Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zawieszanie się laptopa/bluescreen


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 03 marzec 2013 - 15:48

Witam serdecznie!

Od ok. 2 miesięcy mam niemały problem z moim laptopem. Otóż gdy gram w praktycznie cokolwiek, okresowo komputer się zawiesza [freeze ekranu, irytujące "loopowanie" dźwięku w tle (dźwięk też tak jakby się "zawieszał" na tym odgrywanym w danym momencie)] lub po prostu wyłącza. Rzadziej występuje bluescreen, pokazujący, errory typu stack_overflow, które na nic mnie nie naprowadzają.
Problem zaczął się po zmianie systemu z win7 na win8. Parę dni temu uznałem to za tak irytujące, że zmieniłem z powrotem system na win7. Ku mojemu zaskoczeniu, po 2 dniach okazało się że problem nadal występuje... Zwiechy są okresowe: jednego dnia występują co 15 minut podczas gry, innego wcale. Próbowałem aktualizację wszystkich możliwych sterowników - nic nie pomogło. Sprawdzałem temperatury podzespołów - karta grzeje się nawet do 93 stopni, procesor trochę mniej, ale nie odnotowałem żadnego spadku fpsów, więc nie jestem pewien, czy temperatury mogą być przyczyną. Podczas zwiechy nie mruga dioda dyskowa - był on już raz wymieniany, ale sprawdzałem programem testującym i nie wykrył żadnych błędów dysku.

Mój laptop to Toshiba a660-10x (Tutaj można sprawdzić szczegółową konfigurację.)

Proszę o jakiekolwiek sugestie odnośnie rozwiązania mojego problemu, ponieważ niestety nie mogę sobie pozwolić na odesłanie laptopa na gwarancję, która pewnie i tak w niczym by nie pomogła.
Z góry dzięki.
  • 0


#2 Chymek

Chymek
  • Użytkownicy
  • 457 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 marzec 2013 - 15:53

co to za bluscreen ? kod błędu ?
  • 0

Naprawiając komputer, bądź świadom tego, że przyczyną usterki może być element, którego nigdy o to byś nie podejrzewał, a to dlatego, że komputer jest czasami ciężej zrozumieć niż kobietę :) i dlatego też nie dziw się, że ktoś kto się na tym zna, nie jest w stanie na "pstryknięcie palcem" powiedzieć Ci, co się zepsuło :)


Asus H97-plus
Intel I5 4590 chłodzenie Cooler Master V6-GT
Kingston 2x4GB  1600MHz + Goodram Play DDR3 4GB 1600MHz
Gigabyte GF GTX 650 Ti Boost
Tagan Piperock III 700W
Zalman Z9-U3


#3 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 03 marzec 2013 - 16:17

Daj screen z okna głównego z programu BlueScreenView.
Daj screena z programu HWMonitor - włącz program, uruchom grę i zagraj trochę - tak, żebyś zdążył przed wyłączeniem komputera, wyłącz grę i zrób screen
Daj screen z programu HD Tune > Health

Napisz jakie są to gry, karta słaba i się przegrzewa.
  • 0

#4 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 03 marzec 2013 - 17:21

http://img534.images...1638/dysk1m.png - benchmark dysku

http://img248.images.../6345/dysk2.png - health (Zauważyłem 2 warningi - jakieś bad sectory, to bardzo źle?)

http://img37.imagesh.../9823/hwmon.jpg - HWmonitor po ok 15 minutach grania w Diablo 3.

Kodu błędu teraz nie podam, jak mówiłem próbowałem reinstalować system więc żadnych minidumpów pewnie już nie ma. Ale kody były naprawdę różne - stack overflow, coś o stack based buffer chyba też było, czasem niezwiązane ze stosem też... Poza tym bluescreen pojawia się stosunkowo rzadko biorąc pod uwagę całkowitą ilość zwiech/wyłączeń.

Co do gier, to różne - Diablo 3, Assassin's Creed 3, Walking Dead... W każdym razie tylko tytuły grywalne (pod względem fpsów) na mojej konfiguracji komputera. Przy każdej występował porblem.
Raz Diablo zacięło się w taki sposób, że na ekranie wystąpiły artefakty graficzne, ale mogło to być podyktowane chwilę wcześniejszym zainstalowaniem na próbę jakichś niereferencyjnych sterowników do PCI.
  • 0

#5 Gracek

Gracek
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 03 marzec 2013 - 17:28

Miałem podobny błąd, wystarczyło przeinstalować system operacyjny, jak nie to próboj czegoś innego ;)
  • 0

#6 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 04 marzec 2013 - 13:21

Reinstalacja (dwukrotna, na win7 i win8) systemu nie pomogła. Nie pomogło również przeczyszczenie komputera i znaczne obniżenie temperatur.
  • 0

#7 Gnacio

Gnacio
  • Użytkownicy
  • 62 postów

Napisano 04 marzec 2013 - 20:07

Puść memtesta i MHDD. Może wina sprzetu
  • 0

#8 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 04 marzec 2013 - 22:07

http://img248.images.../6345/dysk2.png - health (Zauważyłem 2 warningi - jakieś bad sectory, to bardzo źle?)

Przy dysku pokaż wszystkie wartości, masz strzałki w górę i dół.

http://img37.imagesh.../9823/hwmon.jpg - HWmonitor po ok 15 minutach grania w Diablo 3.

Odkręcić dolną zaślepkę od laptopa i zobaczyć jaki jest dostęp do wentylatora, jeśli dobry do przeczyścić.
Najlepiej kupić sprężone powietrze i przedmuchać tak porządnie.

Kodu błędu teraz nie podam, jak mówiłem próbowałem reinstalować system więc żadnych minidumpów pewnie już nie ma. Ale kody były naprawdę różne - stack overflow, coś o stack based buffer chyba też było, czasem niezwiązane ze stosem też... Poza tym bluescreen pojawia się stosunkowo rzadko biorąc pod uwagę całkowitą ilość zwiech/wyłączeń.

Jeśli wyskoczy jakiś BlueScreen to daj screen z programu BlueScreenView.

Co do gier, to różne - Diablo 3, Assassin's Creed 3, Walking Dead... W każdym razie tylko tytuły grywalne (pod względem fpsów) na mojej konfiguracji komputera. Przy każdej występował porblem.
Raz Diablo zacięło się w taki sposób, że na ekranie wystąpiły artefakty graficzne, ale mogło to być podyktowane chwilę wcześniejszym zainstalowaniem na próbę jakichś niereferencyjnych sterowników do PCI.

Spróbuj uruchomić jakąś grę na najniższych możliwych ustawieniach/wymaganiach.

Sam procesor jeszcze może być, ale karta graficzna jest słaba dlatego spróbuj uruchomić nie ze wszystkimi opcjami i na najniższej rozdzielczości.
  • 0

#9 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 13:32

Okej, dziś wystąpił BSOD:

==================================================
Plik zrzutu : 030513-19812-01.dmp
Data wystąpienia błędu: 2013-03-05 13:15:57
Typ błędu : BAD_POOL_CALLER
Kod błędu : 0x000000c2
Parametr 1 : 00000000`00000007
Parametr 2 : 00000000`000011c1
Parametr 3 : 00000000`00000000
Parametr 4 : fffffa80`07cf19b8
Spowodowane przez sterownik: NETIO.SYS
Spowodowane przez adres: NETIO.SYS+1dd58
Opis pliku :
Nazwa produktu :
Firma :
Wersja pliku :
Processor : x64
Crash Address : ntoskrnl.exe+7a040
Stack Address 1 :
Stack Address 2 :
Stack Address 3 :
Computer Name :
Full Path : C:\Windows\Minidump\030513-19812-01.dmp
Processors Count : 8
Major Version : 15
Minor Version : 9200
Dump File Size : 295 152
==================================================

Błąd BAD_POOL_CALLER - czytałem na elektrodzie, że to może być związane ze sterownikami dźwięku, ale niedawno instalowałem najnowsze i nic. Potem sprawdziłem to ntoskrnl.exe i NETIO.SYS i ktoś pisał, że przez Avasta... Tyle że Avasta nie posiadam :) Jakieś pomysły?
Teraz zainstalowałem już zupełnie najnowszy sterownik dźwięku, ręcznie ze strony producenta (wcześniej aktualizowałem przez program). Będę testował.
  • 0

#10 Daroxx

Daroxx
  • Użytkownicy
  • 1040 postów
  • LokalizacjaZagłębie Dąbrowskie

Napisano 05 marzec 2013 - 14:37

Netio.sys to raczej sterownik LAN/WLAN.
  • 0
Autor postu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania zawartych w nim informacji.

#11 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 14:42

http://img560.images.../2725/dysk1.png
http://img534.images.../6345/dysk2.png

Wszystkie wartości dysku o które byłem proszony.

http://img268.images...2/quickscan.png

Szybki error scan.

Po zainstalowaniu nowego sterownika dźwięku komputer nadal się wyłącza, tym razem wyłączył się nawet na pulpicie :(
  • 0

#12 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 19:03

1. Na początek jeśli nie masz Service Pack 1 dla Windows 7 to zainstaluj + pozostałe aktualizacje z Windows Update

Typ błędu 		: BAD_POOL_CALLER
Kod błędu 		: 0x000000c2
Spowodowane przez sterownik: NETIO.SYS
2. Następnie pobranie najnowszych sterowników do Chipset, WLAN i LAN ze strony producenta laptopa (Nie żadne google!)
Odinstalowanie sterowników przez Menedżer urządzeń wraz z oprogramowaniem w trybie awaryjnym
Instalacja sterownika do Chipsetu, LAN i WLAN

Błąd BAD_POOL_CALLER - czytałem na elektrodzie, że to może być związane ze sterownikami dźwięku, ale niedawno instalowałem najnowsze i nic. Potem sprawdziłem to ntoskrnl.exe i NETIO.SYS i ktoś pisał, że przez Avasta... Tyle że Avasta nie posiadam Dołączona grafika Jakieś pomysły?
Teraz zainstalowałem już zupełnie najnowszy sterownik dźwięku, ręcznie ze strony producenta (wcześniej aktualizowałem przez program). Będę testował.

Prawdopodobnie tam był inny plik dotyczący bluescreena, a u ciebie dotyczy on karty sieciowej.
Nie tylko Avasta, widziałem też, że problem może powodować program antywirusowy, zapora itp.

http://img560.images.../2725/dysk1.png
http://img534.images.../6345/dysk2.png

Wszystkie wartości dysku o które byłem proszony.

Ogarnę to później, na razie wykonaj wszystko to co napisałem na górze.

http://img268.images...2/quickscan.png

Szybki error scan.

Tutaj nic nie rób.
  • 0

#13 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 19:58

Zainstalowałem najnowsze sterowniki do LAN i WLAN - nic się nie zmieniło, komputer zawiesza się nawet gdy nie gram w gry Internetowe.
Niestety nie mogę instalować ze strony producenta z 2 względów - bo mam w tej chwili Windows 8, a mój model laptopa już nie jest "supportowany" przez Toshibę i na ich stronie nie można nawet znaleźć do niego sterowników.
Sterowniki instaluję z oficjalnych stron producentów (Broadcom, Realtek).
  • 0

#14 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 23:25

Dla twojego laptopa w ogóle nie ma sterowników pod Win8 na stronie producenta.
Proponuje instalacje Win7 i dopiero coś działać z tym.

Czasami sterowniki do Win7 pasują też do Win8 więc możesz jeszcze tak spróbować.
Same błędy, które pokazałeś mówią o sterowniku karty sieciowej.
  • 0

#15 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 06 marzec 2013 - 02:01

Oki, starałem się wykryć przyczynę po kolei eliminując wszystkie opcje. Okazuje się, że chyba trafiłem za pierwszym razem. Podpiąłem się kablem pod modem i całkowicie wyłączyłem moduł wifi - 3 godziny i spokój. Przyczyną więc najprawdopodobniej są sterowniki do karty bezprzewodowej. Jeżeli coś by się zmieniło, będę pytał dalej, ale jak na razie dziękuję za zaangażowanie i podpowiedzi. :)
  • 0

#16 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 06 marzec 2013 - 17:31

Pisałem o tym w poście #12, a Daroxx nawet wcześniej #10. Wystarczyło dokładnie przeczytać.
  • 0

#17 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 06 marzec 2013 - 20:54

No tak, tylko instalacja sterowników w niczym nie pomogła - nie ma sterowników pod Win8 dla mojej karty bezprzewodowej. Dopiero całkowite wyłączenie karty rozwiązało problem.
  • 0

#18 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 07 marzec 2013 - 14:46

Ech... Kolejny dzień, kolejny problem. Znów to samo - zawieszanie i bluescreeny, tym razem nowy error:

==================================================
Plik zrzutu : 030713-14898-01.dmp
Data wystąpienia błędu: 2013-03-07 14:43:33
Typ błędu : IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Kod błędu : 0x0000000a
Parametr 1 : 00000000`00000048
Parametr 2 : 00000000`00000002
Parametr 3 : 00000000`00000000
Parametr 4 : fffff800`03360c3e
Spowodowane przez sterownik: hal.dll
Spowodowane przez adres: hal.dll+dc3e
Opis pliku :
Nazwa produktu :
Firma :
Wersja pliku :
Processor : x64
Crash Address : ntoskrnl.exe+7a040
Stack Address 1 :
Stack Address 2 :
Stack Address 3 :
Computer Name :
Full Path : C:\Windows\Minidump\030713-14898-01.dmp
Processors Count : 8
Major Version : 15
Minor Version : 9200
Dump File Size : 332 848
==================================================

Gdzieś przeczytałem, że to może być spowodowane przez złe napięcia na RAMie. Oto screeny:

http://img560.images...3199/ram1pb.jpg
http://img191.images.../3068/ram2e.jpg (slot 1 i 2 niczym się nie różnią)

Czy widać tu jakieś nieprawidłowości? Nie mam chyba nawet możliwości zmiany napięć w biosie, szukałem i nic takiego nie znalazłem...
  • 0

#19 Kamillo

Kamillo
  • Moderatorzy
  • 5751 postów

Napisano 07 marzec 2013 - 16:21

Typ błędu         : IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Kod błędu         : 0x0000000a

Proces lub sterownik trybu jądra próbował uzyskać dostęp do obszaru pamięci bez autoryzacji. Ten błąd Stop zazwyczaj powodowany jest przez uszkodzone lub niekompatybilne urządzenie albo oprogramowanie. Nazwa będącego sprawcą sterownika urządzenia często ukazuje się w komunikacie o błędzie Stop i może dostarczyć ważnych wskazówek do rozwiązania problemu


Rozwiązanie: Jeżeli komunikat wskazuje na konkretne urządzenie lub kategorię urządzeń, spróbuj usunąć lub wymienić urządzenia z tej kategorii. Jeżeli ten komunikat błędu Stop pojawi się podczas instalacji lub procedury aktualizacji systemu, możesz podejrzewać niekompatybilny sterownik, usługę systemową, skaner wirusów, program do wypalanie płyt CD lub program do tworzenia kopii zapasowych. Jeśli błąd pojawia się np. po dodaniu nowej karty rozszerzeń, należy usunąć kartę i sprawdzić czy BSOD nadal się pojawia. Rozwiązaniem może być także instalacja najnowszych sterowników kompatybilnych z Windows XP.


A w twoim wypadku jest to plik hal.dll
Pamięć RAM przeskanuj Memtestem, każdą kość z osobna po 4h - pokaż zdjęcie z obu pamięci po przeskanowaniu.
Jeśli robiłeś OC sprzętu to przywróć ustawienia fabryczne BIOS.
  • 0

#20 matpoz91

matpoz91
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 07 marzec 2013 - 21:38

Nawet nie zdążyłem zrobić memtesta, a pojawił się kolejny BSOD. Niestety, nie mam raportu, bo... BSOD zaciął się w trakcie analizy. Ale spisałem błąd:
system_thred_exception_not_handled (dxgmms1.sys)

Wskazuje tym razem na kartę graficzną... Więc wszystko sypie się po kolei, w zasadzie randomowo. Sugestie?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych