), ponieważ nawet jeśli program zezwoli na zapis danych na dysk, z którego je odzyskujecie, to może wystąpić nadpisanie danych, co już mocno komplikuje sprawę.

Ja musiałem odzyskać wszystkie dane → to nie dla mnie, dlatego miałem taki gest ;)
Można na nowo cieszyć się starymi danymi.

Małe podsumowanie:
Przedstawiony został jeden z programów do odzyskiwania danych. Druga sprawa to to, że jest to najbardziej optymalny scenariusz utraty danych z możliwych, ponieważ bywają przypadki, kiedy to na dysku mamy system plików FAT32 bądź NTFS zaś dane trzeba odzyskać za czasów, gdy na dysku siedział Linux z systemem EXT4. Oczywiście i takie operacje są możliwe do wykonania, jednak poziom trudności już troszeczkę się zwiększa. Niemniej jednak omawiany przypadek to dość powszechne zjawisko a program Disk Genius spisał się na medal. Dużą zaletą jest to, że nie występują w nim ograniczenia w rozszerzeniach odzyskanych plików. Dla porównania równie darmowa aplikacja Pandora Recovery umożliwia odzyskanie określonych (najpopularniejszych) formatów plików, jednak właśnie dzięki niemu z poziomu zainstalowanego już systemu Windows odzyskałem zdjęcia, które były na Linuxie z systemem plików EXT4. Nie twierdzę, że Disk Genius tego nie potrafi – wszystko jest do sprawdzenia ;)

UWAGA: Autor poradnika oraz serwis PCFoster.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty w danych lub sprzęcie wynikłe z nieprawidłowego zastosowania się do poradnika. Nie mniej, opisana wyżej metoda nie powoduje ingerencji w dane lub nadpisania danych na dysku, z którego odzyskuje się utracone pliki.

Skocz do spisu poradników ->
 • 2

Intel i5-3570K @ 4.2GHz | ASRock Z77 Extreme4 | Corsair Vengeance LP 16GB | Radeon HD7870 | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung F3 1TB | Xonar DG | OCZ ModXStream Pro 500W
 

DuathUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych