Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik: Czyszczenie systemu za pomocą programu CCleaner


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Kamillo

Kamillo
 • Moderatorzy
 • 5751 postów
 • LokalizacjaPoland

Napisano 15 marzec 2013 - 17:22

Mini poradnik: Czyszczenie systemu za pomocą programu CCleaner

Skocz do spisu poradników ->

W tym poradniku dowiesz się tylko jak używać najbardziej przydatnych funkcji programu CCleaner.

Program CCleaner służy do czyszczenia systemu z plików pozostawionych po aplikacjach podczas codziennej pracy komputera. Sam program potrafi także usuwać niepotrzebne aplikacje, usuwać z autostartu niepotrzebne programy, usuwać punkty przywracania systemu i posiada opcje wymazywania dysku.

 • 1. Pobieranie i instalacja
Program pobieramy ze strony producenta Piriform.com - CCleaner. Jest to wersja portable, więc nie musimy jej instalować.
Po pobraniu wystarczy, że wypakujemy program z folderu .zip i uruchomimy aplikacje.
Jeśli ktoś jest chętny, aby pobrać aplikacje instalacyjną zapraszam pod ten link.

Jeśli program będzie w języku angielskim należy przejść kolejno do: Options > Settings > Language > Polski (Polish)

UWAGA! Przy użyciu programu CCleaner należy wyłączyć wszystkie inne programy!

 • 2. Czyszczenie systemu z niepotrzebnych plików
Wchodzimy w zakładkę "Cleaner" i tam należy należy kliknąć na "Uruchom Cleaner". Czyszczenie systemu usunie nam wszystkie niepotrzebne pliki z systemu, opróżni nasz kosz, usunie pliki tymczasowe, schowek, pliki dziennika Windows itp. Program skasuje także nasze dane z przeglądarek internetowych (historia, pamięć podręczna, cookies, historia pobrań, ustawienia strony, zapisane hasła) i innych programów jak Windows Media Player, Windows Media Center, 7-zip, Avast, GIMP, MS Office itp. Jakie dane z programów usunie CCleaner zależy od tego jakie mamy zainstalowane na naszym dysku. Jeśli nie chcemy usuwać danych z jakiegoś programu należy odznaczyć dany program w tabelce po lewo.

Dołączona grafika

Przed usunięciem jakiegokolwiek pliku z systemu możemy najpierw zanalizować co zostanie usunięte, w tym celu należy nacisnąć najpierw na "Analiza", później na "Uruchom Cleaner".
Po usunięciu będziemy mieć szczegółowy opis co zostało usunięte.

Dołączona grafika

 • 3. Czyszczenie rejestru
Przechodzimy do zakładki "Rejestr" i klikamy na "Skanuj by znaleźć problemy". Program znajdzie niepotrzebne wpisy w rejestrze, które będziemy mogli usunąć. Wpisy te będą pochodzić od usuniętych aplikacji z naszego dysku, od programów, które napotkały błędy, od błędnych skrótów programu itp.

Dołączona grafika

Po skanowaniu klikamy w prawym dolnym rogu na "Napraw zaznaczone problemy". Nie tworzymy kopii zapasowej rejestru, więc naciskamy na "Nie".
Następnie na "Napraw wszystkie zaznaczone problemy". W tym momencie wszystkie wpisy w rejestrze zostały usunięte.

Dołączona grafika

Klikamy "Zamknij" i powtarzamy ten proces jeszcze raz, czasami po ponownym przeskanowaniu program może coś jeszcze znaleźć lub nie usunął wszystkich wpisów ze wcześniejszego skanowania.

 • 4. Odinstalowanie programów
Klikamy na zakładkę "Narzędzia" i następnie na "Odinstaluj program". Tutaj mamy wszystkie programy zainstalowane na naszym dysku.
W bardzo łatwy sposób możemy je odinstalować, wystarczy zaznaczyć dany program i po prawej stronie kliknąć na "Odinstaluj program".
Jeśli nie wiesz jakie programy odinstalować należy kliknąć na "Zapisz do pliku tekstowego" i wkleić zawartość notatnika na forum.

Dołączona grafika

 • 5. Usuwanie zbędnych programów z autostartu
W zakładce "Autostart" możemy wyłączyć i usunąć to co niepotrzebne podczas uruchamiania systemu Windows. Przy uruchamianiu systemu uruchamia się kilka programów, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Jeśli wiemy jaka aplikacja uruchamia na nam się razem z systemem to możemy go wyłączyć klikając na dany program i następnie na "Wyłącz". Po wyłączeniu programów uruchamiamy ponownie system, jeśli wszystko działa jak należy to możemy usunąć dane wpisy z autostartu. Jeśli nie wiesz co wyłączyć kliknij na dole "Zapisz do pliku tekstowego". Plik będzie jako notatnik, wystarczy skopiować i wkleić na forum zawartość pliku.

Tak	HKCU:Run	Sidebar	Microsoft Corporation	C:\Program Files\Windows Sidebar\sidebar.exe /autoRun
Tak	HKLM:Run	avast	AVAST Software	"C:\Program Files\AVAST Software\Avast\avastUI.exe" /nogui
Tak	HKLM:Run	HotKeysCmds	Intel Corporation	C:\Windows\system32\hkcmd.exe
Tak	HKLM:Run	IgfxTray	Intel Corporation	C:\Windows\system32\igfxtray.exe
Tak	HKLM:Run	MGSysCtrl	Micro-Star International Co., Ltd.	C:\Program Files (x86)\System Control Manager\MGSysCtrl.exe
Tak	HKLM:Run	Persistence	Intel Corporation	C:\Windows\system32\igfxpers.exe

Warto też zwrócić uwagę na inne zakładki jak Internet Explorer, Firefox, Zaplanowane zadania, Context menu

Dołączona grafika

 • 6. Usuwanie punktów przywracania systemu
Punkty przywracania systemu są bardzo ważnym elementem w systemie Windows. Jeśli system ma problemy z uruchomieniem lub sterownik, który zainstalowaliśmy nie chce się odinstalować wtedy warto skorzystać z opcji przywracania systemu. Samo przywracania systemu nie usuwa naszych dokumentów, zdjęć. Przywraca jedynie ustawienia systemu do przywracanego dnia. Przed usunięciem punktów należy utworzyć nowy punkt przywracania. Aby usunąć punkt należy zaznaczyć go i kliknąć "Usuń", zaakceptować usunięcie.

Podsumowanie:
Program, o którym była mowa w naszym poradniku przyda się wszystkim użytkownikom, którzy chcę pozbyć się zbędnych plików z naszego dysku. Sam program zwalnia nam miejsce na dysku usuwając przy tym śmieci, przyspiesza pracę uruchamiania systemu jak i pracę samego komputera.

UWAGA! Dokładny opis programu ze wszystkimi funkcjami znajdziecie na moim blogu: Czyszczenie systemu za pomocą programu CCleaner

Użytkownik Kamillo edytował ten post 18 maj 2014 - 15:11

 • 0

Pozdrawiam, Kamil

 

Mój blog TechComputerOS.cba.pl
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych